Jak przygotować się do ciąży? Wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

0
997
kobieta w ciąży u ginekologa
Ciąża to oczywiście okres, w którym wskazane jest określone minimum wizyt u ginekologa | fot.: materiał partnera

Ciąża to ogromna zmiana w życiu rodziny – nie tylko zapowiada całkowitą zmianę dotychczasowego życia wraz z przybyciem małego domownika. To również wyzwanie dla organizmu mamy. Zacznij o tym myśleć jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy ciąży. A więc jak przygotować się do ciąży?

Jedz zdrowo

Zdrowa, zbilansowana dieta to generalnie dobra recepta na życie. Nie chodzi tylko o dbałość o linię, ale o ogólne samopoczucie oraz zapobieganie licznym chorobom związanym z nadwagą, spożywaniem pokarmów wysoko przetworzonych, zawierających duże ilości tłuszczów czy cukrów prostych itd. Przed planowaną ciążą natomiast jest to szczególnie ważne – odpowiednia ilość energii, odpowiedni poziom witamin i składników mineralnych, prawidłowa masa ciała, aktywność fizyczna – to wszystko przełoży się na to, jak zniesiesz ciążę, a także jak będziesz wracała do kondycji już po porodzie.

Warto zrezygnować z fast foodów, posiłków tłustych, z dużą zawartością soli czy cukrów ). Nie oznacza to rezygnację z przyjemności kulinarnych – ale raczej rozsądek i dobór urozmaiconych składników, które zaspokoją potrzeby organizmu[1].

Pamiętaj, że na pierwszym etapie ciąży płód będzie pobierał od matki duże ilości składników mineralnych, zwłaszcza żelaza i wapnia. Warto zadbać o odpowiednią podaż tych pierwiastków, jedząc nabiał, mięso, fasolę, szpinak i inne zielone warzywa, jajka[2].

Staraj się być w formie

Aktywność fizyczna poprawia ogólny stan zdrowia i wytrzymałość. Nie tylko przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała i zgrabnej sylwetki. Może to być pierwszy krok ku aktywnemu trybowi życia, który będzie procentował mniejszą ilością problemów zdrowotnych i lepszym samopoczuciem. W perspektywie ciąży i porodu natomiast – odpowiednie ćwiczenia, zwłaszcza te na mięśnie brzucha, kręgosłupa oraz dodatkowo mięśnie dna miednicy będą nieocenione. Mniej dolegliwości bólowych w późniejszych etapach ciąży, łatwiejszy powrót do zgrabnej sylwetki po porodzie, a także brak potrzeby nacinania krocza przy porodzie, to najważniejsze zalety dbałości o kondycję fizyczną i sprawne mięśnie jeszcze przed zajściem w ciążę. Także w ciąży możesz z powodzeniem kontynuować aktywność, oczywiście dobierając odpowiednie dyscypliny i ćwiczenia. Jazda na rowerze, pływanie, joga oraz spacery to idealna propozycja. Niektóre kluby fitness proponują także zajęcia dedykowane przyszłym mamom – warto zainteresować się oferowanymi przez nie zestawami ćwiczeń[3]. Zanim zdecydujesz się wprowadzić aktywność fizyczną w ciąży skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby odpowiednio dobrać ćwiczenia do twoich aktualnych możliwości.

Oboje rzućcie używki

Palenie tytoniu, picie alkoholu i stosowanie jakichkolwiek substancji psychoaktywnych powinny być wykluczone przez oboje partnerów. Stosowanie tych używek może być przyczyną nie tylko późniejszych problemów zdrowotnych, ale także poważnych problemów z płodnością zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Ponadto u kobiety zwiększają one ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej noworodka oraz wystąpienia wad rozwojowych u dziecka[4].

Wizyta u ginekologa i… stomatologa

Ciąża to oczywiście okres, w którym wskazane jest określone minimum wizyt u ginekologa. Warto jednak udać się do lekarza jeszcze przed rozpoczęciem starania się o dziecko – nawet z 12-miesięcznym wyprzedzeniem. Wybierz lekarza, którego obdarzysz zaufaniem, któremu będziesz mogła powierzyć prowadzenie ciąży.

Podczas pierwszej wizyty lekarz zbierze wywiad dotyczący ewentualnych wcześniejszych porodów (czy występowały komplikacje, cesarskie cięcie, czy u kobiety występowały poronienia), chorób genetycznych lub przewlekłych, jeśli występują, regularności cykli miesiączkowych, a dalej charakteru pracy i trybu życia pacjentki. Podczas tej wizyty lekarz bada ponadto pacjentkę, wyklucza przeciwwskazania do ciąży, ewentualnie zleca dodatkowe badania[5].

Oprócz gabinetu ginekologicznego   ponadto odwiedzić… dentystę. Koniecznie zaplanuj wizytę przed rozpoczęciem starania się o dziecko, aby jeszcze przed zajściem w ciążę wszystkie ewentualne ubytki były wyleczone. Prawdopodobieństwo pojawienia się nowych w czasie ciąży będzie wtedy niższe. U kobiet w ciąży ryzyko próchnicy jest wyższe. Zaniedbane zęby to nie tylko problem jamy ustnej – zmiany zapalne, zakażenia w obrębie zębów i przyzębia przekładają się na stan całego organizmu; zagrażają nawet poronieniem bądź przedwczesnym porodem[6].

Szczepienia

Ewentualne szczepienia należy przebyć przed zajściem w ciążę, uwzględniając okres kilkumiesięcznej karencji. Kobietom planującym dziecko zaleca się przede wszystkim szczepienia przeciwko chorobom wirusowym, które mogą zagrażać dziecku. Są to:

  • różyczka,
  • ospa wietrzna,
  • świnka,
  • grypa,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Szczepienie przeciwko różyczce, ospie czy śwince nie jest konieczne, jeśli we krwi pacjentki obecne są przeciwciała (po wcześniejszym szczepieniu, po przebytej już chorobie).

Suplementacja i… uwaga na witaminy A i D!

Do najważniejszych witamin z punktu widzenia kobiet planujących dziecko należy kwas foliowy, czyli witamina B9. Jest ona niezbędna podczas procesu syntezy kwasów nukleinowych, które biorą udział w prawidłowym rozwoju ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Zalecana dobowa dawka kwasu foliowego dla kobiet planujących zajście w ciążę to 0,4 mg. W przypadku kobiet, które urodziły już dzieci z wadą ośrodkowego układu nerwowego lub u których w rodzinie występowały takie wady, zalecana dawka to 4 mg na dobę. Kwas foliowy można dostarczać do organizmu wraz w pożywieniem (bogate w tę witaminę są m.in. kapusta, sałata, brokuły, szpinak, fasola, wątróbka, otręby, ryby), jak i w postaci suplementów[7].

Pamiętaj jednocześnie, że nadmiar niektórych witamin nie jest wskazany dla rozwijającego się płodu. Zwróć szczególną uwagę na podaż witamin A i D3. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale unikaj przyjmowania ich w nadmiarze.

Bibliografia:


Materiał partnera zewnętrznego