Najczęstsze błędy podczas ćwiczeń w domu, które mogą Ci bardziej zaszkodzić, niż pomóc

0
1168
mężczyzna trenujący w domu
Błędem, a właściwie "grzechem głównym" niemal każdej osoby, która trenuje w domu jest odciąganie się od treningu | fot.: stock.adobe.com

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi przykłada dużą wagę do tego, by dbać o siebie. Jedni decydują się na zmiany w sposobie odżywiania, inni rezygnują ze złych nawyków. Większość ludzi jednak, myśląc o dbaniu o siebie swoje skojarzenia nakierowuje na siłownię – niewykluczone, że w naszym przypadku jest tak samo. Jeżeli jednak nie stać nas na karnet, często decydujemy się na ćwiczenie w domu. Jakie są najczęstsze błędy przy treningu w warunkach domowych? Na tym zamierzamy skupić się w naszym w artykule.

Największe błędy przy treningu w domu

Błędów możliwych do popełnienia przy treningu domowym może być mnóstwo, a ich świadomość jest w stanie pomóc nam w ich wystrzeganiu się. Poniżej przedstawiamy nie tylko te najczęstsze, ale i najpoważniejszych, mogących bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc.

Odciąganie swojej uwagi od treningu

Błędem, a właściwie „grzechem głównym” niemal każdej osoby, która trenuje w domu jest odciąganie się od treningu. Niekoniecznie oznacza to kompletne porzucanie go i zapominanie o nim (na rzecz innych absorbujących rzeczy, które kuszą nas w naszym mieszkaniu), ale niemal zawsze związane jest to z robieniem sobie zbyt długich przerw. To z kolei wpływa negatywnie na jakość naszego treningu – a brak efektów wiąże się chociażby ze spadkiem motywacji.

Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń

W domu nikt nas nie pilnuje – nie ma tutaj ani trenera, ani kolegów, którzy mogliby wyśmiać naszą technikę. Z tych dwóch powodów często po prostu się jej pozbywamy – liczy się dla nas bardziej ilość powtórzeń, a nie ich jakość. Tymczasem jednak powinno być wprost przeciwnie. W tym wszystkim bowiem najważniejsze jest dokładne odwzorowywanie naturalnego ruchu mięśni – z tym, że z odpowiednim obciążeniem. Zła technika może nas doprowadzić nie tylko do braku jakichkolwiek efektów, ale i do możliwości nabawienia się poważnej kontuzji.

Uważanie treningu siłowego za coś, co wystarcza

Na trening składa się nie tylko „machanie hantlami”. Jak wykazało wiele badań, ale i zwyczajna ludzka praktyka, jest on tak właściwie… czymś najmniej ważnym. Najważniejszymi elementami w budowaniu własnej formy i rzeźbieniu sylwetki jest właściwa dieta i odpoczynek – trening powinniśmy więc traktować zaledwie jako bodziec do zmiany.

Brak konsekwencji

Jednym z poważniejszych błędów popełnianych przy treningu w zaciszu domowym jest jego duża nieregularność i brak konsekwencji w przestrzeganiu jego rygoru. Jeżeli zdarza nam się odpuścić jeden dzień, bo po prostu nam się nie chce, może to się przerodzić w odpuszczanie całych dni. Należy na to uważać i mieć tego świadomość, wykonując trening regularnie, zgodnie z ustalonym przez siebie planem. Nawet jeśli nie skończymy go.

Podsumowanie

Trening w domu jest niesamowicie wygodny i, co najważniejsze, bezpłatny – to należy powiedzieć z pełną stanowczością. Często jednak może się dla nas okazać czymś zgubnym i powodującym nie stratę kilogramów (czy przyrost masy mięśniowej), ale… czasu. Zadbajmy więc, aby ćwiczeń podejmować się świadomie i stawiać na ich jakość – nawet kosztem ilości.

PRY