Uczulenie na słońce – czym jest, jak się objawia i jak łagodzić jego skutki?

0
507
kobieta na plaży
Alergię na słońce powoduje z reguły niewielka dawka promieniowania UV i może mieć ona charakter samoistny a także powstać na skutek działania przyjmowanych substancji światłouczulających | fot.: stock.adobe.com

Uczulenie na słońce określane naukowo jako fotodermatoza jest reakcją chorobową organizmu jaka powstaje na skutek narażenia skóry na działanie promieni słonecznych. Uczulenia na słońce nie należy mylić z reakcją organizmu jaką jest oparzenie słoneczne – które występuje u ludzi zdrowych i jest wywołane zbyt długą ekspozycją na promieniowanie UV.

Skąd się bierze uczulenie na słońce? Przyczyny fotoalergii

Alergię na słońce powoduje z reguły niewielka dawka promieniowania UV i może mieć ona charakter samoistny a także powstać na skutek działania przyjmowanych substancji światłouczulających. Reakcje fotoalergiczne mogą powstać po spożyciu substancji uczulających na słońce. Nadwrażliwość na promienie UV powstaje też bardzo często podczas przyjmowania niektórych leków (np. moczopędnych, hormonalnych, leków na nadciśnienie tętnicze, czasem kwasu acetylosalicylowego) a także ziół (takich jak dziurawiec). Warto wiedzieć też, że niektóre kosmetyki wykorzystywane w codziennej pielęgnacji i gabinetach kosmetycznych mogą wywoływać reakcje alergiczne po nawet niewielkiej ekspozycji ciała i skóry na słońce. Zalicza się do nich przede wszystkim te które zawierają w swoim składzie olejki lawendowy i cytrynowy oraz kwasy alfa hydroksylowe.

Objawy uczulenia na słońce

Uczulenie na promieniowanie UV charakteryzują objawy typowe dla występowania różnych alergii skórnych. Pojawiają się głównie w miejscach narażonych na bezpośrednie promienie słoneczne a pierwsze objawy można zauważyć już po kilku godzinach od ekspozycji skóry na działanie słońca. Do najczęstszych objawów uczulenia na słońce zaliczyć należy:

– swędzącą wysypkę,

– występowanie plam oraz zaczerwienienia skóry,

– powstawanie drobnych pęcherzyków w miejscach narażonych na ekspozycję,

– pieczenie oraz opuchliznę,

– łuszczenie się naskórka.

Szczególnie u dzieci (rzadziej u dorosłych) do typowych objawów dołączyć mogą: biegunka, zapalenie spojówek, dreszcze, ogólne złe samopoczucie oraz podwyższona temperatura.

Jak leczyć objawy alergii na słońce?

W przypadku uczulenia na słońce najważniejsza jest profilaktyka. Należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne w godzinach górowania słońca, czyli między 11 a 15. Bez wyjątków zaleca się stosowanie naturalnych kremów w wysokimi filtrami ochronnymi, noszenie przewiewnej ale zakrywającej ciało odzieży oraz nakrycia głowy.

Osoby, które borykają się z objawami alergicznymi powinny suplementować regularnie selen oraz beta-karoten. Oba te składniki mają działanie ochronne, przeciwutleniające a beta-karoten dodatkowo pochłania promieniowanie UV i chroni skórę przed poparzeniami. Samoistne uczulenie na słońce złagodzą okłady z kwasu borowego. Alergikom ulgę przyniosą leki przeciwhistaminowe. W przypadku wystąpienia wysypki oraz pokrzywki warto stosować maści nawilżające i natłuszczające zawierające w swoim składzie cynk, olejek jojoba, aloes i alantoinę. Reakcję alergiczną ograniczy też picie wapna. Warto też wspomagać się domowymi sposobami w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej. W tym celu zaleca się wykonywanie okładów z jogurtu, naturalnego kefiru lub mleka których zadaniem jest złagodzenie objawów bólowych, zaczerwienienia i podrażnienia skóry.

Fotoalergii nie należy ignorować. Osoby zmagające się z samoistnym uczuleniem na promieniowanie UV powinny ograniczyć ilość korzystania z kąpieli słonecznych do niezbędnego minimum, a podczas każdego wyjścia na zewnątrz odpowiednio przygotowywać skórę przez stosowanie kremów z SPF oraz dobór odpowiedniej odzieży. Warto pamiętać, że alergia może pojawić się na skutek przyjmowania niektórych leków oraz podczas terapii niektórymi kosmetykami – w tym przypadku warto czytać ulotki oraz składy zażywanych środków, pozwoli to na uniknięcie przykrych dolegliwości powstałych na skutek reakcji ich składników i światła słonecznego.

MRY