Co łączy Wonder Woman z BDSM?

0
240
bdsm
Szukając związku pomiędzy bohaterką komiksów, a BDSM należy przyjrzeć się bliżej życiu twórcy postaci Diany Prince | fot.: materiał partnera

Komiksowa Wonder Woman jest znana nie tylko wśród fanów komiksowych przygód superbohaterów! Produkcje filmowe z Hollywood skutecznie wypromowały najbardziej znaną amazonkę również wśród szerokiej publiczności tzw. popkultury. Odtwórczyni roli głównej postaci – Gal Gadot wydaje się być idealnie dopasowana do tego zadania!

Jaki ma to związek z BDSM i szeroki światem erotyki? Wszystko za sprawą twórcy komiksowej postaci Wonder Woman! Czytaj dalej i dowiedz się co wspólnego mają zabawki bdsm z ikoniczną Dianą Prince! Przy okazji dowiedz się czym dokładnie jest BDSM i poznaj kilka faktów z historii WW, o których prawie nikt nie wie!

Geneza komiksów o Wonder Woman: co je łączy z BDSM?

Szukając związku pomiędzy bohaterką komiksów, a BDSM należy przyjrzeć się bliżej życiu twórcy postaci Diany Prince! William Moulton Marston prowadził dość niekonwencjonalne jak na dzisiejsze standardy życie. W prywatnych, intymnych relacjach pozostawał nie tylko z żoną Elizabeth Holloway Marston, ale również kochanką Olive Byrne.

Sam Marston dość otwarcie popierał idee feminizmu, a przy okazji czynnie eksplorował obszary uległości, dominacji i rzeczonego BDSM. Sama Wonder Woman jest w końcu symbolem kobiecej siły. Mają tę wiedzę na temat preferencji autora, można też inaczej spojrzeć na sceny związania, czy zniewolenia na wybranych fragmentach komiksów. Nawet sam strój oraz wyposażenie Diany mogą dać nieco do myślenia!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o życiu autora oraz jego wpływ na powstanie komiksowej legendy, sprawdź koniecznie książkę  Jill Lepore – „The Secret History of Wonder Woman”.

Na czym polega BDSM?

Co ciekawe, zakres praktyk BDSM jest na tyle szeroki, że nawet sam skrót posiada więcej, niż jedno rozwinięcie! Tradycyjnie rozumiemy go jako:

  • B – Bondage (krępowanie)
  • D – Discipline (dyscyplinowanie)
  • S – Sadism (sadyzm)
  • M – Masochizm (masochizm)

Okazuje się jednak, że dyscyplinowanie występuje zamiennie z dominacją (Dominance), a sadyzm z uległością (Submission).

Co to oznacza w praktyce? Mówimy tutaj o aktywności seksualnej, która zakłada m.in. 3 podstawowe działania/obszary działań:

  • Krępowanie i dyscyplinowanie. Wszelkiego rodzaju formy unieruchomienia, zawiązywanie oczu, a nawet drobne kary cielesne.
  • Dominacja. Bardziej chodzi o aspekt psychologiczny, w którym jedna strona przyjmuje rolę dominanta, a druga strony uległej.
  • Sadyzm, masochizm. Elementy zadawania bólu fizycznego, upokorzenia.

Jeśli dodamy do tego różne zabawki BDSM, łatwo znaleźć nawiązania do tej kultury w wybranych scenach komiksowych Wonder Woman!

Komunikacja i moralność

Na łamach pojedynczego artykułu nie sposób omówić złożonych i delikatnych kwestii takich jak zaburzenia, bezpieczeństwo czy zwykła ludzka moralność. Można jednak wskazać kilka ważnych punktów:

  • Wspólna, świadoma zgoda jest niezbędna. Tutaj BDSM nie różni się niczym od każdej innej formy seksu!
  • Sadyzm i masochizm można uznać za zaburzenia, jeśli praktyki wiążą się z osobistym cierpieniem którejś ze stron, prowadzą do upośledzenia w innych obszarach życia i/lub trwają ponad 6 miesięcy.
  • Znak bezpieczeństwa. Może to być gest lub słowo, które oznaczają określoną granicę, której dana strona nie chce przekraczać. To podstawowa forma pilnowania granic wspólnej zgody.

Nie ma wątpliwości, że niestandardowym zachowaniem, które w skrajnych przypadkach można uznać za negatywne. Z drugiej strony, dla wielu osób to sposób na cieszenie się własną seksualnością. Dużo zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Jeśli spojrzymy na normy medyczne, często wskazuje się w nich za zachowania niezagrażające zdrowiu i życiu. Czy zatem palenie papierosów, spożywanie alkoholu, czy fast-foody będą spełniać te normy? Czy wrzucimy je do tego samego koszyka ocen co BDSM?

Wnioski: co łączy Wonder Woman z BDSM?

Diana Prince, czyli komiksowa Wonder Woman to jedna z najbardziej znanych  superbohaterek! Z pomocą dużych produkcji filmowych, znają ją prawie wszyscy! Niewiele osób wie jednak, że kreacja samej postaci miała podłoże w preferencjach seksualnych autora, Williama Moultona Marstona.

Twórca nadał Dianie kilka cech, które cenił i eksplorował we własnym życiu codziennym i seksualnym. Widzimy motywy feminizmu i kobiecej siły, a także liczne elementy BDSM, szczególnie w niektórych scenach komiksowych wydań. Kinowa wersja grana przez Gal Gadot i współczesne ekranizacje odchodzą od sfery BDSM, ale jeśli sprawdzisz oryginały komiksowe, na pewno zauważysz liczne nawiązania!

Artykuł partnera zewnętrznego