Zaplanuj wakacje! Wszystko o wycieczkach first minute i ubezpieczeniu

0
819
Budzik stoi na plaży
Kiedy już ustalisz, dokąd, kiedy i z kim jedziesz, możesz zająć się wybieraniem ubezpieczenia dopasowanego do podróży. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Powolutku kończy się zima. To doskonały czas, by przejrzeć kalendarz na cały rok i zastanowić się, na kiedy zaplanować urlop. Masz komfort planowania z dużym wyprzedzeniem? Skorzystaj z oferty first minute, dzięki której za wszystko zapłacisz mniej. Dopasuj ubezpieczenie do rodzaju wyjazdu i zapewnij sobie ochronę niezależnie od kierunku, jaki obierzesz.

Czym odznaczają się oferty first minute?

First minute to oferta zbliżona charakterem do bardziej popularnej last minute. W obu przypadkach możesz sporo zaoszczędzić, choć z zupełnie innych powodów. Oferty first minute pojawiają się na długo przed sezonem wakacyjnym – czasem na wiele miesięcy. Możesz się z nimi spotkać już na początku roku. Znajdziesz je w biurach turystycznych (gotowe wycieczki), ale także u przewoźników (tani transport + wakacje na własną rękę) czy punktach gastronomicznych (wyżywienie na wczasach niskim kosztem).

First minute nie jest dla każdego. Tylko osoby, które mają stabilną sytuację w pracy lub wciąż się uczą, mogą sobie pozwolić na ustalenie dokładnego terminu wyjazdu. Jeśli pracujesz bez umowy o pracę lub nie jesteś pewien, czy za pół roku wciąż będziesz w tym samym miejscu, nie zaplanujesz wyjazdu.

Dlaczego warto korzystać z first minute? Jako jeden z pierwszych klientów otrzymujesz do dyspozycji więcej opcji do wyboru. Sam decydujesz o lokalizacji, ośrodku wypoczynkowym, wyżywieniu i dodatkowych atrakcjach. Jeśli kusi Cię Egipt, koniecznie przeczytaj artykuł: Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Egiptu?. Oczywiście każda z wymienionych usług ma znacząco niższą cenę, niż gdybyś decydował się na nią na miesiąc przed wyjazdem.

Podróż w samochodzie
Jako jeden z pierwszych klientów otrzymujesz do dyspozycji więcej opcji do wyboru. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak znaleźć ubezpieczenie dopasowane do wyjazdu?

Kiedy już ustalisz, dokąd, kiedy i z kim jedziesz, możesz zająć się wybieraniem ubezpieczenia dopasowanego do podróży. Zamiast korzystać z ofert popularnych lub odznaczających się atrakcyjnymi wizualnie plakatami, podstaw na porównywarkę ubezpieczeń. Jest to narzędzie proste i darmowe, dostępne w internecie. Do formularza wpisujesz dane takie jak sposób wypoczynku, kraj docelowy, termin, liczba podróżników, choroby przewlekłe podróżników. System przetwarza dane i wylicza dopasowane do podanych danych oferty ubezpieczeń wraz z zakresami i cenami.

Polisy w porównywarce ustawione są od najtańszej do najdroższej. Zauważ, że czasem kilka złotych robi ogromną różnicę w zakresie ochrony. Przykładowo płacąc 30 zł, nie masz OC, a płacąc 35 zł – masz. Zastanów się, na których składnikach najbardziej Ci zależy. Zwróć też uwagę na kwoty przypisane danym elementom. Im wyższe, tym lepiej.

Planowanie podróży samolotem
Tylko osoby, które mają stabilną sytuację w pracy lub wciąż się uczą, mogą sobie pozwolić na ustalenie dokładnego terminu wyjazdu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym jest suma ubezpieczenia?

Zanim wybierzesz polisę dopasowaną do Twoich wymagań, zapoznaj się z terminem: suma ubezpieczenia. Jest to kwota stanowiąca maksymalną liczbę pieniędzy, jaką możesz otrzymać, kiedy dojdzie do urazu. Oczywiście nie oznacza ona, że jeśli złamiesz nogę, dostaniesz wszystko. Maksimum wypłacane jest wyłącznie w najcięższych przypadkach, np. gdy Twój uraz poskutkuje inwalidztwem lub śmiercią.

Na sumę ubezpieczenia składają się sumy przypisane poszczególnym elementom. Szczególnie ważne są te podstawowe, np. ochrony kosztów leczenia. Podczas wczasów za granicą kwota nie powinna być niższa niż 30 tys. euro. W najbardziej rozbudowanych polisach koszty leczenia nie mają limitu, jednak wówczas trzeba się liczyć z wyższą składką.


Materiał partnera zewnętrznego