Kredyt gotówkowy – czym dokładnie jest i kiedy się przyda?

0
2182
podpisywanie dokumentów kredytowych
Kredyt gotówkowy to forma pozyskania kapitału, z której skorzystać może niemal każdy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W życiu zdarzają się okresy, kiedy wydatki mnożą się bez końca i nawet oszczędności nie wystarczają, aby spiąć domowy budżet. Kredyt gotówkowy to bezpieczna forma pozyskania niezbędnego kapitału od zaufanej instytucji finansowej.

Zakup nowszego modelu samochodu, pierwsze od lat wakacje z dziećmi, a może budowa wymarzonego garażu? Kredyt gotówkowy okazuje się przydatny w różnych sytuacjach. Przed wizytą w odpowiedniej instytucji warto poznać kilka podstawowych informacji, które dotyczą tego prostego sposobu na dodatkowe wpływy.

Kredyt gotówkowy – charakterystyka

Kredyt gotówkowy to forma pozyskania kapitału, z której skorzystać może niemal każdy. Warto w tym miejscu przypomnieć sobie, czym różni się pożyczka od kredytu. Wedle polskiego prawa tylko bank może być kredytodawcą. Pozostałe instytucje finansowe oferują jedynie pożyczki, których otrzymanie zazwyczaj jest związane ze zwrotem pieniędzy z dużymi odsetkami.

W przypadku kredytu gotówkowego między stronami musi zostać zawarta umowa regulująca wysokość rat oraz warunki ich spłaty w konkretnym okresie. To rozwiązanie korzystne dla klientów, ponieważ mają do czynienia z klarownymi zasadami i zyskują większe prawo dochodzenia swoich roszczeń w przypadku pojawienia się ewentualnych nieprawidłowości.

Jak wygląda procedura otrzymania kredytu? Wystarczy wykazać się zdolnością kredytową, czyli przekonująco udowodnić, że zobowiązania zostaną zwrócone w terminie wraz z odsetkami. Bank sięga w tym momencie do bazy Biura Informacji Kredytowej. Nieskazitelna historia kredytowa przyspiesza proces weryfikacji klienta, chociaż z drugiej debiutanci pod tym względem nie mają aż tak łatwo. Jeszcze inaczej jest w przypadku osób, które miały w przeszłości problemy ze spłatą rat. Wówczas można dołączyć do dokumentacji zabezpieczenie w formie poręczenia, weksla lub poprosić zaufaną osobę o żyrowanie kredytu.

Kiedy wziąć kredyt gotówkowy?

W idealnym świecie nigdy nie zachodziłaby potrzeba brania kredytu gotówkowego. Zarobki większości osób nie wystarczają jednak na pokrycie z własnej pensji wszystkich potrzeb. Warto jednak rozsądnie przemyśleć decyzję o zaciągnięciu zobowiązania. Po pierwsze, kredyt gotówkowy nie jest dobrym pomysłem, gdy pieniądze potrzebne są do obsługi poprzednich długów. Bank, znając historię kredytową klienta, w takich przypadkach proponuje inne rozwiązanie, czyli kredyt konsolidacyjny.

Jeżeli zastanawiasz się, na jaki kredyt gotówkowy się zdecydować, zachęcamy do rozmowy z ekspertami z mFinanse, którzy wskażą ci różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami i postarają się odpowiedzieć na wszelkie pytania.


Materiał partnera zewnętrznego