Czym jest karnozyna i jak może Ci pomóc?

0
697
karnozyna
Karnozyna zapobiega powstawaniu grup karbonylowych, co zapewnia ochronę komórek skóry | fot.: materiał partnera

L-karnozyna, występująca również pod nazwą beta-alanylo-L-histydyna to związek chemiczny złożony z beta-alaniny i l-histydyny. Ma właściwości przeciwutleniające i występuje naturalnie w naszych organizmach. Suplementacja tego związku staje się ważna z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym mniej l-karnozyny wytwarza nasz organizm. Wtedy konieczne staje się suplementowanie dla zapewnienia poprawnego funkcjonowania.

Wśród innych dobroczynnych właściwości karnozyny wymienić można także:

  • przeciwzapalne – na przykład w przypadkach stanów zapalnych jelita
  • pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego – przeciwdziała gromadzeniu aldehydów uważanych za jedną z przyczyn choroby Alzheimera; zapobiega także powstawaniu niewłaściwych białek powodujących chorobę Parkinsona
  • jej działanie antyoksydacyjne chroni przed degeneracją komórek

Poprawa wyników i regeneracji w sporcie

Osobnym zagadnieniem jest wpływ karnozyny u zażywających ją sportowców. W okresie intensywniejszej pracy mięśni ważne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej, na którą pozytywny wpływ wykazuje suplementacja opisywanej substancji. Wykazuje także dodatni wpływ na regenerację mięśni po wysiłku, co może być szczególnie istotne po cięższych treningach czy w okresie przygotowania do zawodów.

Warto pamiętać, iż nie jest uznawana za środek dopingujący, zatem bez obaw mogą stosować ją osoby zajmujące się sportem zawodowo.

Poprawa działania układu nerwowego u dzieci autystycznych

Autyzm pozostaje częściową zagadką dla nauki. Naukowcy nie mają pełnego obrazu choroby. Jednak z badań dra Michaela Cheza wynika, że stosowanie suplementu dobrze wpływa na układ nerwowy dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Przykładowo – ułatwia przezwyciężenie dysleksji u dzieci autystycznych.

Wpływ na odmładzanie skóry

Karnozyna zapobiega powstawaniu grup karbonylowych, co zapewnia ochronę komórek skóry. Odpowiednio wysokie dawki suplementu mogą okazać się na tyle skuteczne, że całkowicie odwrócą skutki działania grup karbonylowych i naprawią powstałe uszkodzenia. Innymi pozytywnymi efektami na skórze jest odmładzanie włókien kolagenowych czy naprawa uszkodzeń DNA wywołanych stresem oksydacyjnym.

Wpływ na wydolność mięśnia sercowego

Suplementacja l-karnozyny zwiększa wytrzymałość mięśnia sercowego, jednego z najważniejszych z punktu widzenia poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka. Zwiększa także jego kurczliwość, eliminując tym samym jedną z przyczyn zgonów na chorobę niedokrwienną.

Zapobieganie powstaniu jaskry i zaćmy

W 2009 naukowcy wystawili szczury na działanie substancji powodujących zaćmę. Następnie podawali im carnosine, by przebadać jej wpływ na profilaktykę tej choroby. Z badań wynikło, iż substancja hamuje rozwój choroby, a nawet jej zapobiega. Prowadzący badanie naukowiec sugeruje, że jedną z przyczyn zaćmy jest spadek zawartości l-carnosine w soczewce.

Suplementacja wspomnianego związku może być także ratunkiem dla osób borykających się z jaskrą. Podobnie jak w przypadku zaćmy, hamuje jej rozwój, a nawet ją powstrzymuje.

Cukrzyca może być mniej uciążliwa

Diabetycy są bardziej narażeni na niedobór białek, aminokwasów i magnezu. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na swoją chorobę wydalają z moczem większe ich ilości, niż osoby zdrowe.

Osoby borykające się z cukrzycą są także bardziej podatne na miażdżycę. Przyczyną tego zjawiska jest większa glikacja połączona z nieustannie powiększającym się deficytem karnozyny.

Suplement mogą stosować wszyscy diabetycy bez względu na rodzaj choroby, z którą walczą.

Stosowanie suplementu poleca się także u kobiet ciężarnych zmagających się z cukrzycą. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazują, że zwiększona podaż l-carnosine może redukować ryzyko wystąpienia choroby u płodu. 

Pozytywny wpływ na pamięć

Suplement wykazuje zdolność do chelatowania ciężkich metali takich jak kobalt czy cynk. Dzięki chelatowaniu spada toksyczność ciężkich metali, co pozytywnie przekłada się na pamięć.

Innym dobroczynnym wpływem na pamięć jest powstrzymywanie uszkodzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, które zmniejszają naszą pamięć i wywierają negatywny wpływ na percepcję. Zawdzięczamy to hamowaniu karbonylacji białek.

Zestawy dostępne w sklepie

W sklepie karnozyna.com można zamówić trzy warianty produktu. Pierwszym z nich jest Karnozin Extra x1. Zawiera jedno opakowanie, w którym znajduje się 120 tabletek. Jego dostawa kosztuje 14.99 złotych.

Następnym z proponowanych wariantów jest Karnozin Extra x2. W jego skład wchodzą dwa opakowania, łącznie zawierające 240 tabletek. Jego dostawa jest darmowa. W połączeniu z ceną samego produktu oznacza to oszczędność 20 złotych.

Ostatnim jest Karnozin Extra x3. Zawiera trzy opakowania o łącznej zawartości 360 kapsułek. Jego dostawa również jest darmowa. W tym przypadku oszczędza się 50 złotych.

Na stronie sklepu możliwe jest również zapoznanie się z działaniem carnosine z uwzględnieniem najnowszych dokonań nauki. Opisy zawierają odniesienia do badań przeprowadzonych przez wysokiej klasy uczonych, co umożliwia ich weryfikację.

Materiał partnera