Jakie płyny do dezynfekcji rąk warto stosować w czasie pandemii?

0
623
Stosowanie płynów do dezynfekcji rąk jest banalnie proste| fot.: stock.adobe.com

Epidemia koronawirusa zmusiła nas do stosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa. Dzisiaj każda osoba powinna mieć przy sobie skuteczny płyn do dezynfekcji rąk. Należy go stosować w każdych warunkach i okolicznościach – w domu, w biurze, w sklepie, a także u dentysty. No ale jak wybrać idealny środek? Które płyny do dezynfekcji rąk są najbardziej skuteczne? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czy płyny zmniejszają ryzyko zakażenia?

Przede wszystkim należy z całą stanowczością podkreślić, że płyny do dezynfekcji rąk rzeczywiście zmniejszają ryzyko zarażenia. Tylko przestrzeganie podstawowych zasad higieny może uchronić nas przed groźnym koronawirusem. Kluczowe jest częste mycie rąk z wykorzystaniem standardowych mydeł i tych specjalnych, antybakteryjnych, a jeżeli jest to niemożliwe – dezynfekowanie rąk przy użyciu płynów do dezynfekcji. W ten sposób można usunąć z powierzchni rąk groźne dla zdrowia i życia bakterie i wirusy, które czyhają na nas wszędzie – w sklepie, w aptece, na poczcie, w biurze, w banku, a nawet w windzie w bloku. Nigdy nie wiemy kto chwytał klamkę przed nami lub kto wybierał piętro w windzie, przyciskając odpowiedni guzik. A zarazić można się naprawdę łatwo. Wystarczy przenieść wirusa z rąk na twarz, poprawiając sobie fryzurę albo przecierając oczy. W ten sam sposób możemy też zakazić naszych bliskich. Płyny do dezynfekcji rąk są zatem absolutnie niezbędne.

Jak prawidłowo stosować płyny do dezynfekcji rąk?

Stosowanie płynów do dezynfekcji rąk jest banalnie proste. Wystarczy wylać niewielką ilość płynu na ręce i starannie rozprowadzić go po całej powierzchni dłoni. Oczywiście można go stosować również do innych części ciała. Należy jednak uważać na twarz, ze względu na możliwość podrażnienia skóry. W końcu jest to dość silny środek. W sklepach dostępne są różnorodne wersje płynów do dezynfekcji rąk. Niektóre sprzedawane są w wersji płynnej, inne w aerozolu. Najczęściej płyny posiadają wygodny dozownik, który ułatwia aplikację produktu na dłoń. W domu, w biurze oraz w innych miejscach, gdzie najczęściej stosujemy płyny do dezynfekcji rąk warto ustawić większą butelkę tego produktu. Wychodząc z domu na pocztę, do urzędu, do sklepu lub w inne, ogólnodostępne miejsce, warto wyposażyć się w niewielki płyn, który zmieści się w kieszeni. Dzięki niemu można odkażać ręce po każdym dotknięciu „ryzykownej” powierzchni, w tym wszelkich klamek i przycisków, z których normalnie korzysta więcej osób.

Jak wybrać skuteczny płyn do dezynfekcji rąk?

W sklepach można znaleźć ogromny wybór płynów do dezynfekcji rąk. Jak zatem wybrać ten najlepszy i najskuteczniejszy? Płyny do dezynfekcji rąk charakteryzujące się największą skutecznością, są zrobione na bazie wysokoprocentowego alkoholu. On bowiem niszczy aż do 99,99 procent bakterii i wirusów, krążących w powietrzu. Wysokoprocentowego alkoholu, czyli takiego, który posiada co najmniej 75 procent. Zasadą jest też to, że im prostszy skład preparatu, tym lepsze jego osiągi. Warto wybierać produkty bez dodatkowych substancji zapachowych i barwników. Dobrze jest też pomyśleć o swojej skórze. Płyny do dezynfekcji rąk, ze względu na wysoką zawartość alkoholu, mają działanie silnie wysuszające. Właśnie dlatego najlepsze są preparaty, wzbogacone o substancje zapobiegające nadmiernemu wysuszaniu skóry. Polecamy w szczególności płyny do dezynfekcji rąk, dostępne w sklepach internetowych. Tam bowiem można znaleźć większy wybór, niż w sklepach stacjonarnych, a nadto korzystne ceny. Płyny do dezynfekcji rąk wcale nie muszą kosztować fortuny, ale jedyne kilkanaście złotych za jeden litr.

Materiał partnera zewnętrznego