Krople do oczu – jak działają i kiedy mogą pomóc?

0
570
krople do oczu
Krople na alergię chronią przed rozwojem kolejnych objawów alergicznych ze strony oczu, jak i zwalczają te, które już się pojawiły | fot.: materiał partnera

Krople do oczu to skuteczny sposób nie tylko na nawilżenie spojówki oka, ale również na złagodzenie dolegliwości, jak np. alergia oczu czy zespół suchego oka. Zobacz, jak działają i poznaj ich zastosowanie.

Krople do oczu — różne rodzaje, wiele zastosowań

Czy wiesz, że tego rodzaju preparat występuje w różnych wersjach różniących się składem i przeznaczeniem? Krople do oczu możesz zakupić z myślą o takich dolegliwościach jak m.in.:

  • zespół suchego oka,
  • alergia oczu,
  • zapalenie spojówek,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe.

Zespół suchego oka — jakie krople stosować?

Jak widać, rodzaje problemów są na tyle różnorodne, że nie dziwi fakt, że i skład kropli może być odmienny. Krople do oczu na zespół suchego oka będą zawierać substancje nawilżające. Warto nadmienić, że zespół suchego oka może być wywołany przed nadmierną pracę przy komputerze.

Czynnikiem predysponującym jego rozwój są również soczewki kontaktowe. Dlatego bardzo istotne jest przestrzeganie limitów czasowych związanych z ich noszeniem.

Infekcje bakteryjne, soczewki kontaktowe a dobór preparatu

Preparat przeznaczony do leczenia infekcji bakteryjnych powinien zawierać antybiotyk, który wspomoże terapię i unieszkodliwi bakterie, wywołujące np. ropną wydzielinę. Takie krople do oczu zwykle zawierają również substancje, które nawilżą oko.

Oprócz stosowania kropel bardzo ważna jest też higiena i dbanie o to, by do oczu nie dostawały się żadne drobnoustroje. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy nosisz soczewki kontaktowe. Ich nieumiejętne nakładanie i zdejmowanie w istotny sposób zwiększa ryzyko związane z wystąpieniem różnego rodzaju infekcji.

Trzeba pamiętać również o tym, by płyn do soczewek był stosowany zgodnie z instrukcjami od producenta. Nieodpowiednio wypielęgnowane soczewki kontaktowe mogą być źródłem różnego rodzaju infekcji. Aby ich uniknąć, należy użytkować płyn do soczewek zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu.

Dobrym rozwiązaniem jest również skonsultowanie się ze specjalistą od ochrony wzroku, który poinstruuje Cię, jak dbać o swoje soczewki kontaktowe i jaki płyn do soczewek najlepiej stosować. Odpowiednio dobrany płyn do soczewek sprawi, że zostaną z powierzchni każdej soczewki kontaktowej usunięte bakterie i zarazki, co będzie dobrą profilaktyką przeciwinfekcyjną.

Alergia przestanie być już problemem!

Z kolei te krople do oczu, dzięki którym alergia oczu przestanie dawać się we znaki, będą opierać się na substancjach przeciwhistaminowych. Skutecznie hamują wydzielanie histaminy, która odpowiada za reakcję uczuleniową.

Zwykle w takich preparatach znaleźć można też substancje na bazie naturalnych składników, np. ze świetlikiem. Krople na alergię chronią przed rozwojem kolejnych objawów alergicznych ze strony oczu, jak i zwalczają te, które już się pojawiły. Krople pomagają zarówno wypłukać alergeny, jak i pozbyć się suchości oczu. Wybierając krople do oczu, należy unikać tych, które zawierają konserwanty.

Pamiętaj, by stosować krople do oczu zgodnie z ich przeznaczeniem, według instrukcji podanych na opakowaniu i przestrzegać terminu ich przydatności.

Materiał partnera