Erecepta w IKP. Koniec z błędami, które nie powinny mieć miejsca

0
461
erecepta
Każda e-Wizyta to odzwierciedlenie klasycznej wizyty, więc jeśli będą przesłanki, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby erecepta została wystawiona | fot.: materiał partnera

Ile razy miała miejsce sytuacja, w której była konieczność ponownej wizyty w gabinecie z powodu źle wystawionej recepty? Ile razy recepta została przez nas omyłkowo zagubiona? Każdego dotknęła taka sytuacja, ale koniec z tym, ponieważ teraz jest erecepta, która ściągnęła nam z głów wiele problemów.

Błędy ludzkie, za które traciliśmy czas

Nie ma osoby, która nie znałaby przypadku, że ktoś zgubił receptę bądź był problem z jej odczytaniem. Od 8 stycznia 2020 roku mamy nowy system, który wyeliminował te problemy i jest to erecepta, która stała się już częścią naszej codzienności.

Jak wygląda erecepta?

W zależności od naszych ustawień na profilu IKP dostęp do recepty otrzymamy:

  • w formie SMS – wiadomość będzie zawierała 4-cyfrowy kod, który należy przekazać farmaceucie podczas realizacji wraz z numerem PESEL osoby, na którą lek został wypisany,
  • w formie .pdf na adres e-mail, tam również będzie zawarty kod, który należy okazać w aptece,
  • po zalogowaniu się na IKP w zakładce z receptami jest nasza recepta do wglądu, która zawiera kod QR i tylko ten kod okazujemy w aptece, bez konieczności przekazywania numeru pesel,
  • wydruk informacyjny w przypadku braku dostępu do IKP.

Aplikacja mojeikp

Jest to aplikacja mobilna, która jest bezpłatna i umożliwia wgląd do najważniejszych funkcjonalności na platformie Internetowe Konto Pacjenta, a dzięki instalacji może skorzystać z różnych możliwości:

  • przypomnienie o lekach – możliwość ustawienia powiadomień,
  • wyszukiwarka e-Skierowań i erecepty,
  • erecepta z kodem QR do okazania w aptece,
  • erecepta w formie .pdf, którą można wydrukować, jeżeli ktoś w naszym imieniu wykupi leki,
  • dostęp do danych z ulotki leków oraz ich przypisanemu dawkowaniu,
  • dostęp do poglądu wizyt, na które zapisaliśmy się dzięki otrzymanemu skierowaniu,
  • możliwość zapisania się na szczepienie przeciw COVID-19,
  • dostęp do portalu DIETY NFZ,
  • dostęp do krokomierza i wielu, wielu innych usprawnień.

Mojeikp to aplikacja, która działa intuicyjnie i w momencie jakiegoś przykładowo wypadku, pozwoli na szybkie skontaktowanie się ze służbami, bez konieczności logowania się w aplikacji.

Erecepta za pomocą konsultacji online

Nie tylko elektroniczna dokumentacja medyczna wprowadziła rewolucje w medycynie, ale również i rozwój konsultacji online, które Polacy pokochali. Pierwszy strach i szok przed skorzystaniem z e-Wizyty już za nami, a w ich miejsce pojawiła się wygoda i poczucie bezpieczeństwa. A dlaczego? Ponieważ wiele osób się przekonało, że specjalista prowadzący konsultacje online prowadzi je z tak samym zaangażowaniem, jak te, które miały miejsce w gabinecie. My pacjenci widzimy, że medycyna się zmienia, podejście lekarzy się zmienia i musimy doceniać te zmiany, ponieważ telemedycyna daje nam mniej przemęczonych lekarzy, którzy są, na wyciągnięcie naszych rąk.

Przygotowanie do konsultacji online jest proste, warto mieć przygotowane informacje o przyjmowanych lekach, pamięć o ewentualnie przebytych chorobach, zabiegach czy operacjach. Należy pamiętać, że odpowiednie przygotowanie przez nas, ułatwi i usprawni rozmowę z lekarzem, a dzięki temu wizyta będzie rzetelnie przeprowadzona.

Każda e-Wizyta to odzwierciedlenie klasycznej wizyty, więc jeśli będą przesłanki, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby erecepta została wystawiona. Podczas takiej konsultacji lekarskiej lekarz może wystawić również odpowiednie skierowania czy zwolnienia, które automatycznie zostaną skierowane do ZUS. Każdy dokument wystawiony przez lekarza jest dostępny do wglądu na profilu IKP.

Materiał partnera