Czy dieta zupowa jest zdrowa i bezpieczna?

0
822
dieta zupowa
Dieta zakłada, że każdego dnia należy zjeść od pięciu do siedmiu porcji zupy opartej na warzywach | fot.: materiał partnera

Niestety z roku na rok rośnie liczba osób zmagających się z nadwagą, a coraz częściej i otyłością. Niczym dziwnym nie jest więc to, że ludzie szukają sposobów, aby szybko schudnąć. Ale niestety, jak to zwykle bywa, wybierają różne i to nie zawsze dobre sposoby, a niektóre są wręcz niebezpieczne. Dziś przyjrzymy się coraz bardziej popularnej diecie zupowej. Czas na jej temat dowiedzieć się więcej. Czy jest ona zdrowa?

Dieta zupowa – czym ona jest?

Już sama nazwa wskazuje, że dieta zupowa polega na tym, by jeść zupy. Oczywiście tutaj znaczenie ma sama ilość spożywanych zup. Dieta zakłada, że każdego dnia należy zjeść od pięciu do siedmiu porcji zupy opartej na warzywach. Do tego można jeszcze spożywać wodę i na tym, ilość posiłków w ciągu dnia się kończy. Ale poza tym, że dieta zupowa zakłada jedzenie zup, zakłada też określony czas, jaki można ją stosować i owy czas nie powinien przekraczać tygodnia. Dieta zupowa jest rodzajem diety redukcyjnej, a to oznacza, że stosując się do niej można schudnąć i to około 7 kilogramów. Ale wiadomo, że schudnięcie aż 7 kg w tydzień nie jest zdrowe. I już tutaj pojawia się pierwsza wątpliwość dotycząca tego, czy warto taką dietę stosować. W teorii spożywanie dużej ilości zup opartych na warzywach wydaje się sensowne, ale trzeba jednak pamiętać, że zdrowa dieta, to zbilansowana dieta. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że jedząc tylko zupy, człowiek może doprowadzić swój organizm do niedoborów. Ale to nadal nie wszystkie wady. Niestety wiele osób nie stosuje się do zaleceń, które jasno wskazują, że dietę zupową można spożywać przez tydzień, bo w innym przypadku jest to niebezpieczne.

Zalety i wady diety zupowej

W teorii wydaje się, że bycie na diecie zupowej ma sens. W końcu jada się zdrowe i smaczne zupy. Ale jednak, aby taka dieta mogła być uznana za zdrową, zupy powinny być pełnowartościowe i oparte na dużej ilości warzyw. Jednak może to nie wystarczyć, by uznać taką dietę za zdrową. Istnieje duże ryzyko, że będąc na takiej diecie, dorobicie się niedoborów. Jednak wady diety nie przemawiają do niektórych osób, gdyż skupiają się na tym, że będąc na diecie zupowej można szybko schudnąć. Ale czy, aby na pewno? Cóż, trzeba przyznać, że rzeczywiście stosując dietę zupową można schudnąć szybko, jednak równie szybko można zyskać stracone kilogramy i to wcale z niemałą nawiązką. Wynika to z faktu, iż jadając zupę przyspiesza się metabolizm i doprowadza organizm do częstych wypróżnień i pozbywania się wody z organizmu. W rezultacie człowiek jest nieco odwodniony. Pojawia się także gorsze samopoczucie i do tego może pojawić się jeszcze osłabienie. A gdy powróci się już do starego stylu żywienia, to kilogramy wracają jak bumerang.


Dobra alternatywa dla diety zupowej

Cóż, nie ma się co oszukiwać, że dieta zupowa to dobry wybór. Nie ma sensu się na nią decydować. Jeżeli chcecie schudnąć, a przy tym zdrowo się odżywiać i nie obawiać się efektu bumerangu, to należy w inny sposób pojmować dietę. Nie jako zmniejszenie i maksymalne ograniczenie ilości spożywanego jedzenia, lecz jako zadbanie o to, aby jadać tylko i wyłącznie produkty wartościowe. Zdrowa dieta musi być zbilansowana. Oczywiście niektórzy uważają, że nie mają czasu na to, by zdrowo się odżywiać, bo dużo pracują. Ale to nieprawda, bo można zdrowo się odżywiać i wcale nie spędzać wielu godzin w kuchni. Otóż wystarczy tylko catering pudełkowy. Sopot, Rybnik czy Wrocław – tak naprawdę nie ma znaczenie czy mieszkacie w dużym, czy małym mieście, bez problemu możecie znaleźć firmę, która zajmuje się przygotowaniem diety pudełkowej. To świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, ale i wszystkich innych, które chcą zdrowo się odżywiać.

Jedzenie to nie wszystko, bo…

Skoro już wiecie, że nie warto decydować się na dietę zupową, to pamiętajcie, że gdy już wprowadzicie do swojego życia zasady zdrowego żywienia, powinniście zadbać również o aktywność fizyczną. Tutaj możecie jeździć na rowerze, rolkach czy spacerować. Nie ważne co wybierzecie, ważne by spędzać czas aktywnie, a nie tylko oglądać seriale. Do tego pomyślcie nad zmianą środka transportu. Zamiast dojeżdżać do pracy samochodem, dojeżdżajcie na rowerze.

Materiał partnera