Gdy miesiączka krzyżuje Twoje plany…

0
1102
Kobieta leży na kanapie
Niektóre panie twierdzą, że miesiączka zawsze pojawia się w najmniej odpowiednim momencie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Niektóre panie twierdzą, że miesiączka zawsze pojawia się w najmniej odpowiednim momencie. Przed ważnym spotkaniem, wakacyjnym wypoczynkiem lub w trakcie służbowego wyjazdu. Jednak czy zawsze miesiączka rzeczywiście musi krzyżować nasze plany? Czasami warto zastosować pewne sprawdzone sposoby ułatwiające życie. Znajdziesz je w poniższych podpunktach.

  1. Spróbuj pokonać ból. Na rynku dostępne są specjalne produkty dedykowane m.in.  kobietom cierpiącym z powodu bólu menstruacyjnego, np. tabletki zawierające deksketoprofen można przyjmować kiedy tylko pojawi się ból, niezależnie od pory dnia czy nocy, nawet na czczo.  Substancja czynna osiąga maksymalne stężenie we krwi już po 30 minutach, co oznacza że jej działanie odczuwane jest niedługo po przyjęciu leku.
  2. Miej zawsze zapas środków higienicznych. Niezależnie od tego, czy stosujesz podpaski jednorazowe, podpaski wielorazowe czy tampony, pamiętaj o tym, aby zawsze mieć ich przy sobie odpowiednią liczbę. Środkiem higienicznym, który może być używany cały czas (z wykluczeniem krótkich przerw na opróżnienie i umycie pod wodą) jest kubeczek menstruacyjny. Higiena w trakcie miesiączki jest bardzo ważna. Zaniedbania w jej zakresie mogą przyczyniać się do rozwoju infekcji. Warto na stałe do swojej torebki ,,na co dzień” włożyć podpaskę czy tampon oraz parę czystych majtek, na wypadek gdyby okres zaskoczył nas w niespodziewanym momencie. Dobrze też jest mieć zawsze ze sobą chusteczki do higieny intymnej. Oczywiście nie zastąpią one prysznica, ale w sytuacjach polowych mogą okazać się bardzo przydatne.
  3. Dbaj o czyste ręce. Przed wymianą tamponu czy podpaski należy umyć ręce. Najlepiej jest zrobić to za pomocą bieżącej wody i mydła. Jednak jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy skorzystać z antybakteryjnego żelu do rąk. Dobrze jest mieć małą buteleczkę z takim preparatem zawsze w zasięgu ręki. Sprawdzi się nie tylko podczas miesiączki, ale także wtedy, gdy jemy w biegu i nie mamy możliwości umycia rąk przed posiłkiem.
  4. Noś wygodne ubrania. Aby nie zwiększać dyskomfortu związanego z menstruacją, wybieraj stylizacje pozbawione obciskających spodni czy dopasowanych koszul. Dobrze i elegancko można wyglądać w koszuli typu oversize i luźnych spodniach stylizowanych na garniturowe. Jeżeli chodzi o bieliznę, wybieraj wygodne bawełniane modele majtek.
  5. Jedz regularne posiłki. Aby nie tracić sił i dobrze znosić ,,te dni” należy spożywać pełnowartościowe posiłki w równych odstępach czasowych, najlepiej co 3h. Ważne jest również przyjmowanie płynów zgodnie z zapotrzebowaniem. Zależy ono m.in. od masy ciała, aktywności fizycznej oraz pory roku. W lecie należy pić znacznie więcej wody z uwagi na to, że w wysokich temperaturach intensywniej się pocimy.
  6. Unikaj alkoholu. Spożycie napojów z procentami powoduje zwiększone wydalanie moczu, przez co sprzyja odwodnieniu. Nie jest to zjawisko korzystne dla zdrowia i samopoczucia, a już na pewno nie wtedy, gdy dotyczy kobiety w trakcie menstruacji.
  7. Wysypiaj się. Sen jest niezbędny do utrzymania sprawności fizycznej i psychicznej, umożliwia regenerację ciała i umysłu, ma także wpływ na odporność organizmu. Miesiączka jest czynnikiem niejako obciążającym organizm kobiety. Nie należy potęgować gorszego samopoczucia związanego z okresem niedoborami snu.

Materiał partnera zewnętrznego