Czerniak oka – jak wykryć ten niebezpieczny nowotwór?

0
11617
Podczas badania oka
W obrębie oka mogą powstać nowotwory pierwotne, ale również mogą trafić do niego przerzuty nowotworów złośliwych z innych narządów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czerniak oka może rozwijać się podstępnie, gdyż lokalizuje się w tylnych częściach oka. Nie da się go wówczas wykryć inaczej niż podczas badania okulistycznego. Narząd wzroku jest kojarzony głównie z wadami wzroku i koniecznością noszenia okularów. Tymczasem oko, podobnie jak inne części ciała, jest narażone również na nowotwory. W obrębie oka mogą powstać nowotwory pierwotne, ale również mogą trafić do niego przerzuty nowotworów złośliwych z innych narządów. Nowotwory mogą rozwinąć się niemal w każdej części oka. Wśród pierwotnych nowotworów oka wyróżnia się: chłoniaka, mięsaka, oponiaka, raka i czerniaka.

Czerniak oka – jakie są przyczyny jego powstawania?

Czerniak oka to jedna z rzadszych form tego nowotworu. Jednocześnie jednak stanowi najczęściej rozpoznawany nowotwór gałki ocznej. Częściej występuje u dorosłych niż u dzieci, w szczególności atakuje osoby starsze. W oku czerniak ma na ogół formę pierwotnego nowotworu, przerzutuje do innych narządów drogą krwiopochodną. Ogromną rolę w rozwoju czerniaka oka, podobnie jak czerniaka skóry, odgrywa promieniowanie ultrafioletowe. Istotne są również przyczyny genetyczne, upośledzenie odporności, stres i czynniki rakotwórcze znajdujące się np. w powietrzu. Zazwyczaj czerniak oka rozwija się jednostronnie.

Gdzie lokalizuje się czerniak oka i jak go rozpoznać?

Czerniak oka może występować w różnych miejscach, od powiek, przez spojówki, po oczodół. Głównie jednak lokalizuje się w naczyniówce, w tylnej części oka. Rosnąc, nacieka sąsiadujące struktury i z czasem daje odległe przerzuty. Zdarzają się przypadki, kiedy czerniak oka daje przerzut do skóry i jest niewłaściwie rozpoznawany jako przerzut pierwotny.

Początkowo czerniak oka nie wysyła żadnych objawów. Zdarza się, że rozwijająca się zmiana w widocznych częściach oka zauważalna jest w postaci np. przebarwień czy zniekształceń twardówki. Jednak zmiany zlokalizowane w tylnej części gałki ocznej mogą być rozpoznane tylko badaniem okulistycznym. Czasami pojawiają się zaburzenia akomodacji, zaćma i inne formy upośledzenia widzenia. Z czasem może dojść do odwarstwienia siatkówki, pogorszenia ostrości widzenia, zaburzeń w polu widzenia.

Czy czerniak oka jest równie niebezpieczny, jak czerniak skóry?

Rokowanie w czerniaku jest uzależnione od wielu czynników. Największe znaczenie ma wielkość guza. Im większy, tym rokowanie gorsze. Ponadto bardzo źle rokują guzy ze stwierdzonym naciekiem okolicznych tkanek i przerzutami odległymi. Im głębiej położony czerniak, tym później zostaje rozpoznany. To z kolei bardzo negatywnie wpływa na rokowanie. Ostatecznie na przeżycie chorego przekłada się typ histologiczny i wiek. Czerniak oka jest więc równie niebezpieczny, jak czerniak skóry. Śmiertelność rośnie wraz z opóźnieniem rozpoznania.


Materiał partnera zewnętrznego