Czym jest intercyza i co należy wiedzieć przed jej podpisaniem?

0
640
Intercyza
Celem intercyzy jest ustalenie i uporządkowanie kwestii finansowych | fot.: stock.adobe.com

Intercyza to pojęcie, które od czasu do czasu przewija się w filmach czy serialach opowiadających o bogatym przedsiębiorcy, który poślubia swoją ukochaną, jednak w obawie przed oszustwem woli chronić swój majątek właśnie intercyzą. Choć taki powód intercyzy wydaje się być uzasadniony, to jednak nie zawsze powinniśmy kojarzyć tego dokumentu z czymś złym. By dokładnie zrozumieć, czym jest intercyza i w jakich sytuacjach może się ona przydać, warto zgłębić ten temat. 

Czym dokładnie jest intercyza? 

 Intercyza to, posługując się encyklopedycznym językiem, umowa, którą przyszli małżonkowie podpisują przed zawarciem związku małżeńskiego. Celem intercyzy jest ustalenie i uporządkowanie kwestii finansowych, zarówno w przypadku rozwodu, jak i innych okoliczności. Intercyza w dokładnym tego słowa znaczeniu reguluje, które składniki wspólnego majątku zostaną zaklasyfikowane jako odrębna własność jednego małżonka. Tworząc intercyzę, warto podkreślić, że składniki majątku, które zostały nabyte przed ślubem, nie stanowią wspólnoty majątkowej – są one odrębną własnością jednego z małżonków bez względu na to, czy intercyza została podpisana czy nie. Umowa majątkowa małżeńska (takie jest oficjalne prawne sformułowanie określające intercyzę) dotyczy tylko tego majątku, który wszedł w posiadanie podczas związku małżeńskiego.

para u notariusza
Spisanie intercyzy powinno być poprzedzone wizytą u notariusza | fot.: stock.adobe.com

Kiedy powinniśmy pomyśleć nad spisaniem intercyzy?

Spisanie intercyzy może być uzasadnione w momencie, gdy pomimo zawarcia związku małżeńskiego obie strony samodzielnie zgromadziły już pewien majątek i chcą kontynuować formułę samodzielnego decydowania o swoich finansach. W dzisiejszych czasach takie podejście do tematu finansów nie jest niczym dziwnym i zyskuje coraz większą popularność. Gdy obie strony prowadzą swoje firmy i są przyzwyczajone do finansowej stabilności, nie chcą uzależniać swoich decyzji finansowych od drugiej osoby. Czy są inne uzasadnione powody, dla których warto zdecydować się na intercyzę? Jeden z małżonków może być dłużny dużą kwotę pieniędzy. Intercyza zagwarantuje spokój drugiego małżonka przed potencjalnymi wierzycielami, którzy zgodnie z prawem mogliby zwrócić się z wnioskiem o ściągnięcie długu ze wspólnego majątku. Oczywiście intercyza to bardzo przydatny dokument w procesie rozwodowym, który od razu reguluje kwestie podziału majątku, tym samym znacznie usprawniają cały przewód sądowy. 

Czy spisanie intercyzy wiąże się z dodatkowymi kosztami?

Spisanie intercyzy powinno być poprzedzone wizytą u notariusza. To on powinien przygotować odpowiedni dokument, który musi być podpisany przez obie strony. Zgodnie z prawem, taksa notarialna jest z góry ustalona i wynosi 400 złotych. Jednak w przypadku aktu notarialnego, niezbędne jest również uiszczenie podatku w kwocie 150 złotych. Są to jednak koszty, które poniesiemy w przypadku podpisania intercyzy jeszcze przed ślubem. Prawo pozostawia furtkę dla osób, które zdecydują się na podpisanie intercyzy już po zawarciu związku małżeńskiego, jednak w tym przypadku koszty sporządzenia takiego dokumentu mogą być znacznie wyższe. 

ŁNA