Jakie są pierwsze objawy ciąży?

0
1238
Ręce w serce na brzuchu
W początkowym okresie ciąży możemy się czuć bardzo rozbite, jakbyśmy przechodziły grypę. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jeśli chodzi o pierwsze objawy ciąży, zwykle pierwsze, co nam przychodzi na myśl, to spóźniająca się miesiączka i poranne mdłości. Ale przecież kobiety w ciąży mogą doświadczać również innych objawów. Które z nich występują w pierwszych miesiącach ciąży?

Ciąża to chyba najpiękniejszy okres w życiu kobiety. Jednak musimy pamiętać, że wówczas musimy szczególnie zadbać o siebie i dziecko. W tym czasie łatwiej też o wszelkie infekcje intymne, ponieważ nasz organizm traci odporność, a pochwa jest rozpulchniona. Jak jednak rozpoznać, że jesteśmy w ciąży?

Huśtawki nastrojów i osłabienie

W jednej chwili jesteś szczęśliwa i masz siłę przenosić z góry. Jednak za chwilę już wszystko się zmienia – stajesz się rozdrażniona, masz napady płaczu i złości. Sama nie wiesz, co się dzieje. Początkowo może Ci się wydawać, że to objawy napięcia przedmiesiączkowego albo po prostu masz gorszy dzień. Z czasem wszystko się wyjaśni. Wahania nastrojów to jeden z pierwszych objawów ciąży. Spowodowany jest on działaniem progesteronu. Hormon ten jest bardzo ważny, ponieważ umożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy i utrzymanie ciąży. Niestety jego ubocznym skutkiem jest zaburzenie równowagi emocjonalnej.

W początkowym okresie ciąży możemy się czuć bardzo rozbite, jakbyśmy przechodziły grypę. Będziemy bardziej osłabione, senne i zmęczone.

Brak miesiączki

To chyba najbardziej charakterystyczna oznaka ciąży, choć u kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe – łatwa do przeoczenia. Tym bardziej, że krwawienie pojawia się czasem, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy i bardzo łatwo uznać to za okres. Jeśli jednak masz regularne cykle, spóźniający się okres może oznaczać ciążę.

Poranne mdłości i wymioty

Mdłości i wymioty charakterystyczne są dla pierwszego trymestru ciąży. Według ginekologów, odpowiada za nie hormon hCG. Niestety, jak wiemy, takie objawy mogą być bardzo uciążliwe, dlatego warto je łagodzić, np. pijąc herbatki z imbirem.

Częstsze oddawanie moczu

W czasie ciąży częściej również biegamy do łazienki, choć przypadłość ta pojawia się zwykle dopiero po 6 tygodniu ciąży. Wówczas macica się powiększa i zaczyna uciskać na pęcherz. Objaw ten może zniknąć w drugim trymestrze ciąży i niestety wraca ze zdwojoną siłą w trymestrze trzecim.

Bolesność piersi

W pierwszych miesiącach cięży nasze piersi się powiększają i niestety bolą. Stają się wrażliwe na dotyk, a brodawki zaczynają zmieniać kolor na ciemniejszy. Zauważymy też, że przez skórę piersi prześwitują naczynia krwionośne. Ten objaw również jest skutkiem zmian hormonalnych w naszych organizmie w czasie ciąży.

Gdy ulubione perfumy zaczynają nam śmierdzieć…

Już od pierwszych tygodni ciąży możemy być bardziej wrażliwe na zapachy. Niekoniecznie oznacza to, że będziemy wyczuwać bardziej intensywne zapachy. W ciąży nasze ulubione zapachy mogą stać się nie do zniesienia. Ulubione perfumy nagle zaczną cuchnąć, a z kolei coś, czego nigdy nie lubiliśmy, będzie nam pachnieć niczym rajski ogród.

Pamiętajmy, że nie wszystkie z tych objawów mogą się u nas pojawić. Wszystko zależy od naszego organizmu. Więcej informacji o pierwszych objawach ciąży znajdziesz na stronie: kobiecosc.info.


Materiał partnera zewnętrznego