Na jakich stadionach odbędą się Mistrzostwa Świata w Rosji w 2018?

0
1360
Mistrzostwa świata w Rosji rozpoczną się już za kilka godzin| fot.: Fotolia

W dniach 14 czerwca – 15 lipca 2018 roku odbędą się kolejne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Tegorocznym gospodarzem mistrzostw będzie Rosja, do której przyjadą zawodnicy 32 krajowych reprezentacji oraz kibice z całego świata. W ciągu tego jednego miesiąca rozegrane zostaną 64 mecze. W jakich miastach i na jakich stadionach odbędą się rozgrywki?

Rosja – Mistrzostwa Świata 2018 – stadiony

Początkowo do Mistrzostw Świata w Rosji w 2018 roku zgłoszono 18 stadionów. Spośród nich FIFA wybrała 12 obiektów z 11 rosyjskich miast, które będą pełnić rolę gospodarzy meczów. W stolicy kraju – Moskwie – spotkania będą rozgrywane na dwóch obiektach. Piłkarskie reprezentacje oraz kibiców będą gościć też: Sankt Petersburg, Soczi, Wołgograd, Jekaterynburg, Rostów nad Donem, Samara, Niżny Nowogród, Kaliningrad, Kazań i Sarańsk.

Moskwa – Stadion Łużniki

Stadion zmodernizowany na potrzeby MŚ 2018, największy pod względem pojemności – 81 tysięcy miejsc. Odbędą się na nim cztery mecze, w tym mecz inauguracyjny (14 czerwca 2018 roku) oraz finał mistrzostw.

Sankt Petersburg – Stadion Kriestowskij

Ten położony w Sankt Peterburgu stadion jest drugim pod względem pojemności. Pomieści aż 68 tysięcy kibiców, a podczas mistrzostw  odbędą się na nim cztery mecze. Z obiektu korzysta na co dzień miejscowa drużyna Zenit.

Soczi – Fisht Olympic Stadium

Wybudowany z myślą o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014, a obecnie zmodernizowany Fisht Olympic Stadium ma pojemność ponad 47 tysięcy. Odbędą się na nim 4 spotkania grupowe, 1/8 finału oraz ćwierćfinał MŚ.

Wołgograd – Volgograd Arena

Budowany specjalnie na mundial 2018, na miejscu starego stadionu Rotoru, Volgograd Arena będzie mieścił ponad 45 tysięcy widzów. 28 czerwca odbędzie się na nim mecz: Japonia – Polska.

Niżny Nowogród – Stadion Nizhny Novgorod/Striełka

Budowany na MŚ 2018 stadion będzie połączeniem masywnego betonu ze szklaną elewacją i pomieści 45 tysięcy osób. Podobnie jak na stadionie w Soczi, odbędą się na nim 4 spotkania grupowe, 1/8 finału oraz ćwierćfinał MŚ.

Rostów nad Donem – Rostov Arena

Rostov Arena powstaje specjalnie na mundial w Rosji i docelowo pomieści 45 tysięcy widzów. Zgodnie z harmonogramem, zostaną na nim rozegrane 4 mecze grupowe.

Kazań – Kazan Arena

Kazań Arena to stadion oddany do użytku już w 2013 roku. Mieści 45 tysięcy osób i na co dzień jest stadionem miejscowej drużyny Rubin Kazań. To tu 24 czerwca reprezentacja Polski spotka się z Kolumbią.

Samara – Samara Arena

Nazywany także Cosmos Arena, budowany z dużym rozmachem, specjalnie na mundial 2018 roku, o pojemności ponad 44 tysiące. Zostaną na nim rozegrane 4 mecze grupowe.

Sarańsk – Mordovia Arena

Kolejny  nowy stadion, powstały specjalnie na Mistrzostwa Świata w Rosji. Zgodnie z wymogami FIFA, stadion pomieści ponad 44 tysiące osób. Co ciekawe, po zakończeniu mundialu część miejsc ma zostać usunięta na rzecz komencyjno-rekreacyjnej części stadionu.

Moskwa – Otkritije Ariena

Drugi moskiewski stadion, na którym rozgrywane będą mecze mundialu. Oddany do użytku w 2014 roku, o pojemności ponad 44 tysięcy. 19 czerwca reprezentacja Polski zmierzy się na nim z drużyną z Senegalu.

Jekaterynburg – Stadion Centralny

Jeden z najmniejszych pojemnościowo stadionów na MŚ 2018, powstały w 1957 roku Stadion Centralny, o pojemności ponad 35 tysięcy. Przebudowywany ze względu na mundial. Projektanci zdecydowali się na nietypowe rozwiązanie – za bramkami, poza fasadą stadionu powstały dodatkowe, tymczasowe sektory dla kibiców i tym samym zwiększy się liczba miejsc.

Kaliningrad – Stadion Kaliningrad

Położony najbliżej polskiej granicy (ok. 40 kilometrów) stadion w Kaliningradzie, budowany specjalnie na MŚ 2018. To najmniejszy ze wszystkich stadionów, będzie dysponował 25 tysiącami miejsc stałych. Podczas mundialu dzięki miejscom tymczasowym zasiądzie na nim 35 tysięcy widzów. Na zmniejszenie pojemności stadionu poniżej wymaganych 40 tysięcy wyraziła specjalną zgodę FIFA.

Mistrzostwa świata w Rosji rozpoczną się już za kilka godzin.


PSA