Kluczowe momenty w ciąży – czego nie możesz przegapić?

0
656
kobieta w ciąży w łózku
Przebieg ciąży to z jednej strony szczęście i dużo wzruszeń, z drugiej jednak pewna doza uciążliwości | fot.: stock.adobe.com

Z informatorów typu „ciąża krok po kroku” możesz dowiedzieć się, jak rozwija się płód tydzień po tygodniu. Rozwój ten jest natomiast bardzo dynamiczny i twoja latorośl właściwie co chwilę pokonuje kolejne kamienie milowe. Czy jednak w trakcie trwania dziewięciu miesięcy ciąży można wskazać kilka najbardziej przełomowych momentów? Chociaż trudno je wybrać, spróbujmy wyróżnić kilka z nich.

Ciąża – trymestry i ich kluczowe momenty

Na początek warto zaznaczyć, że każda ciąża przebiega nieco inaczej i zapewne gdy twój maluszek już pojawi się na świecie, będziesz mogła sama wskazać najbardziej radosne, przełomowe i wzruszające momenty ciąży. Być może dla ciebie będzie to ustąpienie uciążliwych porannych mdłości, pierwsze USG, na którym możesz dostrzec swoją małą „fasolkę”, albo dzień, w którym przestajesz się mieścić w swoje ubrania i musisz zainwestować w ciążową garderobę. Wszystko bowiem jest kwestią indywidualną. Niemniej niektóre momenty na pewną są niespodzianką dla większości przyszłych rodziców.

Trymestr pierwszy

Jednym z kluczowych momentów na tym etapie ciąży na pewno są dwie kreski na teście, które jasno i wyraźnie informują, że wkrótce na świecie pojawi się nowy członek rodziny. Około piątego tygodnia następuje kolejny kamień milowy – zaczyna bić serce zarodka. Etap zarodkowy potrwa jeszcze do dziesiątego tygodnia. Od kolejnego maleństwo w twoim brzuchu otrzyma już natomiast zaszczytny status płodu[1] [2].

Trymestr drugi

Wiele mam określa drugi trymestr ciąży jako ten, który przebiegł najmniej uciążliwie. Przykre dolegliwości z początków ciąży, takie jak mdłości, osłabienie i zawroty głowy, zazwyczaj ustępują, a brzuszek, choć już robi się coraz większy, nie stanowi jeszcze takiego obciążenia, jak to będzie w trymestrze kolejnym. Co dzieje się z maleństwem w łonie mamy? Oczywiście dużo – już około 14-16. tygodnia aparat ultrasonograficzny może z dużym prawdopodobieństwem określić płeć dziecka. Jest to więc bardzo ważny moment, od którego warto zacząć zastanawiać się nad imieniem. Około osiemnastego tygodnia zdarzy się jeszcze coś wyjątkowego – zaczniesz czuć ruchy dziecka. Z początku bardzo delikatne, które wiele mam porównuje do trzepotu skrzydeł motyla. Z czasem jednak, gdy dziecko będzie powiększało swoją masę, jego ruchy będą mocniejsze i lepiej wyczuwalne1 [3].

Trymestr trzeci

Przebieg ciąży to z jednej strony szczęście i dużo wzruszeń, z drugiej jednak pewna doza uciążliwości. Niestety w trakcie ostatniego trymestru ciąży możesz odczuć te drugie. Powiększająca się masa ciała, obrzęki, czasami trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji do snu, to możliwe niedogodności, które mogą doskwierać ciężarnej. Na szczęście łagodzi je uczucie ekscytacji, że rozwiązanie tuż-tuż i za chwilę przytulisz do serca swoje wyczekiwane maleństwo. Jak miewa się w tym czasie płód? Na pewno intensywnie przybiera na masie i wzroście. Rozwijają się także jego płuca i mózg, skóra staje się miękka i gładka, a na dłoniach i stópkach zaczynają rosnąć paznokcie. Bardzo ważnym momentem jest ukończenie 37. tygodnia, wówczas ciążę uznaje się za donoszoną i maluch może śmiało zbierać siły na przyjście na świat1 3.

Jak widzisz, wszystkie etapy ciąży przynoszą nowe niespodzianki. Podglądanie płodu na USG na pewno sprawia rodzicom wielką frajdę, jednak dużo ciekawsza jest obserwacja maleństwa, które już przyszło na świat. Jeszcze wiele kamieni milowych przed nim, zaś na rodziców czekają kolejne momenty czystego szczęścia i wzruszeń.

Bibliografia:

  1. Pregnancy milestones by trimester. https://reverehealth.com/live-better/pregnancy-milestones-trimester/ Data dostępu: 22.07.2020.
  2. Bacz A. Przebieg ciąży: pierwsze 12 tygodni. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63088,pierwsze-12-tygodni-ciazy Data dostępu; 22.07.2020.
  3. Wytyczak-Partyka M. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu Data dostępu: 22.07.2020.

[1] Pregnancy milestones by trimester. https://reverehealth.com/live-better/pregnancy-milestones-trimester/ Data dostępu: 22.07.2020.

[2] Bacz A. Przebieg ciąży: pierwsze 12 tygodni. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63088,pierwsze-12-tygodni-ciazy Data dostępu; 22.07.2020.

[3] Wytyczak-Partyka M. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu Data dostępu: 22.07.2020.


Materiał partnera zewnętrznego