Introwertyzm a fobia społeczna

0
923
introwertyzm fobia społeczna
Introwertyzm jest elementem osobowości, cechą temperamentu i wynika on z funkcjonowania układu nerwowego człowieka | fot.: stock.adobe.com

Pojęcia introwertyzmu oraz fobii społecznej bywają często mylone, dochodzi do tego z powodu braku podstawowej wiedzy. Wiele osób nie zna konkretnych definicji tych pojęć a jedynie posiada częściowe informacje, najczęściej powielaną z nich to to, że osoby będące introwertykami lub borykający się z fobią społeczną „są nieśmiali”, w obu przypadkach stwierdzenie to nie oddaje w pełni charakterystyki obu pojęć. Jak zatem można rozróżnić introwertyzm a fobię społeczną? 

Introwertyzm 

Introwertyzm jest elementem osobowości, cechą temperamentu i wynika on z funkcjonowania układu nerwowego człowieka. Osoby z cechami osobowości introwertyzmu, w porównaniu z ekstrawertykami (przeciwieństwo introwertyzmu) w inny sposób odpoczywają i ładują swoje baterie. Introwertycy wolą spokojne i ciche otoczenie, lepiej czują się sami lub w małej grupce ludzi, aniżeli wśród tłumu. Zbyt duża ilość bodźców, spore zbiorowiska i ogólne sytuacje społeczne sprawiają, że introwertycy odczuwają zmęczenie, potrzebują chwili ciszy i odosobnienia.  
Osoby o cechach introwertycznych wolą spędzać czas samotnie, w domu lub z najbliższą im osobą – jest to jednak ich w pełni świadomy wybór wynikający z własnych preferencji, aniżeli z powodu strachu lub nieśmiałości.  
Cechy, które mogą świadczyć o tym, iż dana osoba jest introwertykiem: 

  • dobrze czuje się w samotności, 
  • die lubi zatłoczonych miejsc, 
  • w miarę możliwości unika bezpośrednich kontaktów (woli np. komunikację przez SMS),
  • woli pracę indywidualną,
  • jest typem domatora, 
  • ma trudności w nawiązywaniu nowych znajomości. 

Fobia społeczna 

To pojęcie z zakresu chorób psychicznych, fobia społeczna jest bowiem zaburzeniem psychicznym i w przeciwieństwie do introwertyków, osoby zmagające się z fobią społeczną odczuwają lęk w sytuacjach, w których znajdują się w otoczeniu innych, zazwyczaj nieznanych im osób. Fobia społeczna wywołuje w osobach cierpiących na nią myśli, iż w towarzystwie czeka ich ośmieszenie, krytyka lub ocenienie, z tego powodu często unikają ona spotkań towarzyskich – lecz wynika to nie wyborów – jak w przypadku introwertyków – lecz z powodu, iż to strach i lęk uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Osoby cierpiące na fobie społeczną odczuwają dyskomfort na samą myśl o różnego rodzaju spotkaniach, rezygnują z nich zatem profilaktycznie, kieruje nimi strach przed byciem odrzuconym. Fobie społeczne leczy się za pomocą psychoterapii oraz leków przepisywanych przez lekarza psychiatrę. 
Osoby borykające się z fobią społeczną charakteryzują się: 

  • odczuwaniem uporczywego lęku, 
  • unikaniem kontaktów z innymi ludźmi, 
  • odczuwaniem dużą obawą przed znalezieniem się w centrum uwagi, 
  • odczuwaniem strachu przed kompromitacją, ośmieszeniem, 
  • pojawiają się także objawy fizyczne podczas niekomfortowych sytuacji jak np. przyśpieszone bicie serca, pocenie się dłoni, utrudnione oddychanie, ból w klatce piersiowej, nudności, zawroty głowy, a nawet omdlenia. 

Introwertycy oraz osoby cierpiące na fobię społeczną mylone są ze sobą z powodu, iż obie grupy ludzi wolą spędzać czas w ciszy i samotności, unikają one niepotrzebnych kontaktów międzyludzkich jednak introwertycy robią to, ponieważ wynika to z ich upodobań – wolą ciszę, odosobnienie i własne towarzystwo, osoby chorujące na fobię społeczną dystansują się i wycofują z powodu niewytłumaczalnego lęku, który odczuwają w związku z nawiązywaniem jakichkolwiek relacji z innymi ludźmi. 

AKA