Chirurgia stomatologiczna – czym się zajmuje i dlaczego jest tak ważna?

0
474
chirurg szczękowy
Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii wymagająca przygotowania ogólnochirurgicznego | fot.: materiał partnera

Jakie masz skojarzenia, gdy myślisz o chirurgii stomatologicznej? Zabiegi wykonywane w ramach tej specjalizacji są zaawansowane i wymagające, a jednocześnie zupełnie bezbolesne. Przeczytaj, dlaczego chirurgia stomatologiczna jest tak ważna, czym się zajmuje i czy jest się czego obawiać, jeśli właśnie czekasz na konsultację.

Chirurgia stomatologiczna – ważna dziedzina medycyny

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii wymagająca przygotowania ogólnochirurgicznego. Lekarze praktykujący w tej specjalizacji zajmują się operacyjnym leczeniem jamy ustnej i okolic przyległych. Choć kojarzy się głównie z wizytą u dentysty, chirurgia stomatologiczna nie jest związana wyłącznie z przyzębiem. Obejmuje również zabiegi wykonywane na dziąsłach, kościach i zatokach, czynności wstępne dla protetyki i implantowania oraz leczenie nowotworów.

Początki chirurgii stomatologicznej sięgają drugiej połowy XIX w. i przez cały ten czas specjalizacja była uważana za niezwykle istotną dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Obecnie lekarze dysponują nowoczesnymi technikami oraz narzędziami stomatologicznymi, które zapewniają komfortowe i bezbolesne leczenie. 

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Istnieje cała lista mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegów, których przeprowadzeniem zajmuje się chirurg stomatolog. Należą do nich:

 • Skomplikowane przypadki ekstrakcji uzębienia, w tym usuwanie ósemek, „zębów mądrości”
 • Chirurgiczne przygotowanie uzębienia pacjenta do leczenia protetycznego lub implantowania
 • Autotransplantacje zębów, polegające na przeszczepieniu jednego zęba w inne miejsce w obrębie szczęki lub żuchwy
 • Usunięcie fragmentu korzenia zęba, na którym znajduje się zakażona lub zmieniona zapalnie tkanka
 • Chirurgia plastyczna okolic twarzoczaszki, w tym plastyka zatoki szczękowej
 • Usuwanie zmian patologicznych z obszaru wewnątrz jamy ustnej
 • Rekonstrukcja szczęki i żuchwy po przebytych nowotworach

Czy leczenie w chirurgii stomatologicznej jest bolesne?

Myśl o poddaniu się zabiegom chirurgii stomatologicznej z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak obawy są co najmniej bezpodstawne. Wykwalifikowany chirurg stomatolog ma do dyspozycji nowoczesne technologie i metody znieczulenia. Dzięki temu pacjent w zasadzie nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, a powrót do normalnego funkcjonowania następuje bardzo szybko.

Rodzaj znieczulenia dostosowany jest to konkretnego zabiegu, a także oczekiwań samego pacjenta. Do uznanych i stosowanych na całym świecie metod należą:

 • Zamrażanie chlorkiem etylu
 • Znieczulenie powierzchniowe (aerozol, żel lub maść)
 • Znieczulenie nasiękowe, przewodowe lub śródwięzadłowe, czyli wstrzyknięcie środka w miejscu zabiegu, w sąsiedztwie pnia nerwu lub do szpary ozębnowej
 • Znieczulenie bezigłowe INJEX, które wtłacza środek pod dużym ciśnieniem bezpośrednio pod błonę śluzową

Jak widać, szerokie spektrum technik znieczulenia pozwala na przeprowadzenie bezbolesnego zabiegu chirurgicznego, nawet jeśli wydaje się on poważny. Każda z powyżej wspomnianych metod, łącznie ze znieczuleniem bezigłowym, jest stosowana w klinice FabDent.

Chirurg stomatolog – doświadczony specjalista

W chirurgii stomatologicznej mogą doskonalić się jedynie wysokiej klasy profesjonaliści. Program nauki kierowany jest do lekarzy stomatologów, którzy posiadają specjalizację II stopnia w stomatologii zachowawczej, dziecięcej lub ortodoncji. Wieloletnia ścieżka edukacji sprawia, że chirurdzy stomatologii to wąska grupa zawodowa, przygotowana do radzenia sobie z trudnymi wyzwaniami i przeprowadzania zaawansowanych zabiegów.

Umiejętny chirurg stomatolog to niezwykle cenny lekarz, zapewniający najwyższy poziom opieki dentystycznej. Pracujący z zaangażowaniem chirurdzy leczą w warszawskiej klinice FabDent na Bemowie. Zachęcamy do zapoznania się z kompleksową ofertą usług dentystycznych, które od lat świadczy ta placówka.

Tekst sponsorowany: Dentysta na warszawskim Bemowie – https://www.fabdent.pl

Materiał partnera