Nietrzymanie moczu – poznaj najważniejsze fakty

0
700
nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu najczęściej kojarzone jest z nieświadomym, czyli odbywającym się poza kontrolą, opróżnianiem pęcherza. I słusznie, bo taka jest jego istota| fot.: materiał partnera

Zjawisko nietrzymania moczu jest bardzo powszechnie występującym problemem. Jednak pomimo coraz większej świadomości jego charakterystyki wiele osób wciąż bagatelizuje pierwsze symptomy, odkładając wizytę u lekarza. Takie zachowanie skutkuje ich nasileniem i prowadzi do pogłębienia utraty kontroli nad pęcherzem. Na co więc zwracać uwagę i kiedy pójść do lekarza? Oto najważniejsze fakty dotyczące nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu – co to takiego?

Nietrzymanie moczu najczęściej kojarzone jest z nieświadomym, czyli odbywającym się poza kontrolą, opróżnianiem pęcherza. I słusznie, bo taka jest jego istota. Warto jednak pamiętać, że wbrew powszechnej opinii oddawanego w ten sposób moczu wcale nie musi być dużo. By można było mówić o utracie kontroli nad pęcherzem, wystarczy zaledwie kilka kropel moczu, które upuszczane są mimowolnie na skutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Dzieje się tak na przykład podczas kichania czy kasłania. Tzw. kropelkowe nietrzymanie moczu, bo o nim mowa, dotyczy bardzo wielu osób, które często bagatelizują pierwsze jego objawy. Tymczasem każdorazowe mimowolne oddanie choćby kilku kropel moczu świadczy o utracie kontroli nad pęcherzem i wymaga podjęcia odpowiednich działań.

Kiedy do lekarza?

Do zasięgnięcia opinii lekarza powinien skłaniać każdy opisany wyżej epizod, nawet jeśli występuje sporadycznie. Zwlekając z wizytą, a tym samym opóźniając rozpoznanie przyczyny odpowiedzialnej za utratę kontroli nad pęcherzem, trzeba liczyć się z tym, że będzie się ona pogłębiać. Oznacza to, że wraz z upływem czasu ilość oddawanego poza kontrolą moczu może się zwiększać. Nasilenie symptomów nietrzymania moczu wiąże się z dużym dyskomfortem odczuwanym przez pacjenta oraz trudnością w zahamowaniu dalszego rozwoju dolegliwości.

Po zaobserwowaniu objawów utraty kontroli pęcherza w pierwszej kolejności można udać się do lekarza rodzinnego. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego lekarz może zlecić wykonanie badań rozszerzających diagnostykę lub skierować do lekarza specjalisty. Kompleksowa diagnoza pomoże ustalić główną przyczynę nietrzymania moczu i dopasować do jej charakteru odpowiednie metody postępowania. Leczenie nietrzymania moczu w zależności od rodzaju czynnika przyczyniającego się do utraty kontroli nad pęcherzem może dotyczyć farmakoterapii lub ćwiczeń mających na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. W niektórych wypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Zadbaj o higienę!

Nietrzymanie moczu, choć bez wątpienia jest mocno uciążliwe, nie musi jednak oznaczać rezygnacji z ulubionych aktywności czy też ograniczania kontaktów społecznych. Wystarczy zadbać o higienę intymną. Stosowanie na co dzień chłonnych produktów higienicznych jest niezbędne to tego, by zachować radość życia i bez żadnych ograniczeń korzystać z jego uroków. Ich rodzaj należy dostosować do własnych potrzeb. Do wyboru pozostają: wkładki, pieluchomajtki oraz bielizna chłonna. W przypadku utraty niewielkiej ilości moczu wystarczające będą chłonne wkładki. Jeśli natomiast ilość oddawanego poza kontrolą moczu jest znaczna, wówczas lepszym wyborem będą pieluchomajtki lub dyskretna bielizna chłonna.