Chcesz zacząć biegać? Oto kilka cennych wskazówek

0
819
kobieta biegająca wiosną
Bieganie może mieć przeróżne formy. Niektórzy preferują długie trasy o długości kilkudziesięciu kilometrów. Część osób woli zaś skupiać się na intensywnym i krótkotrwałym wysiłku | fot.: stock.adobe.com

Bieganie to bardzo popularny rodzaj wysiłku fizycznego, który ma wiele zalet prozdrowotnych. Świetnie wpływa na układ oddechowy oraz sercowo-naczyniowy. Dzięki bieganiu można też zrzucić zbędne kilogramy. Nie dziwi więc jego zwiększona popularność, gdzie jednak wiele osób nie orientuje się w podstawowych zachowaniach na trasie. Jak zacząć biegać i do jakich wskazówek szczególnie warto się zastosować? 

Wybór ulubionej formy i stylu biegania 

Bieganie może mieć przeróżne formy. Niektórzy preferują długie trasy o długości kilkudziesięciu kilometrów. Część osób woli zaś skupiać się na intensywnym i krótkotrwałym wysiłku. Różne formy biegania mają swoje zalety i wady. O dziwo w przypadku sylwetki niekoniecznie najlepsze są długie biegi. Pozwalają one zrzucić masę mięśniową, ale w okolicach rąk i nóg. W przypadku brzucha najlepsze będą serie sprintów, gdzie popularne są tzw. interwały. 

Najlepsze dla starszych osób będą dłuższe przebieżki. Początkowo może to być 5 km, żeby z czasem przejść do 10 km. Przy dobrej kondycji można zdecydować się nawet na półmaraton. Tego typu trasy świetnie wpływają na układ oddechowy oraz pracę serca. Nie należy się jednak przemęczać, co grozi kontuzjami albo osłabnięciem. Długość biegu warto określać metodą prób i błędów. 

Sprzęt potrzebny do biegania 

Bieganie to jeden z tych sportów, które nie wymagają sporej ilości sprzętu. Wystarczy raz na jakiś sprzęt wymieniać buty i odzież. Najważniejsze są te pierwsze, którymi nie powinny być tenisówki albo korki. Podeszwa buta powinna być jak najgrubsza. Pozwala to amortyzować stopę w przypadku wypustek i innych przeszkód na trasie. Bieganie po asfalcie lub innej twardej nawierzchni bez odpowiednich butów mocno obciąża nogi i grozi kontuzjami. 

Mniejsze znaczenie ma wybór koszulki i spodenek, ale również one mają pewien wpływ na biegacza. Do uprawiania sportu niespecjalnie nadaje się bawełna. Jest to co prawda naturalny materiał, ale nie sprawdza się ona przy szybkim odprowadzeniu wilgoci. Po dłuższym wysiłku pot zostaje dłużej na koszulce, co powoduje zimno i jest niehigieniczne. Warto postawić na poliester i poliamid, które unikają wad koszulek i spodenek bawełnianych. 

Jak poprawić swoją technikę biegu? 

Technika biegu zależy od wielu czynników np. masy ciała albo wzrostu. Z uwagi na to jedne osoby biegają bardziej „kaczkowato”, inne zaś w pozycji wyprostowanej. Warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Należy uważać, żeby nie lądować stopą na pięcie, gdzie jej dłuższe obciążanie może powodować dyskomfort. Najlepiej kończyć każdy krok w okolicy śródstopia, czyli przy największym palcu. W bieganiu niekorzystne jest lądowanie na całej stopie, gdzie bardziej powinno się obciążać jej przód. 

W przypadku prawidłowego ułożenia rąk warto wykonać proste ćwiczenie. W trakcie biegu wystarczy wyobrazić sobie, że trzyma się w dłoniach dwa pełne kubeczki. Celem biegacza jest „niewylanie” ich zawartości. Im mniej ruchów kończyn i ułożenie ich w okolicy klatki piersiowej – tym lepiej na biegacza. Zbędne machanie rękami powoduje większe zmęczenie. 

MMI