Chirurgia zaćmy – co musisz wiedzieć?

0
568
chirurgia zaćmy
Nieleczona katarakta może w konsekwencji prowadzić do całkowitej ślepoty | fot.: materiał partnera

Poznaj objawy zaćmy oraz sposób skutecznego wyleczenia tej uciążliwej przypadłości.

Czym jest zaćma?

Zaćma nazywana również kataraktą jest zmętnieniem soczewki oka, które upośledza dopływ bodźców wzrokowych do siatkówki i pogarsza widzenie. Najczęściej problem ten dotyka osób starszych i jest naturalnym wynikiem eksploatacji. Soczewka z biegiem lat zaczyna tracić elastyczność, żółknie, traci przejrzystość. Zdarzają się również przypadki zaćmy u osób młodych, a nawet dzieci. Przyczyn może być wiele, urazy zewnętrzne, uwarunkowanie genetyczne, jaskra, odwarstwienie siatkówki, stany zapalne oka, przyjmowanie niektórych leków np. na cukrzycę.

Jak objawia się zaćma?

Utrata przezierności soczewki oka wiąże się przede wszystkim z pogorszeniem widzenia. Może ono postępować bardzo stopniowo i nie budzić żadnych podejrzeń lub nagle. Wpływ na to mają dodatkowe czynniki zdrowotne, wada wzroku, astygmatyzm.

Kolejnym niepokojącym sygnałem, który może świadczyć o pojawieniu się katarakty, jest zwiększona wrażliwość na światło lub kurza ślepota, czyli problemy z widocznością po zmroku i przy sztucznym oświetleniu. Objawy te występują w zależności od rodzaju zaćmy.

Popularnymi symptomami są także: podwójny obraz, postrzeganie kolorów jako wyblakłe, nieostre oraz widzenie poświaty wokół świateł.

Jak zapobiegać powstawaniu katarakty?

Nie ma jednej cudownej recepty, która pomoże przeciwdziałać rozwojowi zaćmy. Problem ten jednak rzadziej lub w mniejszym stopniu pojawia się u osób prowadzących zdrowy tryb życia. Zaleca się w związku z tym rezygnacje z palenia papierosów i przebywania w zadymionych pomieszczeniach, a także zabezpieczanie oczu przed promieniami UV, czyli noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem, gdy słońce na zewnątrz jest intensywne.

Warto zadbać o zdrowe odżywianie, swoją dietę wzbogacić o witaminę C, A i luteinę.

Czy istnieje skuteczny sposób leczenia zaćmy?

Sposobem na pozbycie się katarakty, który oferuje dzisiejsza medycyna, jest zabieg operacyjny. To obecnie jedyna metoda o potwierdzonej skuteczności. Chirurgia zaćmy to wysoko rozwinięta dziedzina medycyny, która dla wielu jest niepowtarzalną szansą na odzyskanie wzroku. Takie rozwiązanie zalecane jest pacjentom, którym obniżona zdolność widzenia utrudnia codzienne funkcjonowanie. Utrata samodzielności jest frustrująca i może prowadzić do znacznego pogorszenia kondycji psychicznej. W takiej sytuacji zdecydowanie warto porozmawiać ze swoim lekarzem okulistą na temat wdrożenia leczenia chirurgicznego.

Zabieg usunięcia zaćmy

Operacja ta nie należy do skomplikowanych, choć oczywiście wiąże się z pewnym ryzykiem, szczególnie w przypadku pacjentów cierpiących dodatkowo na inne schorzenia. Co ważne dla seniorów, nie wymaga się tu podania pełnej narkozy. Znieczulenie miejscowe należy do bezpieczniejszych i mniej inwazyjnych, a w tej sytuacji jest zupełnie wystarczające.

Chirurgia zaćmy polega na wykonaniu laserem femtosekundowym niewielkiego nacięcia o długości 1,5-3mm, rozbiciu zmętniałej soczewki i odessaniu jej. Kolejnym krokiem jest wstawienie w to miejsce zastępczej soczewki wewnątrzgałkowej. Z uwagi na to, że jest zwinięta, nie wymaga poszerzania otworu w oku i dopiero w jego wnętrzu rozprostowuje się, dopasowując do kształtu gałki.

Cały zabieg trwa poniżej 30 minut, a jego skuteczność ocenia się w okolicy 95%. Pozostałe przypadki, to zwykle osoby cierpiące na inne choroby oczu, których diagnozę utrudnia niejednokrotnie właśnie katarakta.

Dzięki operacji zaćmy pacjent ma szansę powrócić do dawnej sprawności wzrokowej, a nawet życia bez okularów. Efekt jest natychmiastowy i trwały. Może się zdarzyć, że przymglenie z czasem wraca, jako zaćma wtórna, lecz wystarczy wówczas wykonanie laserem nacięcia w tylnej torebce soczewki.

Nieleczona katarakta może w konsekwencji prowadzić do całkowitej ślepoty. Jeśli zmagasz się z tym problemem, porozmawiaj ze swoim okulistą na temat zabiegu wszczepienia sztucznej soczewki.

Materiał partnera