Co warto wiedzieć o dzisiejszych zestawach do rzeczywistości wirtualnej?

0
786
mężczyzna z zestawem VR
Jak dziś wygląda rynek zestawów wirtualnej rzeczywistości i jacy gracze mają najwięcej do powiedzenie na tym poletku? | fot.: stock.adobe.com

W świecie, w którym ludzie są bardziej od siebie oddaleni niż kiedykolwiek, VR w 2020 roku nabrał zupełnie innego znaczenia. Wirtualna rzeczywistość nadal nie może być miejscem spotkań towarzyskich lub miejscem pracy, ale technologia ta jest stale rozwijania i wiele wskazuje na to, że w przyszłości będzie wykraczać poza obecne ramy, które wystarczają do zastosowania jej w rozrywce i pomocy edukacyjnej.

Niemniej jednak to temat wart śledzenia niuansów w nim zawartych, gdyż niewykluczone jest, że VR będzie miał (paradoksalnie) olbrzymi wpływ na naszą rzeczywistość. Jak dziś wygląda rynek zestawów wirtualnej rzeczywistości i jacy gracze mają najwięcej do powiedzenie na tym poletku?

Oculus Quest 2 – najlepszy samodzielny VR

System oferuje gry w wirtualnej rzeczywistości i najbardziej wciągające doświadczenie VR. Jest szybszy, mniejszy, tańszy i bardziej komfortowy w noszeniu niż swój poprzednik, ale aby z niego korzystać, musisz skorzystać z usług zalogowania się przez Facebook.

Quest 2 przypomina skądinąd o flagowej konsoli Nintendo. Ma porównywalną ze Switchem wszechstronność, a ponadto zajmuje zaledwie kilka sekund, aby uruchomić urządzenie, które dodatkowo jest bardzo wygodne w użytkowaniu. Samodzielny zestaw słuchawkowy VR posiada samodzielne śledzenie ruchu i w pełni poruszający się sześciostopniowy kontroler plus zaskakująco dobry wyświetlacz wysokiej rozdzielczości i wbudowane głośniki.

Valve Index – najlepszy VR do PC i śledzenia przyszłości tej technologii

Nowy zestaw prosto od Valve może być najciekawszą propozycją wirtualnej rzeczywistości w tym roku, a to tylko za sprawą jego fantazyjnych nowych kontrolerów. Valve Knuckles są wrażliwe na nacisk i mogą śledzić ruchy wszystkich pięciu palców, co znacznie urozmaica możliwości sterowania i imersji. Niewiele aplikacji wykorzystuje jeszcze w pełni tą możliwość, ale to zapewne wkrótce się zmieni. Cały zestaw charakteryzuje się doskonałym dźwiękiem i naprawdę ostrym, szerokim polem widzenia.

Sony PlayStation VR – nadal zaskakująco dobry

Ponad trzyletni zestaw od Sony jest nadal jedynym urządzeniem VR dedykowanym na konsole. Jego ekran nadal oferuje wciągające wrażenia za stosunkowo niewygórowaną cenę jak na urządzenie tego typu. Sony dostarczyło (i nadal dostarcza) wiele doskonałych gier wirtualnej rzeczywistości i dużo wskazuje na to marka zaprzyjaźniła się z tą technologią na dobre.

HP Reverb G2 – zestaw VR na PC o najwyższej rozdzielczości

Jeśli chcesz uzyskać najlepszą jakość obrazu najnowszy VR od HP jest tym czego szukasz. Rozdzielczość 2,160×2,160 i pole widzenia 114 stopni są najlepsze w tym przedziale cenowym, a lekki i wygodny zestaw posiada również fantastyczne głośniki zaprojektowane przez Valve. Jest to technicznie zestaw słuchawkowy Microsoft Windows Mixed Reality, który preferuje uruchomienie go w rodzimym systemie Microsoft Windows 10 VR. Wbudowany system śledzenia oparty na kamerach jest łatwiejszy do skonfigurowania niż zewnętrzne stacje bazowe Valve Index, ale jest bardziej podatny na błędy. Dołączone kontrolery, oparte na projekcie Microsoft wydają się być jednak bardziej nieporęczne w porównaniu z konkurencją.


SPA