Bilirubina całkowita – co to jest i co jej poziom oznacza dla naszego zdrowia?

0
681
bilirubina całkowita
Badanie bilirubiny powinniśmy wykonać na czczo, najlepiej 8-12 godzin po ostatnim spożyciu posiłku | fot.: materiał partnera

Bilirubina całkowita to żółciowy barwnik, który powstaje przez rozpad hemu (składnika hemoglobiny). Możliwe jest zdiagnozowanie wielu chorób układu pokarmowego i ocena stanu wątroby człowieka, co uzyskamy za pomocą odpowiedniego badania. Podwyższony poziom może wskazywać na uszkodzoną trzustkę, wątrobę, zatrucie grzybami, narkotykami czy poważniejsze schorzenia. Objawy to głównie zażółcenie skóry i oczu. Czym jest bilirubina całkowita? Co warto wiedzieć o tym barwniku?

Bilirubina całkowita – badanie

Zbadanie bilirubiny w wątrobie jest powszechnie znane w pomiarach laboratoryjnych. Co ciekawe, bilirubina całkowita powstaje poprzez połączenie bilirubiny pośredniej i bezpośredniej. To żółty barwnik, który jest produktem rozpadu czerwonych krwinek. Hem w tym wypadku przedostaje się do osocza, a następnie do wątroby, gdzie zachodzą metaboliczne zmiany. Z wątroby barwnik trafia do pęcherzyka żółciowego.

Jeśli chodzi o badanie, jest ono zazwyczaj zlecane przez lekarza w trakcie diagnozowania chorób i konieczności oceny funkcjonowania wątroby. Dzięki temu specjalista może zdiagnozować kamienie żółciowe, żółtaczkę lub wirusowe zapalenie wątroby. Zdrowy organizm produkuje ok. 200-350 mg bilirubiny. Większe ilości są spotykane u noworodków. Na czym polega badanie? Jest ono jednoznaczne z pobraniem krwi żylnej od pacjenta (na czczo).

Wskazania do wykonania badania i normy

Badanie poziomu bilirubiny całkowitej jest wykonywane w różnych sytuacjach. Mogą one dotyczyć:

  • podejrzenia wirusowego zapalenia wątroby,
  • zażółcenia oczu i skóry,
  • podejrzenia chorób pęcherzyka żółciowego,
  • podejrzenia zaburzeń w funkcjonowaniu trzustki i wątroby,
  • podejrzenia zatrucia lekami, alkoholem, narkotykami itp. 

Pamiętajmy o tym, że poziom podwyższony występuje u kobiet w ciąży i noworodków. To całkowicie naturalny stan, który nie powinien nas niepokoić. Dla dorosłych i dzieci poziom ten powinien wynosić od 0,2 mg/dl do 1,1 mg/dl. Jeśli chodzi o bilirubinę pośrednią, może ona wynosić 0,2-0,7 mg/dl, a bezpośrednia ma wartości 0,1-0,3 mg/dl. 

O czym warto wiedzieć?

Badanie bilirubiny powinniśmy wykonać na czczo, najlepiej 8-12 godzin po ostatnim spożyciu posiłku. Przed wykonaniem badania możemy wypić niewielką ilość wody. Krew żylna jest pobierana w porannych godzinach, zazwyczaj między 7:00 a 10:00. Dzień przed badaniem lepiej jest unikać jedzenia dużej ilości cukru i tłustych potraw. 

Zbyt wysoki poziom może być niepokojącym objawem, którego nie należy lekceważyć. Zbyt wysoka bilirubina całkowita u kobiet w ciąży nie jest jednak powodem do niepokoju. Nieznaczne podwyższenie z kolei może rodzić konieczność rozszerzenia diagnostyki. 

Podwyższone wartości mogą wskazywać na wiele chorób, takich jak zespół Gilberta, hemoliza, marskość wątroby, zespół Dubina-Johnsona, zespół Criglera-Najjara. Istotne jest to, że obniżony poziom bardzo rzadko występuje i raczej nie ma znaczenia klinicznego. 

Podsumowując, warto stwierdzić, że badanie bilirubiny całkowitej (żółciowego barwnika, powstającego w wyniku rozpadu hemu) jest wykonywane w konkretnych przypadkach.

Materiał partnera