Co może oznaczać nieprzyjemny zapach z pochwy?

0
4016
Dziewczyna z kawą w kubku
Statystycznie średnio raz do roku kobiety uskarżają się na dyskomfort związany ze sferami intymnymi. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kwaśny, rybi, ostry i ogólnie nieprzyjemny zapach z pochwy może być objawem poważnej infekcji intymnej. Pierwszym krokiem jest odpowiednie zadbanie o higienę, a jeśli krępujący zapach nie zniknie, należy udać się do ginekologa, który zbada jego przyczynę.

Statystycznie średnio raz do roku kobiety uskarżają się na dyskomfort związany ze sferami intymnymi. Przyczyną najczęściej okazują się infekcje bakteryjne i grzybicze, czasem dyskomfort wywołuje niegroźne podrażnienie wrażliwych miejsc. Do infekcji dochodzi, kiedy liczba pałeczek kwasu mlekowego spada – to one zakwaszają ekosystem pochwy i uniemożliwiają rozwój patogenów. Pierwszym sygnałem jest nieprzyjemny zapach, którego woń może sygnalizować, z jakim typem zakażenia zmaga się organizm.

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z pochwy?

Nieprzyjemny zapach z pochwy może wskazywać na infekcję intymną, szczególnie jeśli zapach jest intensywny i towarzyszą mu upławy, które mają inny kolor niż białawy czy przezroczysty. Jeżeli dodatkowo pojawiają się dolegliwości jak ból, uczucie świądu i zaczerwienienie okolic intymnych, najpewniej doszło do zakażenia. Przyczyną nieprzyjemnej woni z miejsc intymnych może być również dieta, nieodpowiednia pielęgnacja lub źle dobrana bielizna – najlepiej nosić bieliznę z przewiewnych, naturalnych materiałów jak bawełna, a do higieny intymnej stosować środki z odpowiednim pH.

Aby upewnić się, co może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pochwy, należy w pierwszej kolejności zadbać o higienę. Jeśli mimo to zapach się utrzymuje, jego woń może podpowiedzieć, czy jest to tylko drobna infekcja, czy poważne zakażenie. Bez względu jednak na intensywność zapachu, najlepiej udać się do lekarza, który jednoznacznie określi przyczynę problemu.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pochwy

Jeśli z pochwy wydziela się nieprzyjemny rybi zapach, może on oznaczać bakteryjne zakażenie pochwy, które jest zwane bakteryjną waginozą. Najczęściej zakażeniu towarzyszą obfite upławy o żółtej lub szarej barwie, których woń kojarzy się z zepsutą rybą. Szczególnie należy zwrócić uwagę na wydzielinę z pochwy po współżyciu – jeśli po akcie płciowym sfery intymne zaczynają swędzieć, do tego pojawiają się pieniste upławy, którym towarzyszy przykra zapach, należy udać się do ginekologa. Leczenie obejmuje w tym przypadku podanie antybiotyku.

Za nieprzyjemny zapach z pochwy odpowiada również dieta. Jeżeli znajduje się w niej cebula lub czosnek, będzie to wyczuwalne nie tylko w moczu. Zapach cebuli i czosnku może utrzymywać się nawet do 48 godzin, jeżeli jednak wydobywa się dłużej, należy odpowiednio podmyć sfery intymne, nie omijając pochwy, cewki moczowej i odbytu.

Nieprzyjemny zapach z pochwy wywołuje również rzęsistkowica. Przenoszona jest drogą płciową, a jej głównym objawem jest kwaśny zapach. Infekcja dotyka co roku tysiące Polaków, a za jej przyczyną najczęściej jest uprawianie seksu oralnego z osobą zakażoną. Leczy się ją antybiotykami pod okiem lekarza.

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu może być także zakażenie grzybicze pochwy wywołane przez drożdżaki z rodzaju Candida, które znajdują się w ciele nawet zdrowej kobiety, jednak kiedy spada odporność organizmu i mikroflora pochwy zostaje zaburzona, dochodzi do infekcji grzybiczej. Drożdżycy towarzyszy najczęściej biały nalot na wargach sromowych, a także woń przyrównywana do piwa i drożdży.

Więcej informacji na temat najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z pochwy można znaleźć na stronie: http://tantumrosa.pl/przykry-zapach-z-pochwy-niepokojacy-objaw/.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy?

Miejsca intymne są bardzo wrażliwe, dlatego wymagają delikatnej pielęgnacji. Najlepiej podmywać się dwa razy dziennie i wycierać się osobistym ręcznikiem przeznaczonym tylko do tych okolic, który będzie często zmieniany – warto go prać w delikatnych proszkach dla alergików i niemowląt jak Vizir Sensitive. Nie zaleca się stosowania irygacji i płukanek, które niszczą naturalną florę bakteryjną pochwy. W ciągu dnia najlepiej korzystać z chusteczek do higieny intymnej, szczególnie po wypróżnieniu. W trakcie miesiączki należy zintensyfikować higienę i wymieniać środki higieniczne co 2-4 godziny.

Aby zapobiec infekcjom dróg moczowo-płciowych, należy zadbać o higienę i używać odpowiednich płynów do higieny intymnej. Lekarze zalecają również stosowanie produktów probiotycznych – zawierają one bakterie Lactobacillus, które odbudowują naturalną mikroflorę pochwy. W przypadku kiedy pojawia się nieprzyjemny zapach z pochwy będący objawem infekcji intymnej, stosuje się lek na dolegliwości okolic intymnych, przykładem jest Tantum Rosa.

Długo utrzymujący się nieprzyjemny zapach z pochwy to wstydliwy problem, który często jest bagatelizowany, a może sygnalizować poważne infekcje intymne. Bez względu na rodzaj woni i towarzyszące dolegliwości zaleca się konsultację z lekarzem, który pozna przyczynę problemu i zleci odpowiednie leczenie. Leczenie to może objąć również partnera, którego zakażenie może też dotyczyć, mimo braku widocznych objawów choroby.


Materiał partnera zewnętrznego