Maść na blizny – jak wybrać najlepszą po operacji?

0
7803
Ręka po operacji
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i higienie możesz sprawić, że blizna będzie ledwo widoczna. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zabiegi chirurgiczne pozostawiają po sobie niechcianą pamiątkę − blizny po miejscu przecięcia skóry lub po szwach. Czy istnieje sposób na szybką regenerację skóry po przecięciu skalpelem? Zawsze możesz pomóc sobie, stosując maść na blizny. Sprawdź, jak wybrać właściwą maść na blizny pooperacyjne i pomóc goić się bliźnie.

Jak pielęgnować bliznę po operacji?

Kiedy na skórze pojawia się blizna po operacji, mówisz pewnie, że skóra się już zagoiła. To nie do końca prawda. Sama blizna także musi się zagoić. Tkanka łączna, z której stworzona jest blizna, ma swoje okresy gojenia się i dojrzewania. Blizna zaczyna goić się tuż po urazie czy tuż po przecięciu skóry skalpelem i zszyciu. Pierwsza faza gojenia się blizny trwa do 48 godzin. Na tym etapie dochodzi do tworzenia się ochronnego strupka.

Kolejną fazą gojenia się blizny jest oczyszczanie się rany, które może potrwać do 7 dni. Następnie blizna przechodzi w fazę gojenia się właściwego, kiedy na obszarze blizny zaczynają się wytwarzać fibroblasty, czyli kolagen. Ostatnia faza, w której formuje się właściwa blizna, może potrwać nawet do roku.

Pamiętaj, że na właściwy proces gojenia się blizny wpływają nie tylko Twoje naturalne predyspozycje do regeneracji skóry, ale też odpowiednia dezynfekcja rany, higiena czy stosowanie odżywczych i zabezpieczających preparatów, takich jak  dobra maść na blizny.

Jak wybrać maść na blizny?

Najlepszym momentem do stosowania środków, które pomogą w formowaniu się blizny, jest zakończenie fazy drugiej, czyli chwili, kiedy blizna się zagoi. Zanim jednak zaczniesz stosować maść na blizny po operacji, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Specjalista podpowie, czy blizna jest na to gotowa i czy w Twoim przypadku nakładanie maści jest dobrym pomysłem.

Jaką formę może mieć maść na blizny? Apteka oferuje różne konsystencje: jedne bardziej przypominającą żel, inne krem. Niekiedy lekarze polecają także stosowanie silikonowych plastrów, które utrzymują elastyczność blizny i zabezpieczają ją przed zakażeniem.

Ja jak działa skuteczna maść na blizny? To zależy od jej formy i momentu, w którym powinna być stosowana. Zaraz po operacji lekarz może polecić Ci maści zawierające silikony. Stanowią one swego rodzaju opatrunek, który zabezpiecza bliznę przed wdaniem się zakażenia. Niektóre maści dodatkowo zmiękczają skórę, co jest bardzo ważne w procesie gojenia się blizny. Innego rodzaju maść na blizny może zawierać retinoidy (forma witaminy A).

Co ma w składzie najlepsza maść na blizny?

To oczywiście zależy od przeznaczenia maści. Dużą popularnością cieszy się silikonowa maść na blizny. Uelastycznia ona i zmiękcza miejsce przecięcia skóry. W procesie gojenia się blizny ważne jest, żeby skóra była stale uelastyczniania. Dlatego istotne jest nie tylko zmiękczanie blizny maściami, ale i mobilizacja blizny − np. odpowiednie masowanie blizny w trakcie jej gojenia się.

Masaż pobudza też krążenie w skórze. Żeby przyspieszyć produkcję komórek skóry i pobudzić krążenie, maść może też zawierać heparynę. Odnowę komórek skóry przyspieszą także retinoidy,  które przyspieszają złuszczanie się naskórka, a co za tym idzie, pobudzają skórę do szybszej produkcji nowych komórek.

W maściach na blizny możesz też znaleźć naturalne składniki, takie jak wyciąg z cebuli czy antyseptyczne olejki eteryczne (np. olejek z drzewa sandałowego). Szczególnie te ostatnie zabezpieczają bliznę przed dostaniem się do niej bakterii, które mogą zaburzyć proces gojenia się.

Niezależnie od tego, jaką maść na blizny po operacji wybierzesz, zawsze dobrze skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Niestety, musisz liczyć się z tym, że nawet najlepsza maść na blizny nie zlikwiduje poważnych blizn. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i higienie możesz jednak sprawić, że blizna będzie ledwo widoczna.


Materiał partnera zewnętrznego