Kleszcze i komary – czy można się przed nimi obronić?

0
966
kobieta w jesiennym parku
Komary i kleszcze można skutecznie zniechęcić do kontaktu z nami | fot.: materiał partnera

Kleszcze i komary to niestety nieodłączni nasi towarzysze w okresie wiosenno-letnim. Niezależnie od tego, jak bardzo chcielibyśmy się ich pozbyć, ta walka z reguły okazuje się skazana na porażkę. O ile kleszczy i komarów nie sposób skutecznie wytępić, o tyle można mniej więcej skutecznie się przed nimi bronić.

Wejście do lasu

Ochrona przed kleszczami i komarami w lesie musi być szczególnie wzmożona. Zarówno w wysokich trawach, jak i na letnim jagodobraniu możemy zostać zaatakowani przez jedna lub drugą grupę insektów. Przed wejściem do lasu trzeba się więc odpowiednio przygotować. Na pewno warto rozpocząć od przygotowania odpowiedniego stroju. To szczególnie ważne w przypadku kleszczy. Najlepiej zasłonić maksymalnie dużo ciała: założyć cienką, ale długą koszulę, spodnie do kostek, wysokie buty. Wszystko najlepiej w jasnych kolorach, aby ewentualnego insekta można było szybko zauważyć. W przypadku komarów strój aż tak bardzo nie pomoże, aczkolwiek zawsze stanowi dodatkową warstwę ochronną. Pamiętaj, że komary najpierw wyczuwają nasz zapach, potem nas dostrzegają, a na końcu identyfikują ciepło. Cienkie ubranie pochłaniające wilgoć, pozwalające skórze oddychać może więc ograniczać naszą „widoczność” dla komarów.

Odstraszacze

Komary i kleszcze można skutecznie zniechęcić do kontaktu z nami. Jak? Wystarczy sięgnąć po zapachy, których te insekty nie tolerują. Z pomocą przyjść mogą olejki na kleszcze. Kleszcze po prostu nie znoszą zapachu olejku rozmarynowego, z trawy cytrynowej, grapefruitowego, ewentualnie także miętowego lub z drzewka herbacianego. Pamiętaj jednak, aby sięgać wyłącznie po naturalne olejki, bez sztucznych domieszek. Koniecznie przed nałożeniem olejku na skórę pamiętaj o jego rozpuszczeniu w oleju roślinnym. Zalecana proporcja to 5 kropel olejku eterycznego na 50 ml oleju roślinnego.

Ciekawym rozwiązaniem są także gotowe mieszanki olejków eterycznych. Olejki wzajemnie wzmacniają swoją moc i jeszcze skuteczniej cię chronią. To bardzo dobra alternatywa dla sprayów z drogerii, w których często znajdują się podrażniające skórę składniki.

A co jeśli nie idziesz do lasu, ale planujesz spędzisz wieczór w przydomowej altanie lub na tarasie? Kleszcze cię nie zaatakują, ale komary już owszem. Chyba że zapalisz świecę, która będzie uwalniać zapachy odstraszające insekty. Tutaj w pomocą po raz kolejnych przychodzą olejki eteryczne: zapalając świecę z dodatkiem nielubianych przez komary olejków eterycznych, skutecznie przeciwdziałać ich wizycie. W końcu trzeba tak pomyśleć o zabezpieczeniu okien. Najlepiej stosować wygodne moskitiery. Zarówno komarów jak i kleszczy nie można lekceważyć. Szczególnie te pierwsze przenoszą bardzo niebezpieczne dla człowieka choroby. Przede wszystkim boreliozę. Przenoszone przez nie patogeny mogą wywoływać także odkleszczowe zapalenie mózgu.

Materiał partnera