Jak dbać o oczy przy noszeniu soczewek kontaktowych?

0
2228
Niebieska soczewka

Soczewki kontaktowe są komfortową formą korygowania niewielkich wad wzroku, a także zapobiegania dalszej ich progresji. Przy noszeniu soczewek należy przestrzegać podstawowych zasad higieny oczu. Ich niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do zakażenia groźnymi drobnoustrojami, w tym głównej mierze do zapalenia rogówek.

Niewłaściwa pielęgnacja oczu przy noszeniu soczewek kontaktowych może skutkować poważnymi infekcjami rogówki. Jedną z powszechniejszych chorób, związanych ze złym użytkowaniem soczewek jest zespół czerwonego oka, który jest wynikiem nadmiernej suchości oczu.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Najważniejszą zasadą przy użytkowaniu soczewek kontaktowych jest noszenie ich zgodnie z zaleceniami producenta i lekarza. W celu zminimalizowania ryzyka podrażnień oczu należy wybierać soczewki renomowanej firmy, np. Ultraflex. Warto pamiętać, że ich właściwa pielęgnacja, jest tak samo istotna, jak higiena oczu. Bardzo ważną kwestią jest uprzednie przygotowanie soczewek. Przed ich założeniem należy pamiętać o sterylnej czystości rąk. Natomiast w celu ułatwienia zdjęcia soczewek kontaktowych zaleca się aplikację kropel nawilżających do oczu. Nie bez znaczenia jest również to, że soczewki, po każdym użytkowaniu, należy dokładnie zdezynfekować i przechowywać w specjalnym pudełku.

Nawilżanie oczu przy noszeniu soczewek kontaktowych

Podstawową zasadą pielęgnacji oczu przy noszeniu soczewek kontaktowych jest nawilżanie śluzówki oka. Jest to bardzo istotne, ponieważ soczewki negatywnie wpływają na naturalny poziom nawilżenia oczu. Z tego powodu, osobom, które noszą soczewki kontaktowe zaleca się częste używanie kropli, tzw. sztucznych łez. Najlepiej wybrać preparat o naturalnym składzie – wówczas ryzyko podrażnienia jest minimalne. Przy noszeniu soczewek kontaktowych warto pamiętać również o kilku podstawowych zaleceniach, wśród nich można wymienić, m.in.: wymienianie płynu do pielęgnacji soczewek przynajmniej raz na trzy miesiące, nieużywanie soczewek podczas kąpieli, a także ściąganie soczewek na noc.

Makijaż oczu a noszenie soczewek kontaktowych

Wbrew pozorom, noszenie soczewek kontaktowych nie koliduje z makijażem oczu. Należy tylko pamiętać o tym, żeby soczewki zakładać przed malowaniem się. Zaleca się stosować specjalistyczne produkty do makijażu, przeznaczone dla osób, które noszą soczewki kontaktowe.