Męczy nas ból gardła? Rozpoznaj przyczyny dolegliwości i zwalcz ją!

1
1634
Bolące gardło mężczyzny
Każdy przewlekły ból gardła oraz ból, którego przyczyny nie jesteśmy w stanie zidentyfikować – należy skonsultować z lekarzem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ból gardła jest dość powszechną dolegliwością. Najczęściej towarzyszy przeziębieniom i innym infekcjom górnych dróg oddechowych, ale zdarza się, że odczuwamy go niezależnie od ogólnej kondycji naszego organizmu (ból gardła nie jest jednostką chorobową!). Może być zlokalizowany w różnych częściach gardła (w krtani, podniebieniu, migdałkach lub w okolicy ślinianek) i odczuwany w sposób ciągły lub jedynie w określonych sytuacjach (np. przy mówieniu bądź przełykaniu). Ból gardła nie zawsze jest bólem w dosłownym tego słowa znaczeniu – może to być dyskomfort odczuwany jako suchość, drapanie, czy pieczenie w gardle. Jakie są przyczyny bólu gardła? Jak można go złagodzić?

Przyczyny bólu gardła

Ból gardła może pojawić się na skutek różnego rodzaju infekcji wywołanych przez wirusy lub bakterie, ale również grzyby i pierwotniaki. Odczucie bólu pojawia się, gdy drobnoustroje wywołujące stan zapalny zaatakują nasz organizm, niszcząc nabłonek śluzówki i powodując jej obrzęk. Musimy jednak mieć świadomość, że nie cierpimy bez sensu – zaczerwienienie i ból gardła świadczą bowiem o tym, że wypełnia ono swoją misję, którą jest zatrzymanie wirusów przed wniknięciem do oskrzeli i płuc. Ponadto w gardle znajdują się skupiska tkanki limfoidalnej, które są odpowiedzialne za identyfikowanie szkodliwych drobnoustrojów. Gardło jest więc swoistą pierwszą linią obrony – wirusy i bakterie oblepiane są śluzem i transportowane na zewnątrz podczas kaszlu (to z kolei jeden z najważniejszych odruchów obronnych).  Oprócz zwykłych infekcji wirusowych, przeziębień oraz zapalenia gardła – ból gardła mogą wywołać m.in.: angina i szkarlatyna, mononukleoza, odra i ospa. Bolące gardło może być również objawem innych, mniej oczywistych chorób, takich jak np.: zapalenie dziąseł lub ropień zęba, choroby nerek i choroby związane z nieprawidłową przemianą materii. Ponadto ból gardła może towarzyszyć przerostowi migdałka gardłowego oraz przerostowi migdałków podniebiennych. Istnieje również szereg czynników nieinfekujących, które mogą powodować ból gardła – są tą m.in.: palenie papierosów, zanieczyszczenie środowiska, klimatyzowane pomieszczenia i pomieszczenia nadmiernie ogrzewane (suche powietrze!), ostro przyprawione potrawy, zbyt zimne lub zbyt gorące napoje i dania, opary substancji chemicznych (również detergentów do sprzątania)… Ból gardła może pojawiać się u osób, które mają skrzywioną przegrodę nosową – oddychanie w większości przez usta sprawia, że gardło narażone jest stale na zmienne temperatury oraz obecne w powietrzu pyłki i drobnoustroje.

Kiedy do lekarza?

Każdy przewlekły ból gardła oraz ból, którego przyczyny nie jesteśmy w stanie zidentyfikować – należy skonsultować z lekarzem. Bezzwłocznie udajmy się do lekarza, jeśli bólowi gardła towarzyszą trudności w oddychaniu, gdy mamy powiększone węzły chłonne, gdy na migdałkach widoczny jest biały nalot lub czopy ropne, a także w sytuacji gdy ból gardła nie ustępuje, mimo że inne objawy choroby już minęły.

Łagodzenie bólu gardła

Na rynku farmaceutycznym jest kilka produktów, które mogą łagodzić ból gardła. Chętnie wybieranym rozwiązaniem są różnego rodzaju pastylki do ssania – ich działanie jest miejscowe i stosunkowo szybkie. Przykładem takich pastylek są produkty lecznicze Inovox Ekspress. Pastylki do ssania Inovox Ekspress są dostępne w trzech smakach: miętowym, pomarańczowym i miodowo-cytrynowym. Pastylki mają miejscowo łagodzić ból gardła oraz działać antyseptycznie, dzięki zawartym w nich substancjom aktywnym, m.in.: lidokainy chlorowodorek (środek miejscowo znieczulający), amylometakrezol i alkohol 2,4 (dokładne informacje zawarte są w Inovox ulotka). Pastylki przeznaczone są dla osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia. Zanim sięgniemy po wybrany produkt – skonsultujmy z lekarzem i farmaceutą sposób jego dawkowania i ewentualne przeciwwskazania.

Ból gardła możemy również próbować łagodzić naturalnymi sposobami. Świetnie sprawdzają się ciepłe okłady na szyję. Można je przygotować z ugotowanych i rozgniecionych ziemniaków, które następnie zawijamy w gazę i kładziemy na szyi (dla wzmocnienia efektu, warto owinąć szyję dodatkowo szalikiem). W roli ciepłego, naturalnego okładu sprawdzą się również liście kapusty – wystarczy je podgrzać w gorącej wodzie, następnie obłożyć nimi szyję i owinąć ją szalikiem lub chustą. Gardło możemy również płukać. Skuteczne płukanki przygotujemy używając zwykłej soli kuchennej (w proporcjach: pół łyżeczki soli na pół szklanki letniej wody), rumianku, bądź szałwii (naturalnymi zamiennikami szałwii są: majeranek i tymianek). Warto również przygotować sobie coś do picia – ból garda złagodzi m.in. napar z rumianku lub imbiru. Imbirem (najlepiej świeżym!) można również doprawić zupę (najlepiej rosół!) i herbatę z miodem.

Pamiętajmy o profilaktyce! Zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, właściwe nawadnianie organizmu oraz utrzymywanie w pomieszczeniach, w których przebywamy odpowiedniej wilgotności powietrza – pozwoli na uniknięcie nieinfekcyjnych podrażnień śluzówki gardła. W zdrowym ciele… zdrowe gardło! 


Materiał partnera zewnętrznego