Lampy bakteriobójcze UV-C – czym są, jak działają, kiedy i gdzie warto je zastosować oraz czy są skuteczne?

0
884
UV lampa
Postawione w konkretnych miejscach lampy, emitują promieniowanie ultrafioletowe, które w skuteczny sposób eliminuje bakterie, grzyby, wirusy, a także wszelkiego rodzaju drobnoustroje | fot.: stock.adobe.com

Istnieje wiele miejsc, w których na co dzień istnieje spore narażenie na różnego rodzaju bakterie, wirusy i liczne drobnoustroje. Także obecnie, w czasie pandemii, wiele osób interesuje się tym, jak pozbyć się ich w swoim domu czy miejscu pracy. Z pomocą pojawiają się lampy bakteriobójcze UV-C. Warto dowiedzieć się w jaki sposób działają, gdzie i kiedy mogą być stosowane, a także oczywiście, czy są skuteczne.

Czym są i jak funkcjonują lampy UV-C?

Ich działanie jest stosunkowo proste. Postawione w konkretnych miejscach lampy, emitują promieniowanie ultrafioletowe, które w skuteczny sposób eliminuje bakterie, grzyby, wirusy, a także wszelkiego rodzaju drobnoustroje. Jest to po prostu lampka, która emituje promieniowanie zabijające wszelkie niechciane drobnoustroje. Dzięki temu lampa taka wykazuje również działanie dezynfekujące w stosunku do otoczenia, czyli pomieszczenia, ale także podłóg, ścian i mebli. Wyróżnić można dwa rodzaje lamp UV-C. Pierwszym z nich jest lampa bakteriobójcza przepływowa. w tego typu lampie, proces dezynfekcji odbywa się w specjalnej szczelnej komorze, dzięki czemu skutki szkodliwego promieniowania nie wpływają w żaden sposób na organizmy żywe znajdujące się w pobliżu. Drugi typ to lampa bakteriobójcza, określona jako bezpośredniego działania. Działa w ten sposób, że zamontowana w niej świetlówka, oddziałuje bezpośrednio na otoczenie, dlatego nie powinno się jej stosować w obecności ludzi.

Przeznaczenie lamp bakteriobójczych

Istotne pytanie to również takie, gdzie i kiedy należy takie urządzenia stosować. Podkreślić należy, że szczególnie przydadzą się one w miejscach narażonych szczególnie na zwiększoną ilość bakterii i wirusów. Takie miejsca to na pewno szpitale, przychodnie, w w tym na pewno pokoje chorych, sale operacyjne, oraz gabinety lekarskie. Lampy takie można stosować również w laboratoriach, czy aptekach. Coraz częściej sięga się po nie, również w fabrykach, hurtowniach farmaceutycznych, czy przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Ponadto, obecnie narażenie na potencjalne wirusy wzrosło, dlatego lampy takie mogą być stosowane właściwie we wszystkich miejscach użytku publicznego, takich jak sklepy, urzędy, banki itd. Przeważnie wybieranym rozwiązaniem walki z drobnoustrojami i wirusami jest omawianej lampy, skutecznie zabija wszelkie niechciane bakterie i może służyć długi czas.

Czy warto stosować lampy bakteriobójcze UV-C?

Obecnie uznaje się, że omawiane lampy bakteriobójcze są jednymi z najbardziej efektownych i skutecznych urządzeń do ogólnej dezynfekcji, dostępnymi na rynku. Ich przeznaczonym zadaniem jest dezynfekcja powietrza i pomieszczeń, po to aby umożliwić podniesienie i utrzymanie poziomu ich czystości biologicznej. Urządzenia takie, jak już wspomniano, niezwykle skutecznie usuwają wszelkiego typu bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby, a dodatkowo nie niosą ze sobą żadnych skutków ubocznych w postaci skażenia chemicznego i wykluczają konieczność wprowadzania środków chemicznych. Dodatkowo jak wspomniano wcześniej, model lampy bakteriobójczej przepływowej, dzięki swojej budowie, nie wpływa w żaden sposób swym promieniowaniem na człowieka i inne żywe organizmy.

Jak się okazuje, lampy bakteriobójcze UV-C to znakomita możliwość niezwykle skutecznej dezynfekcji powietrza w wybranych miejscach. Dostępnych jest wiele różnych modeli, a od kupującego zależy na jaki rodzaj i model się zdecyduje. Warto rozważyć zakup takiej lampy, ponieważ jest całkowicie bezpieczna, oraz naprawdę skuteczna.

PBĄ