Kajakarstwo zimowe: rozrywka dla odważnych

0
2134
kajakarstwo zimowe
Korzystając ze spływów zimowych wcale nie musimy szaleć. Często wybierane są nawet spokojne wody | fot.: Fotolia

W Polsce coraz więcej osób zaczyna interesować się sportami ekstremalnymi. Jesteśmy już za etapem, w którym główną inspiracją byli trenerzy fitness. Co ważniejsze, coraz więcej dyscyplin jest dostępnych dla przeciętnego portfela. Nie trzeba wydawać dziesiątek lub setek tysięcy złotych na sprzęt. Wiele jesteśmy w stanie po prostu wypożyczyć. Będąc członkami konkretnych klubów sportowych możemy liczyć nie tylko na zniżki, ale także na fachową pomoc. Z pewnością latem popularne są kajaki turystyczne. Jeśli ktoś potrzebuje więcej adrenaliny, przerzuca się na sportową wersję. Co jednak, jeśli to dalej mu nie wystarcza? Odpowiedzią są kajaki zimą.

Od najmłodszych lat na kajaku

W Polsce kajakarstwo jest niezbyt popularną, ale już dość rozwiniętą dyscypliną. Trzeba zwrócić uwagę na możliwości treningu. Dzieci już od najmłodszych lat są w stanie podjąć naukę w profesjonalnych klubach. Znajdziemy je nie tylko w największych miastach Polski takich jak Warszawa czy Kraków, ale też w mniejszych miejscowościach. Spływy organizowane są głównie na Wiśle. W miejscowościach, które są położone blisko jezior mamy do dyspozycji bardziej spokojne wody. Zauważmy, że powstaje coraz więcej torów kajakowych. Jednym z nich może pochwalić się Kraków. Szczególnie w okresie letnim, jest tam organizowane sporo zawodów i turniejów. Młodzi mogą się wykazać i mają gdzie ćwiczyć.

Kajakiem zimą

Korzystając ze spływów zimowych wcale nie musimy szaleć. Często wybierane są nawet spokojne wody. Warto jednak wiedzieć o tym, że trzeba się odpowiednio przygotować. Kajak może zostać dodatkowo ocieplony piankami. Nasze ubranie powinno odprowadzać pot. Jednocześnie musi utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała. Dlatego ubieranie „na cebulkę” podobnie jak w przypadku wypraw górskich z pewnością się sprawdzi. Oczywiście kajakarze muszą być zdrowi. Najlepiej jeżeli posiadają odpowiednie doświadczenie. Lepiej, żeby amatorzy i początkujący nie zabierali się za podróżowanie zimą. Przyroda w zimie diametralnie się zmienia. Dlatego miejsca, które wcześniej odwiedzaliśmy latem mogą okazać się nie do poznania.

Dłuższe zimowe trasy

Zdarza się, że spływ zimowy jest połączony z noclegami. Uczestnicy takich wycieczek korzystają czasem z namiotów. Trzeba brać pod uwagę sprzęt, który należy ze sobą zabrać. Podróżowanie w takim przypadku w samotności może być ryzykowne. Lepiej organizować się w grupy lub informować o swoim wypłynięciu bliskie osoby. Podczas spływu nie powinno się używać alkoholu. Nawet małe ilości mogą być szkodliwe. Warto też przestrzegać zasad biwakowania i trzymać się swojej grupy.

Podsumowując można śmiało stwierdzić, że kajakarstwo zimowe to rozrywka dla odważnych. Natomiast jeśli ktoś rzeczywiście odczuwa potrzebę spróbowania tej odmiany spływów to bez problemu może tego spróbować. Ograniczają nas głównie chęci. Ponieważ cała zabawa nie wyjdzie nas drogo. Zachęcamy tych, którzy potrzebują dodatkowej adrenaliny i szukają nowych wrażeń. Niezbędne będzie jednak odpowiednie przygotowanie. Nie tylko pod kątem doświadczenia, ale też zabieranego ze sobą sprzętu.


PKO