Regeneracja po treningu. Sprawdź, jak organizm może odpocząć

0
626
olejek cbd
elaks jest ważny nie tylko po intensywnym treningu, ale każdego dnia | fot.: materiał partnera

Regeneracja po treningu jest bardzo ważna zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Jest to czas dla organizmu, w którym może on odpocząć i nabrać sił do dalszej aktywności fizycznej. Bez tego nie można liczyć na lepsze wyniki w sporcie. Zobacz, jak zregenerować się po treningu.

Odprężenie i zmniejszenie poziomu kortyzolu

Po treningu należy zadbać o relaks i chwilę tylko dla siebie. Intensywny  wysiłek podnosi poziom kortyzolu – tzw. hormonu stresu. Odprężyć można się na wiele sposobów. Niektórym osobom wystarcza ciepła kąpiel, spacer, medytacja, joga lub ćwiczenia oddechowe. Można sięgnąć też po naturalne substancje, które ułatwiają uspokojenie się. Szczególnie polecane są olejek CBD, melisa, kozłek lekarski. Relaks jest ważny nie tylko po intensywnym treningu, ale każdego dnia. Dzięki temu organizm może zachować równowagę psychiczną i ogólnie dobre samopoczucie.

Dobrze zbilansowany posiłek

Po zakończeniu treningu trzeba zjeść posiłek. Powinien on składać się w głównej ze zdrowych tłuszczów, białek i węglowodanów. Dobrym pomysłem są również koktajle ze świeżych warzyw, owoców i odżywki białkowej. Pominięcie posiłku nasila zjawisko katabolizmu.

Warto pamiętać, że ważny jest nie tylko posiłek po treningu, ale również ogólny sposób odżywiania się. Dieta powinna dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości energii oraz wszystkich substancji odżywczych, witamin i minerałów. Konieczne jest też picie minimum 2 litrów wody dziennie.

Dobrze opracowany plan treningowy

Plan treningowy powinien być dobrze przemyślany. Przede wszystkim powinny znaleźć się w nim dni, w których nie ma intensywnego wysiłku fizycznego. Również w okresie, w którym przygotowujemy się do ważnych zawodów. Nie oznacza to, że trzeba całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej. Powinna być ona jednak lekka i nie koncentrować się tylko na jednej partii ciała.

Należy również pamiętać, aby nie trenować jednej partii mięśni każdego dnia. Pełna regeneracja trwa nawet do 48 godzin. O pomoc w ułożeniu bezpiecznego planu treningowego warto poprosić profesjonalnego trenera personalnego.

Rozciąganie mięśni

Jest to bardzo ważna część regeneracji, o której często zapominamy. Stretching pozwala mięśniom uspokoić się i rozluźnić. Gdy są one napięte, tkanki nie odbudowują się efektownie. Ponadto rozciąganie jest jednym z elementów profilaktyki bólu i zakwasów po bardzo intensywnym treningu.

Zdrowy sen

Organizm najlepiej odpoczywa w trakcie snu. Dlatego każda osoba, która uprawia sport, powinna spać wystarczającą ilość godzin. Niedosypianie nie tylko sprawia, że czujemy się zmęczeni i mamy problemy z koncentracją. To również przyczyna mniejszej wydolności podczas aktywności fizycznej. Zaleca się, aby dorosła osoba spała 7–8 godzin.

Unikanie używek

Bardzo ważne jest, aby po intensywnym treningu nie pić alkoholu. Spożycie nawet minimalnej ilości utrudnia regenerację organizmu. Obecne w nim substancje odwadniają oraz zwiększają wydalanie elektrolitów, które są potrzebne tkankom.

Materiał partnera