Najbardziej malownicze polskie plaże

0
1233
Ustka cieszy się też popularnością poza sezonem ze względu na bursztyn, którego znajdują się tutaj duże pokłady | fot.: Fotolia

Linia brzegowa Polski ciągnie się kilkaset kilometrów wzdłuż wybrzeża Bałtyku, dzięki czemu oferuje wiele pięknych plaż. Wybierać można wśród naprawdę dużej ilości, a wszystkie oferują ciekawe atrakcje i niezapomniane pejzaże. Polskie plaże mogą poszczycić się także czystością i charakterystycznymi cechami dla każdej z osobna. Artykuł przedstawia kilka najpiękniejszych plaż Polski.

Świnoujście

Świnoujście może się pochwalić najszerszą naturalną polską plażą, ponieważ w najszerszym miejscu rozciąga się na 200 m. Długość jest równie imponująca, bo liczy 10 km i spotyka na swej drodze dwie wyspy – Wolin i Uznam. Plaża w Świnoujściu poszczycić się może także mianem najczystszej plaży w Polsce. Certyfikat Błękitnej Flagi zdobywała kilkanaście lat z rzędu. Jest to też jedno z najbezpieczniejszych kąpielisk o łagodny i płytkim zejściu do wód Bałtyku, które w tym miejscu osiągają najwyższą temperaturę w kraju, bo aż do 25°C.

Świnoujście. Plaża
Plaża w Świnoujściu poszczycić się może także mianem najczystszej plaży w Polsce | fot.: Fotolia

Trzęsacz

Gmina Rewal posiada do zaoferowania atrakcyjne plaże wśród których znajduje się ta w Trzęsaczu. Jest piaszczysta i ciągnie się przez 2 km, a szerokość opiewa na 40 m. Plaża w Trzęsaczu jest charakterystyczna ze względu na wysoki klif, który dumnie nad nią góruje. Ponadto, na skarpie znajdują się ruiny XIV-wiecznego kościoła, co dodaje jeszcze większego uroku. Plaża z tak ciekawym punktem widokowym przyciąga wielu turystów z całej Polski.

W Trzęsaczu na skarpie znajdują się ruiny XIV-wiecznego kościoła, co dodaje jeszcze większego uroku | fot.: Fotolia

Łeba

Łeba to kurort, który w wakacyjne miesiące cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ piaszczyste plaże znajdujące się tutaj są szerokie i czyste oraz rozciągają się z nich malownicze widoki. Dodatkowo, nieopodal znajduje się Słowiński Park Narodowy, czyli kompleks ruchomych wydm, na których poczuć się można jak na Saharze, a wzniesienia mogą sięgać nawet 40 m n.p.m.

Łeba to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu
Łeba to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu | fot.: Fotolia

Ustka

Plaża w Ustce podzielona jest na dwie części, przecinającym ją kanałem portowym. Część wschodnia tętni życiem i charakteryzuje się niezliczoną ilością atrakcji dla osób w każdym wieku. Ci, którzy chcą natomiast odpocząć od turystycznego gwaru powinni wybrać się na stronę zachodnią, która oferuje spokój i pagórkowate krajobrazy. Miasto realizuje program poszerzania plaży, tak aby każdy przyjezdny miał piasku pod dostatkiem. Ustka cieszy się też popularnością poza sezonem ze względu na bursztyn, którego znajdują się tutaj duże pokłady.

Sopot

Sopot posiada plaże o nieprzeciętnej długości i o dużej powierzchni, która wynosi aż 26 ha. Kurort ten to również znane większości osób sopockie molo, które przecina wspomniane plaże na pół. Jest to najdłuższe w Europie drewniane molo, z którego doświadczyć można niezapomnianych widoków na linię brzegową lub na zarys całego Trójmiasta.

Sopot molo
Sopot ma najdłuższe w Europie drewniane molo, z którego doświadczyć można niezapomnianych widoków na linię brzegową lub na zarys całego Trójmiasta | fot.: Fotolia

Hel

Miasto Hel położone jest na Mierzei Helskiej, dzięki czemu z trzech stron otoczone jest wodami, co zapewnia łatwy dostęp do plaż. W tym kurorcie wyróżnić można dwie plaże, spośród których pierwsza położona jest w pobliżu Zatoki Gdańskiej i cechuje się rozbudowaną infrastrukturą miejską, czyli idealna jest dla gości żądnych przygód. Druga, położona od północy, jest zupełnym przeciwieństwem i oferuje turystom spokój oraz ciszę z widokami na otwarte morze.

Hel to popularny kurort nadbałtycki położony na samej północy Polski
Hel to popularny kurort nadbałtycki położony na samej północy Polski | fot.: Fotolia

Długa linia brzegowa Polski oferuje niezliczone miejsca, które warto odwiedzić i wyżej wspomniane na pewno się do nich zaliczają. Jednak jest to tylko ułamek z wszystkich plaż, które są warte polecenia. Inne równie atrakcyjne plaże to m. in. Kołobrzeg, Międzyzdroje, Gdańsk, Darłówko, Władysławowo, Mielno, Krynica Morska i wiele innych.


KKL