Warszawa, grudzień 2017 Jak aktywnie spędzić święta i Nowy Rok?

0
1844
W święta warto postawić na aktywny, wspólny wypoczynek, który doskonale zrelaksuje nas po gorączce przedświątecznych przygotowań i pomoże wzmocnić rodzinne więzi lepiej niż biesiadowanie bez końca | fot.: pixabay

Święta kojarzą się z choinką, prezentami i oczywiście pysznymi potrawami. Dlatego w Wigilię zwykle z niecierpliwością zasiadamy do stołu, by kosztować kolejnych przysmaków i – niestety, aż do Nowego Roku rzadko od niego wstajemy. A gdyby zamiast kolejnych godzin przy makowcu i pierogach spędzić czas aktywnie? Spacer, łyżwy czy bitwa na śnieżki to na pewno zdrowszy sposób na relaks i wzmacnianie rodzinnych relacji. Możemy również podarować sobie nawzajem prezenty, które zachęcą do kontynuowania rozpoczętej aktywności przez cały rok. W ten sposób zaczniemy wdrażać w życie, tak częste noworoczne postawienia związane ze sportem i ruchem.

Zacznijcie już przed świętami

Już na etapie przygotowań warto zastanowić się, jak możemy zacząć wdrażać w życie nasz plan bycia bardziej aktywnym, a nawet wciągnąć w niego całą rodzinę! Każdy, nawet kilkulatek może pomóc w sprzątaniu domu, np. układając zabawki czy książeczki. W kuchni też dla każdego znajdzie się zajęcie na miarę jego umiejętności, np. lepienie pierogów lub tworzenie pierniczkowych kształtów może stać się doskonałą, wspólną zabawą, a przy okazji ćwiczeniem manualnych umiejętności dla naszego dziecka. Z kolei zamiast autem, po zapomniany produkt udajmy się do osiedlowego sklepu piechotą – będzie zdrowiej, taniej i bardziej ekologicznie.

Święta mogą być aktywne

24 grudnia wieczorem czas nagle zwalnia, a my siadamy do stołu. Bywa, że siedząc przy nim więcej czasu zerkamy w telewizor czy telefon niż poświęcamy go rodzinie. Dlatego w święta warto postawić na aktywny, wspólny wypoczynek, który doskonale zrelaksuje nas po gorączce przedświątecznych przygotowań i pomoże wzmocnić rodzinne więzi lepiej niż biesiadowanie bez końca. Jak wyjaśnia ekspert Anna Słaboń, psycholog, coach i ekspert akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury” w ramach, której przedszkolaki z całej Polski uczą się zachowań ekologicznych i aktywnego spędzania czasu

Święta to bardzo intensywny czas w roku. Spotkania przy świątecznym stole, często w większym gronie rodzinnym potrafią być źródłem wielu różnych emocji. Pamiętając również o tym, że stres związany z ogromem przygotowań potrafi czasem zdominować atmosferę świąt, warto zatroszczyć się z wyprzedzeniem o dobry klimat dla siebie i najbliższych. Można na przykład spróbować zrezygnować ze świątecznego perfekcjonizmu, dopuszczając do myśli, że nie wszystko musi być idealne, by Święta były udane. Warto także przedefiniować świąteczny system wartości uznając, że to co naprawdę nam pomaga to dobre emocje, dobra komunikacja i wspólnie spędzony czas. Na jakość tego czasu korzystnie mogą wpłynąć wspólnie realizowane aktywności, również ruchowe. Dzieci często proszą dorosłych: „pobaw się ze mną”, a w codziennym zabieganiu zdają się często słyszeć „zaraz”. Okres świąteczny sprzyja temu, by zatrzymać się w codziennym pędzie i poszukać sposobów zaspokojenia potrzeb także tych najmłodszych. Wspólna zabawa, ruch na świeżym powietrzu, spacer, sporty zimowe, czy inne specjalnie zaplanowane aktywności, nie tylko pozwolą podnieść nastrój i korzystnie wpłyną na zdrowie. Przede wszystkim pomogą zacieśnić i budować rodzinne więzi oraz relacje, dając dzieciom okazję do przeżywania wielu radosnych chwil z najbliższymi.

Dlatego zamiast sięgania po kolejny kawałek ciasta zabierzmy naszych gości i rodzinę, np. na wycieczkę po okolicy. Również spacer po lesie czy osiedlowym parku może być źródłem doskonałej, aktywnej zabawy. Na przykład bitwa na śnieżki między dwoma drużynami albo konkurs na ulepienie najpiękniejszego bałwana – to radość nie tylko dla najmłodszych. Nie martwmy się, gdy aura poskąpiła białego puchu. Idźmy na sztuczne lodowisko albo po prostu pobawmy z dziećmi w berka czy chowanego. Z kolei w domu puśćmy muzykę i zachęćmy dziadka i babcię, by nauczyli nas kroków wytwornego walca, dla nieco młodszych odkurzmy zapomnianego Twistera, a z kilkulatkami bawmy się w odgadywanie nazw zwierząt, udając ich ruchy i zachowanie. Jeśli natomiast na co dzień uprawiamy sport regularnie, np. każdego ranka biegamy, to dobrze utrzymać tę rutynę także w czasie świąt.

Podarujcie sobie aktywność na Nowy Rok

Również świąteczne podarki mogą być związane z aktywnością fizyczną, np. rodzinny karnet na basen czy do klubu fitness, albo sprzęt sportowy. Pomyślmy, co lubią robić nasi najbliżsi – może mama chciałaby nauczyć się tańczyć salsę, a brat sprawdzić na ściance wspinaczkowej? Możemy również podarować własnoręcznie przygotowany kupon, np. dla babci i dziadka na niedzielne spacery z wnukami. Takie prezenty nie tylko przyniosą radość, ale też zostaną w pamięci obdarowanych przez cały następny rok.


Materiał partnera zewnętrznego