Badanie RTG – jak się do niego przygotować?

0
859
badanie rtg
Badanie rentgenowskie na ogół nie wiąże się ze specjalnym przygotowaniem ze strony pacjenta | fot.: materiał partnera

RTG, czyli badanie rentgenowskie, to jedna z popularniejszych, a zarazem najstarszych metod obrazowania. Ma szerokie zastosowanie diagnostyczne – pozwala wykryć zmiany pourazowe, zapalne, zwyrodnieniowe i nowotworowe. W większości przypadków RTG nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, istnieją jednak pewne wyjątki. Dowiedz się, jak przygotować się do RTG jamy brzusznej, dolnego odcinka kręgosłupa lub miednicy.

Jak się przygotować do badania RTG?

Badanie rentgenowskie na ogół nie wiąże się ze specjalnym przygotowaniem ze strony pacjenta. Wymaga się od niego okazania dowodu tożsamości i przedstawienia wyników dotychczas przeprowadzanych badań obrazowych (opis + płyty) lub innej dokumentacji medycznej (wyniki badań laboratoryjnych, historia leczenia w szpitalu). Ważne, aby na badanie pacjent zgłosił się w wygodnym stroju, który nie będzie krępował jego ruchów i tym samym utrudniał przeprowadzenia badania rentgenowskiego. Ubiór powinno się też łatwo zdejmować, ponieważ do zdjęć RTG należy odsłonić dany obszar ciała. 

Podczas badania pacjent nie może mieć przy sobie żadnych metalowych akcesoriów. W przebieralni powinien zostawić okulary, portfel, pasek od spodni, telefon i inne sprzęty elektroniczne, biżuterię itp. Metal mógłby spowodować tzw. artefakty i zmniejszać wiarygodność uzyskanych obrazów. Leki stosowane przewlekle należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli pacjentem jest osoba niepełnoletnia, konieczna będzie zgoda opiekuna prawnego. Więcej na temat przygotowania do badania RTG dowiesz się tutaj: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/niezbednik/przygotowanie-do-badan/rtg.

RTG kręgosłupa lędźwiowego, jamy brzusznej, miednicy – konieczne specjalne przygotowanie

Istnieją pewne wyjątki w kwestii przygotowania do RTG. Specjalnego zaangażowania ze strony pacjenta będą wymagały badania radiologiczne dolnego odcinka kręgosłupa, czyli lędźwiowego, miednicy oraz jamy brzusznej. Należy się stosować do zaleceń w przeddzień i w dniu badania.

W dniu poprzedzającym badanie RTG pacjent powinien stosować lekkostrawną dietę, czyli unikać spożywania tłustych posiłków. Wskazane jest niejedzenie surowych warzyw i owoców, produktów mlecznych (np. maślanek, kefirów), pokarmów wzdymających. Nie wolno również spożywać napojów gazowanych. 

W przeddzień badania RTG pacjent powinien przyjąć preparat przeczyszczający. Na rynku farmaceutycznym można znaleźć kilka tego typu środków. Najlepiej zapytać o odpowiedni rodzaj lekarza kierującego na badanie lub farmaceutę. Trzeba również zażyć produkt na usunięcie gazów. Leki te stosuje się zgodnie z dołączoną do nich ulotką informacyjną.

W dniu RTG pacjent nie powinien się posilać. Ważne, aby badanie zostało przeprowadzone na czczo. Jeśli odbywa się po południu lub wieczorem – dopuszcza się picie niewielkich ilości płynów, a rano można zjeść lekki posiłek. Trzeba też zadbać o wypróżnienie. Wcześniejsze zabiegi i post w dniu badania mają na celu oczyszczenie jelit z resztek pokarmowych i gazów, które mogłyby ograniczyć widoczność obrazowanych struktur.

Materiał partnera