Jakie są pierwsze objawy choroby wieńcowej?

0
411
choroba wieńcowa
Choroba wieńcowa to potoczna nazwa choroby niedokrwiennej serca (ChNS). Rozwija się ona, kiedy w tętnicach doprowadzających krew do serca (czyli wieńcowych) zaczynają się tworzyć blaszki miażdżycowe | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca, to jedno z najczęstszych schorzeń kardiologicznych. W Polsce zmaga się z nią ponad 1,6 mln osób, a ta liczba rośnie. Po czym rozpoznać tę dolegliwość? Co powinno Cię skłonić do wizyty u kardiologa? Wyjaśniamy.

Czym jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa to potoczna nazwa choroby niedokrwiennej serca (ChNS). Rozwija się ona, kiedy w tętnicach doprowadzających krew do serca (czyli wieńcowych) zaczynają się tworzyć blaszki miażdżycowe. Wraz z ich gromadzeniem się, zmniejsza się światło tętnic, a co za tym idzie – przepływ krwi i dotlenienie mięśnia sercowego[1]. Jak się domyślasz, taki stan jest groźny dla zdrowia i życia oraz niesie za sobą określone konsekwencje, obniżając jakość życia.

Stan związany z niedotlenieniem serca wiąże się także z charakterystycznymi i nieprzyjemnymi objawami.

Jakie objawy mogą się pojawić na początku choroby wieńcowej?

Symptomy ChNS są dość łatwe do zauważenia dla pacjenta. Oto co może wskazywać na rozwój tej choroby[2].

Dławica piersiowa

Dławica piersiowa to podstawowy objaw choroby wieńcowej. Najczęściej jest odczuwany jako „uciskający” bądź „gniotący” ból w klatce piersiowej. Ta dolegliwość:

  • prawie nigdy nie powoduje odczuwania „kłucia w sercu”;
  • najczęściej pojawia się przy wysiłku fizycznym i ustępuje w spoczynku (oznacza to, że możesz jej doświadczyć, np. kiedy wchodzisz po schodach albo idziesz do domu z ciężkimi zakupami); może się też pojawić w stresie;
  • nie zmienia się bez względu na to, czy stoisz, czy siedzisz i w jakiej jesteś fazie oddechu.

Taki objaw to wskazówka mówiąca o tym, że możesz mieć wieńcówkę.

Duszności przy wysiłku

Przy wieńcówce wysiłek fizyczny może się wiązać nie tylko z uciskiem w klatce piersiowej, ale także z uczuciem „braku powietrza”. Osoby z ChNS często muszą się zatrzymać, aby „złapać oddech”. Zazwyczaj doświadczają tego pacjenci w podeszłym wieku, a także chorzy na cukrzycę.

Silne zawroty głowy

One również mogą się pojawiać w trakcie wysiłku i ustępować w stanie spoczynku.

Silne osłabienie

Kiedy serce nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, organizm dużo szybciej się męczy, bo nie ma z czego pobierać energii do działania. Dlatego pacjenci z wieńcówką odczuwają wyczerpanie i osłabienie, towarzyszące im przez dłuższy czas.

„Zimne poty” i kołatanie serca

Te typowo sercowe objawy również mogą być związane z rozwijaniem się choroby niedokrwiennej serca.

Masz wczesne objawy choroby wieńcowej? Zgłoś się do lekarza!

Jeżeli dostrzegasz u siebie jeden lub kilka objawów wymienionych powyżej, nie wahaj się – jak najszybciej umów się na wizytę u lekarza. Na początku warto się wybrać do internisty. Lekarz rodzinny:

  • przeprowadzi wstępny wywiad medyczny;
  • zleci badania laboratoryjne – istotny będzie przede wszystkim lipidogram (podwyższony poziom cholesterolu i frakcji LDL mogą zwiększać ryzyko wystąpienia miażdżycy);
  • zleci podstawowe badania, np. wykonanie pomiaru ciśnienia i EKG spoczynkowego.

Jeżeli wyniki będą niepokojące, skieruje Cię do kardiologa. Lekarz wykona ponownie EKG oraz tzw. echo serca. Na kolejnych etapach mogą być potrzebne kolejne testy – np. EKG wysiłkowe, rentgen klatki piersiowej czy koronarografia, która pozwoli ocenić anatomię tętnic wieńcowych.

W zależności od stanu zdrowia specjalista zaleci leczenie. Może ono objąć[3]:

  • działania niefarmakologiczne, związane ze zmianą trybu życia na zdrowszy (np. większa aktywność fizyczna, zmniejszenie masy ciała, zaprzestanie palenia papierosów czy modyfikacja diety);
  • przyjmowanie leków, np. beta-blokerów, statyn czy leków przeciwzakrzepowych;
  • w trudniejszych przypadkach – leczenie zabiegowe, np. przezskórną interwencję wieńcową czy wszczepienie tzw. bypassów.

Zadbaj o serce, zanim będzie za późno

Wieńcówka to choroba, która niemal zawsze jest wywołana miażdżycą. Ta zaś jest w ogromnej mierze efektem niezdrowego trybu życia. Jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko niedotlenienia serca, zadbaj o wprowadzenie korzystnych zmian. Jakich?

  • Więcej się ruszaj – wystarczy ok. 5 razy w tygodniu po 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej[4].
  • Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych – np. zamień czerwone mięso na chudy drób lub strączki, a masło na margarynę wzbogaconą o sterole roślinne, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety[5]; zawiera je np. Optima Cardio.
  • Jedz więcej warzyw i owoców, a mniej cukru, soli oraz fast-foodów.
  • Rzuć palenie i unikaj nadmiernego spożywania alkoholu.

Przestrzegaj tych prostych zasad, a Twoje serce będzie miało znacznie lepsze warunki do pompowania krwi i tlenu do wszystkich komórek ciała.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[3] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/leczenie/77371,zasady-leczenia-choroby-wiencowej

[4] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity

[5] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

Materiał partnera zewnętrznego