Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

0
631
planowanie leczenia ortodontycznego
Po ocenie wszystkich badań oraz modeli lekarz opracowuje plan leczenia dostosowany pod pacjenta oraz proponuje mu konkretny aparat | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Znaczna część populacji zmaga się z wadami zgryzu, które psują komfort psychiczny, ale również wpływają na zdrowie. Często wynikają one z uwarunkowań genetycznych, jednak zdarzają się także przyczyny zewnętrzne nadające się do leczenia. Aby zęby znalazły się na odpowiednim miejscu należy skorzystać z usług ortodonty. Zaoferuje on odpowiedni plan działania, dobierze aparat oraz wyjaśni każde wątpliwości z nim związane. Zatem jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Wizyta konsultacyjna i badania

Najczęściej do lekarza ortodonty pacjenci zgłaszają się sami. Jednak zdarzają się sytuacje w których to stomatolog zachęca do skorzystania z usług. Po umówieniu się i dotarciu na miejsce następuje szczegółowy wywiad, który pozawala na określenie oczekiwań oraz pozwala na zorientowanie się w przyczynach wad. Po rozmowie przeprowadzone zostaje badanie jamy ustnej w celu ustalenia rzeczywistych stopni zaawansowania nieprawidłowości zgryzu. Lekarz oprócz zębów sprawdza również błonę śluzową, pracę stawów żuchwowo-skroniowych, układy szczęki i żuchwy, ich szerokości oraz szerokości łuków zębowych. Jeśli wszystkie zęby są zdrowe następuje wykonanie dodatkowych badań, a także wycisków, aby móc odlać gipsowe modele do diagnostyki. Ważne, aby pamiętać o wybraniu odpowiedniego lekarza, godnego zaufania. Może być nim ortodonta Warszawa lub inny doświadczony medyk.

Rozpisywanie planu leczenia

Po ocenie wszystkich badań oraz modeli lekarz opracowuje plan leczenia dostosowany pod pacjenta oraz proponuje mu konkretny aparat. Dodatkowo ortodonta przekazuje szczegółowe informacje o wycenie, długości leczenia, wskazaniach i innych wytycznych. Następnie po akceptacji całego planu oraz wybraniu aparatu, stałego lub zdejmowanego, jest możliwość przejścia do kolejnego punktu.

Zakładanie aparatu

Wybranie aparatu jest bardzo ważne, gdyż jeśli pacjent wybierze ten zdejmowany lekarz od razu przekazuje mu produkt, wskazówki do zakładania i zdejmowania, a także cały harmonogram noszenia do którego należy się dostosować. W przypadku leczenia aparatem stałym ortodonta przez około godzinę montuje go na wcześniej oczyszczonych zębach, za pomocą specjalnej lampy i kleju. Zamki, które zakłada zostają do końca leczenia, a w ich rowkach umieszczone będą łuki mające za zadanie prostować zęby.

Kontrola leczenia

Wizyty kontrolne są ustalane indywidualnie, jednak najczęściej co 1-2 miesiące. Dzięki nim lekarz jest w stanie ocenić efekty leczenia, stan dziąseł oraz wymieniać łuki i zakładać różnokolorowe gumki, podtrzymujące druty w aparatach stałych. Jednak w tych bardziej nowoczesnych nie ma konieczności ich wymiany, gdyż zostały zaprojektowane tak, aby działać bez nich, co pozawala na zmniejszenie częstotliwości wizyt oraz ułatwia higienę.

Zdejmowanie aparatu oraz retencja

Ostatnim krokiem do zdrowego zgryzu jest zdejmowanie aparatu. Na wizycie następuje odklejanie zamków oraz zdejmowanie pierścieni, dokładne czyszczenie i polerowanie zębów u pacjenta. Kolejnym krokiem jest pobranie wycisków dla wykonania aparatu retencyjnego i modelu końcowego. Należy pamiętać, iż aparat retencyjny jest bardzo ważny, gdyż utrzymuje efekt leczenia szczególnie u osób starszych, których zęby chcą powrócić na swoje dawne miejsca. Taki produkt na początku nosi się zarówno w dzień jak i nocy, a następnie zmniejszając częstotliwość. Czas retencji jest uzależniony od predyspozycji pacjenta.


Materiał partnera zewnętrznego