Konsultacje lekarskie online – poradnik

0
1013
konsultacja lekarska online
Konsultacje online umożliwiają uzyskanie e-recepty na leki bez ruszania się sprzed ekranu komputera | fot.: materiał partnera

Konsultacje lekarskie online cieszą się coraz większą popularnością. Taka forma kontaktu z lekarzem ma wiele zalet. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Porady lekarskie udzielane bez wychodzenia z domu to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. Jakie są zalety takich konsultacji? Jak przebiega e-wizyta? Czym jest e-recepta? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Jak przebiega konsultacja lekarska online?

Konsultacje lekarskie online umożliwiają kontakt z lekarzem bez wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie pozwala na skontaktowanie się z medykiem z dowolnego miejsca – zarówno w kraju, jak i na świecie. E-wizyty mogą się odbywać w różnych formach – poprzez czat, rozmowę audio lub wideo. Konsultacja online zaczyna się od nawiązania połączenia z lekarzem i przedstawienia mu swojego problemu zdrowotnego. Następnie lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, podczas którego zadaje pytania m.in. na temat historii choroby i czasu trwania dolegliwości. Może również przeanalizować wyniki przeprowadzonych wcześniej badań. Pod koniec konsultacji online pacjent może otrzymać od lekarza konkretne zalecenia, lek, a nawet zwolnienie lekarskie. Kompetentny lekarz online może postawić diagnozę, skierować pacjenta na badania stacjonarne, a także wypisać e-receptę.

Co to jest e-recepta?

Konsultacje online umożliwiają uzyskanie e-recepty na leki bez ruszania się sprzed ekranu komputera. E-recepta jest elektroniczną wersją papierowej recepty, którą lekarz wypisuje podczas wizyty w gabinecie. Zamiast recepty w formie papierowej pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod, który należy podać w aptece razem z numerem PESEL. E-recepty są w Polsce obowiązkowe od 2020 roku. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość otrzymania recepty na potrzebne leki bez wychodzenia z domu.

Konsultacje lekarskie online – zalety

Konsultacje lekarskie online mają wiele zalet. Przede wszystkim umożliwiają odbycie wizyty u lekarza bez oczekiwania w długich kolejkach, co często ma miejsce w przypadku wizyt stacjonarnych. E-wizyta to również możliwość wygodnego skontaktowania się z lekarzem i otrzymania e-recepty na potrzebne leki bez wychodzenia z domu. Korzystając z e-konsultacji możemy też uzyskać zwolnienie lekarskie lub skierowanie na badania. Z konsultacji telemedycznej warto skorzystać także w przypadku, gdy chcemy zasięgnąć szybkiej porady na temat różnego rodzaju uciążliwych dolegliwości zdrowotnych. Konsultacje z lekarzem na odległość to również idealne rozwiązanie dla osób z obniżoną odpornością. E-wizyta pozwala uniknąć kontaktu z wirusami i bakteriami, z którymi spotykamy się w przestrzeni publicznej.

Jak zamówić konsultację online?

Zastanawiasz się, jak umówić wizytę z lekarzem online? Zamówienie takiej konsultacji jest bardzo proste. Wystarczy wejść na jedną ze stron internetowych, które umożliwiają umawianie e-wizyt. Następnie trzeba wypełnić specjalny formularz i wybrać specjalistę, zakres usługi oraz termin konsultacji i kliknąć „Umów wizytę”. Po opłaceniu wizyty za pomocą przelewu internetowego pozostaje już tylko czekać na kontakt od wybranego lekarza. Zanim skorzystasz z konsultacji u danego lekarza, warto zapoznać się z opiniami pacjentów na jego temat. Jeżeli lekarz cieszy się pozytywnymi opiniami wśród swoich pacjentów, jest duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z profesjonalistą w swoim fachu.

Konsultacje lekarskie online umożliwiają odbycie wizyty u lekarza bez wychodzenia z domu. Dlatego stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie czas. Podczas e-wizyty możemy otrzymać konkretne zalecenia dotyczące naszego zdrowia, a także uzyskać e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. 

Materiał partnera