Klinika dentystyczna – jakie zabiegi są wykonywane w placówkach tego typu?

0
1069
Unit dentystyczny
Dzisiejsze kliniki dentystyczne oferują szeroki pakiet usług. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dzisiejsze kliniki dentystyczne oferują szeroki pakiet usług. W ten sposób stomatolodzy mogą pomóc na wiele dolegliwości.

Podstawowe zabiegi stomatologiczne wykonywane w klinikach dentystycznych

Jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych, który oferuje każda klinika dentystyczna, jest borowanie. Polega ono na otwarciu zęba, oczyszczeniu go przy pomocy wierteł z tkanek dotkniętych próchnicą i wypełnieniu powstałego ubytku specjalnym materiałem światłoutwardzalnym.

Osoby, u których doszło do stanu zapalnego miazgi zębowej, mają wykonywane natomiast leczenie kanałowe (endodontyczne). Ten zabieg polega na otwarciu komory zębowej, oczyszczeniu kanałów zębowych z chorej miazgi (można to zrobić mechanicznie bądź przy użyciu specjalnych narzędzi), wypełnieniu ich materiałem zastępczym i zamknięciu zęba. Po wykonaniu pełnego leczenia zwykle potrzebna okazuje się również odbudowa korony zębowej zniszczonej próchnicą. Dawniej leczenie endodontyczne odbywało się w ramach kilku konsultacji, teraz wszystkich czynności dokonuje się niekiedy na jednej wizycie. Niektóre kliniki dentystyczne mają w swojej ofercie także leczenie kanałowe pod mikroskopem – nowoczesną, skuteczną i bardzo precyzyjną metodę, dzięki której można wykonać wiele skomplikowanych czynności i obserwować je w dużym powiększeniu.

W większych klinikach dentystycznych zatrudniany jest również chirurg szczękowy. Dokonuje on ekstrakcji zębów, w tym ósemek rosnących pod nieprawidłowym kątem lub naciskających na korzenie innych trzonowców. Po przeprowadzeniu zabiegu, jeśli jest to konieczne, pacjent może poddać się w gabinecie wszczepieniu implantu.

Stomatologia estetyczna – poprawa wyglądu uzębienia

Często wykonywanym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej jest zdejmowanie kamienia nazębnego (skaling). W pakiecie higienizacyjnym bywa również piaskowanie polegające na usuwaniu osadów i przebarwień za pomocą specjalnego urządzenia zwanego piaskarką. W klinikach dentystycznych wykonuje się również wybielanie zębów. Można je przeprowadzić przy pomocy specjalnej lampy lub nakładek (umieszczony w nich zostaje żel wybielający). Istnieje też opcja wybielenia pojedynczego zęba (na przykład martwego, o znacznie zmienionym kolorycie). Stomatolog może także zaproponować licówki naklejane na ząb, który się ukruszył, ułamał, ma nieładny kształt bądź jest trwale przebarwiony.

Zabiegi ortodontyczne dla dzieci i dorosłych

Pracujący w klinice dentystycznej ortodonta diagnozuje wady zębowe bądź zgryz pacjenta. W zależności od jego opinii zaleca noszenie aparatu stałego bądź wyjmowanego. W niektórych placówkach można nabyć także specjalne nakładki, które prostują zęby. Choć najlepsze efekty są w przypadku, gdy ortodonta poprawia zgryz już w młodym wieku, na konsultacje ortodontyczne mogą udać się również dorośli.


Materiał partnera zewnętrznego