Atopowe zapalenie skóry – czy istnieją skuteczne metody?

0
868
kobieta drapiąca się po ręku AZS
Pamiętaj, że lekarzem prowadzącym pacjentów z AZS powinien być dermatolog lub alergolog | fot.: materiał partnera

Atopowe zapalenie skóry (AZS), dawniej znane jako egzema, to bardzo uciążliwa kondycja o podłożu alergicznym i genetycznym. Wiąże się z występowaniem podrażnień, grudek i ran głównie w okolicach zgięć stawowych, dłoni, karku czy twarzy. Uszkodzenie bariery lipidowej naskórka staje się bramą dla drobnoustrojów, których wniknięcie nasila jeszcze bardziej świąd, zaczerwienienie i podrażnienie.

Jak radzić sobie z AZS?

Pacjenci z AZS muszą dostosować całe otoczenie do własnych potrzeb, aby jak najbardziej zniwelować ryzyko wystąpienia ognisk AZS i unikać pojawienia się zaostrzeń. Nawet u 40% dzieci z AZS przypadłość ta ustępuje wraz z wiekiem. U części dorosłych zdarzają się jednak nawroty.

Poniżej podpowiemy jak zmodyfikować swój styl życia, żeby życie z atopowym zapaleniem skóry było łatwiejsze.

Wietrz pomieszczenia i zrezygnuj z tytoniu

W pierwszej kolejności zadbaj o swoje otoczenie: w mieszkaniu pozbądź się dywanów, regularnie wymieniaj pościel (najlepiej raz w tygodniu i pierz ją w 60°), często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. Suche, za gorące oraz zbyt zimne powietrze nasila AZS, dlatego możesz zastanowić się nad kupnem nawilżacza lub oczyszczacza powietrza. W wersji bardziej budżetowej powieś na kaloryferach wilgotne ręczniki.

Zrezygnuj z papierosów w twoim otoczeniu. Dym nasila objawy atopowego zapalenia. Jeżeli masz w domu zwierzaka, zadbaj o regularne odkurzanie i pranie kanap, poduszek, materacy i zasłon.

Stosuje specjalne kremy i ogranicz stres

Wybierz szybki prysznic w letniej wodzie, zamiast gorącej kąpieli. Po umyciu się delikatnie osuszaj ciało ręcznikiem (nie wolno mocno pocierać) i wsmaruj w skórę emolient lub inny sprawdzony preparat nawilżający. Jeżeli nie wiesz, jakich preparatów używać, to zapoznaj się z bogatą ofertą produktów odpowiednich dla pacjentów zmagających się z AZS marki Bepanthen (https://www.bepanthen.pl/). Kremy cechują się wielokierunkowym działaniem – koją i wspomagają regenerację podrażnionej skóry. W skład produktów wchodzą: lanolina, prowitamina B5 oraz specjalne lipidy, których struktura jest zbliżona do tych naturalnie występujących w strukturze skóry. Taka kompozycja nie tylko ogranicza przeznaskórkową utratę wody, ale również regeneruje naskórek, łagodzi świąd, zaczerwienienia i stwarza warstwę ochronną izolującą naszą skórę od niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Postaraj się ograniczyć stres w codzienności. Wiadomo, że jest to trudne i często niewyobrażalne, ale nauka radzenia sobie z ciężkimi emocjami jest ważna w profilaktyce AZS. Napięcie i lęk często jest czynnikiem spustowym dla pojawienia się zmian. Jeżeli stres i nerwy są dla ciebie dużym problemem, rozważ udanie się do psychoterapeuty, który nauczy cię sposobów radzenia sobie z emocjami. U niektórych pacjentów sprawdza się także medytacja lub praktyka jogi.

Pamiętaj, że lekarzem prowadzącym pacjentów z AZS powinien być dermatolog lub alergolog. Czasami ci specjaliści współpracują ze sobą, aby uzyskać jak najlepszy dla pacjenta efekt.

Bibliografia:

[1] – https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory

[2] – Sidbury R, Kodama S. Atopic dermatitis guidelines: Diagnosis, systemic therapy, and adjunctive care. Clin Dermatol. 2018;36(5):648‐652.

[3] – Torres T, Ferreira EO, Gonçalo M, Mendes-Bastos P, Selores M, Filipe P. Update on Atopic Dermatitis. Acta Med Port. 2019;32(9)


Materiał partnera zewnętrznego