Kawowe ekspresy kapsułkowe – co warto o nich wiedzieć przed wyborem urządzenia?

0
771
kolorowe kapsułki do ekspresu kawowego
Ekspresy na kapsułki zaliczamy do kategorii ekspresów ciśnieniowych, czyli tych, które zaparzają kawę przy pomocy gorącej wody i odpowiedniego ciśnienia | fot.: stock.adobe.com

Ekspres do kawy to urządzenie kojarzone z prestiżem i luksusem. Dzięki niemu możemy cieszyć się doskonałym smakiem i aromatem kawy jak z kawiarni, dostępnej o każdej porze dnia i przygotowanej samodzielnie w domowym zaciszu. Ekspresy do kawy dostępne na rynku różnią się między sobą przede wszystkim swoim sposobem działania i obsługi, a do najprostszych i najwygodniejszych zaliczamy modele kapsułkowe. Co warto o nich wiedzieć?

Jak działa ekspres na kapsułki?

Ekspresy na kapsułki zaliczamy do kategorii ekspresów ciśnieniowych, czyli tych, które zaparzają kawę przy pomocy gorącej wody i odpowiedniego ciśnienia. Modele tego typu funkcjonują wyłącznie w połączeniu z kompatybilnymi kapsułkami, najczęściej pochodzącymi od jednego producenta, choć w przypadku bardzo popularnych urządzeń często mamy również możliwość zakupu tańszych zamienników. W każdej kapsułce do ekspresu zamknięto szczelnie odpowiednią na jedną porcję ilość kawy i ewentualnie określonych dodatków smakowych czy aromatycznych. Do wyboru mamy zazwyczaj nie tylko różne jej rodzaje, ale także gotowe napoje kawowe, na przykład kawę z mlekiem czy cappuccino. Obsługa ekspresu na kapsułki jest niezwykle szybka i prosta. Wybraną kapsułkę umieszczamy w dedykowanym do tego miejscu i naciskamy właściwy przycisk. Od czasu do czasu uzupełniamy także wodę w zbiorniku lub usuwamy opakowania po zużytych kapsułkach. Niekiedy, jeśli ekspres jest w niego wyposażony, możemy wykorzystać także spieniacz do mleka, aby dodać je samodzielnie do gotowej kawy zamiast decydować się na napój z mlekiem w proszku.

Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres na kapsułki?

Dobry ekspres kapsułkowy nie musi być drogi. Urządzenia tego typu są zazwyczaj znacznie tańsze niż inne modele ciśnieniowe, ponieważ kosztowniejsza jest ich eksploatacja. Wybierając produkt idealny zwracajmy zatem uwagę na generowane przez niego ciśnienie, które powinno wynosić minimum 15 barów. Istotna może okazać się także pojemność zbiornika na wodę oraz ogólna wielkość całego urządzenia. Użytkownicy ekspresów kapsułkowych najbardziej skupiają się jednak na samych kapsułkach, które powinny być niedrogie i dobrze dostępne. Jeśli lubimy degustować różnorodne napoje kawowe, dobrze również sięgać po te produkty, które są kompatybilne z kapsułkami w wielu wariantach smakowych. Ostatnie kwestie godne uwagi to funkcje samego ekspresu, z których najpraktyczniejsza jest możliwość regulowania mocy kawy oraz ilości zaparzanego napoju.

Czy ekspres na kapsułki to produkt wart zakupu? Jeśli zależy nam na wygodzie i prostocie użytkowania będzie doskonałym wyposażeniem naszej kuchni. Chociaż ekspresy tego typu mają wielu przeciwników, nieprawdą jest, że kawa w kapsułkach ma gorszą jakość niż ta mielona kupowana do ekspresów kolbowych. Kapsułki są szczelnie zamknięte i zachowują świeżość oraz smak kawy, który uzależniony jest przede wszystkim od jej producenta. Ostatecznie, to czy napój z ekspresu kapsułkowego będzie nam smakował, zależy przede wszystkim od tego, jaki model urządzenia wybierzemy i z jakimi kapsułkami będzie on kompatybilny.

AWO