Gastroskopia i kolonoskopia – dlaczego te badania są tak istotne?

0
1279
gastroskopia
Gastroskopię należy wykonać zawsze, gdy z układem pokarmowym dzieje się coś niepokojącego | fot.: stock.adobe.com

Raz na jakiś czas w mediach ukazują się kampanie społeczne, mające na celu zachęcić obywateli do przeprowadzania regularnych badań kontrolnych. Dwa z nich, mimo iż często mogą uratować życie, są szczególnie niechętnie wykonywane przez pacjentów, którzy decydują się na nie dopiero gdy pojawią się niepokojące objawy. Mowa oczywiście o kolonoskopii i gastroskopii, które choć kojarzą się z bardzo nieprzyjemnymi doznaniami, powinny być wykonywane regularnie w celu wykluczenia bardzo poważnych chorób.

Kiedy wykonać gastroskopię i kolonoskopię?

Gastroskopię należy wykonać zawsze, gdy z układem pokarmowym dzieje się coś niepokojącego. Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są przebyte choroby żołądka i dwunastnicy, długo utrzymujące się objawy takie jak ból w nadbrzuszu, odbijanie, zgaga, zaburzenia przełykania (dysfagia) oraz krwiste i częste wymioty. Kolonoskopię natomiast zaleca się wykonywać u wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia, a wskazaniami do badania są podejrzenie raka jelita grubego, występowanie polipów w jelicie grubym oraz niepokojące objawy takie jak krwawienie z odbytu, zaburzenia w oddawaniu stolca, uporczywe bóle w podbrzuszu oraz wzdęcia.

Jak się przygotować do gastroskopii i kolonoskopii?

Przygotowanie do gastroskopii polega na pozostaniu na czczo przez 6 godzin do zabiegu oraz powstrzymanie się od spożywania płynów dwie godziny przed nim. W dniu zabiegu najlepiej jest nie palić papierosów oraz nie żuć gumy. Nie należy także przyjmować leków mogących utrudnić wykonanie badania, między innymi preparatów wapnia i magnezu oraz substancji alkalizujących sok żołądkowy. Kolonoskopia wymaga natomiast większych wyrzeczeń – przez 24 godziny przed zabiegiem należy zastosować dietę płynną i rozpocząć przyjmowanie preparatów oczyszczających jelito grube, dostępnych w aptece bez recepty. W dniu zabiegu należy być na czczo, można natomiast spożywać wodę niegazowaną.

Przebieg gastroskopii i kolonoskopii

W przypadku gastroskopii, tuż przed zabiegiem pacjentowi znieczula się gardło i zakłada specjalny ustnik, chroniący przed przypadkowym przygryzieniem przewodu endoskopu. Następnie osoba poddawana badaniu musi ułożyć się na lewym boku i przyciągnąć głowę do klatki piersiowej tak, aby ślina uwalniana w trakcie zabiegu spływała do specjalnego pojemnika. Wówczas lekarz wprowadza endoskop do przełyku i dalej do żołądka. Kolonoskopia natomiast polega na ubraniu odpowiedniego fartucha i przyjęciu pozycji bocznej. Lekarz smaruje okolicę odbytu żelem znieczulającym, a następnie wprowadza do niego kolonoskop. Oddawane w trakcie zabiegu gazy są absolutnie normalne, podobnie jak ból i dyskomfort odczuwamy przez pacjenta – aby go zminimalizować, stosuje się znieczulenie miejsc

Dlaczego warto się zdecydować na gastroskopię i kolonoskopię?

Gastroskopia i kolonoskopia są badaniami, które regularnie przeprowadzane mogą wykluczyć wiele groźnych chorób, a nawet uratować życie. Ze względu na to, iż często przeprowadza się je w sytuacji, w których następuje podejrzenie nowotworu, nie należy ich odwlekać i zawsze jeśli zostaną zalecone przez lekarza, trzeba je jak najszybciej wykonać. Nie należy obawiać się bólu oraz innych nieprzyjemnych doznań, bowiem gastroskopia i kolonoskopia trwają maksymalnie kilkadziesiąt minut, a mogą pomóc w diagnozie i uniknięciu poważnych chorób.

DHA