Termin inkontynencja oznacza problem z nietrzymaniem moczu, ale także z nietrzymaniem kału. Osoby dotknięte tą chorobą mogą mieć ogromne problemy, ponieważ to schorzenie oprócz natury fizjologicznej przekłada się na sferę psychologiczną. Pacjent traci pewność siebie i wycofuje się z życia towarzyskiego. Aby pomóc seniorowi, warto poznać typy inkontynencji oraz sposoby zapobiegania jej skutkom i przeciwdziałanie.
Typy inkontynencji moczowej
W zależności od przyczyny, rozróżnia się kilka typów inkontynencji, a określenie jej będzie pierwszym krokiem w walce z problemem.
Specjaliści wskazują na następujące typy:
1. wysiłkowe nietrzymanie moczu (inkontynencja stresowa) – pojawia się, wtedy, gdy pacjent ma zbyt słabe mięśnie Kegla; w związku z tym nie radzą one sobie z wysiłkiem organizmu. Następuje wówczas niekontrolowany wypływy moczu na przykład podczas kaszlu, śmiechu lub wysiłku fizycznego
2. kiedy dochodzi do przepełnienia pęcherza – ten typ inkontynencji spotykany jest głównie u mężczyzn, którzy borykają się z problemem, jakim jest powiększenie prostaty . Zdarza się, że w sytuacji przerostu gruczołu krokowego zupełne opróżnienie pęcherza jest bardzo utrudnione, przez co dochodzi wtedy do wycieku moczu
3. związane z naglącym parciem (naglące nietrzymanie moczu) –pacjenci skarżący się na ten typ, zazwyczaj stwierdzają, że ich pęcherz jest zbyt aktywny. Inkontynencja parcia oznacza, że potrzeba oddania moczu pojawia się nagle, zazwyczaj tak szybko, że chory nie jest w stanie dojść do toalety. Bardzo często dochodzi do tego w takich sytuacjach, jak nagła zmiana pozycji lub stosunek płciowy.
4. pomikcyjna (kropelkowe nietrzymanie moczu) – mamy z nią do czynienia, kiedy osoba nie jest w stanie opróżnić pęcherza całkowicie, niekiedy odnosi wrażenie, że tak się stało; jednak po jakimś czasie pozostałości wypływają z cewki i pozostają na bieliźnie. Problem bywa bagatelizowany, ale należy zwrócić na niego uwagę, gdyż może świadczyć o innych schorzeniach lub przerodzić się w coś poważnego, np. stany zapalne.
W szczególnych przypadkach inkontynencja występuje na tle neurologicznym, np. w przebiegu choroby Parkinsona lub Alzheimera a także w sytuacji zaburzeń lękowych i psychicznych.
Nietrzymanie moczu- skutki zdrowotne i psychologiczne
Tak jak inkontynencja może mieć różne przyczyny, tak jej skutki są równie rozległe. Dotykają zarówno fizjologii pacjenta, jak i jego psychiki. W niektórych przypadkach nietrzymanie moczu może prowadzić do infekcji w drogach moczowych lub zapalenia pęcherza moczowego. Źle wpływa na stan ogólny osoby nią dotkniętej- chory unikając nieprzyjemnych sytuacji znacznie zmniejsza przyjmowanie płynów. Stąd bliska droga do zaburzeń elektrolitowych i odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla starszych pacjentów. Z nietrzymaniem moczu wiąże się także ogromny dyskomfort oraz wstyd, pojawiający się z kłopotliwych sytuacjach. Z czasem pojawią się problemy w życiu codziennym i z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. Pacjent popada wręcz w depresję. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i jak najbardziej trafnie dobrane przeciwdziałanie.
Jak leczyć i zapobiegać nietrzymaniu moczu?
Po zrobieniu pierwszego kroku, jakim jest ustalenie pochodzenia problemu nietrzymania moczu, czas na odpowiednie leczenie i unikanie przykrych konsekwencji wynikających z niego. Wiele zależy od stopnia nasilenia schorzenia.
Istnieją przejściowe przyczyny nietrzymania moczu oraz trwałe przyczyny nietrzymania moczu. W zależności od tego, z którymi mamy do czynienia, takie leczenie należy zastosować. Jeżeli dolegliwości mają słabe lub umiarkowane nasilenie warto wypróbować następujących metod:
1.unikać spożywania dużej ilości płynów na raz; lepiej sprawdzą się małe porcje za to rozłożone w miarę systematycznie i równomiernie przez cały dzień
2.wyrobić w pacjencie nawyk regularnego korzystania toalety w regularnych odstępach czasu, nawet jeżeli nie ma uczucia parcia na pęcherz
3.warto nauczyć się ćwiczeń odpowiednich partii mięśni: mięśnie pęcherza oraz mięśni dna miednicy- pomogą one kiedy dokucza wysiłkowe nietrzymanie moczu
Dodatkowo, dla zwiększenia komfortu psychicznego warto wspomóc chorego specjalnym zaopatrzeniem medycznym- dla mężczyzn będą to pieluchomajtki a dla kobiet wkładki higieniczne. Taka bielizna chłonna jest niemal niewidoczna a także wygodna co sprzyja codziennym, zwyczajnym aktywnościom.
Należy pamiętać, że w nietrzymaniu moczu, które wynika z konkretnej dolegliwości i jest dodatkowym objawem, konieczne jest leczenie podstawowej jednostki chorobowej.
Pozostałe zalecane metody to między innymi:
-fizykoterapia i kinezyterapia
-farmakoterapia
-zmiana diety
-psychoterapia
ATERIMA MED – https://www.aterima-med.pl/
Materiał partnera