Najczęściej wybierane kierunki studiów w 2021 roku

0
698
studenci
Jak wskazują dane z uczelni wyższych, w tym roku informatyka okazała się najczęściej wybieranym kierunkiem | fot.: stock.adobe.com

Wybór kierunku studiów to bardzo ważna decyzja dla młodego człowieka. Absolwenci liceów i techników muszą rzecz jasna wcześniej zdecydować, jakich przedmiotów podejmą się na maturze, dlatego zwykle wybór studiów jest przemyślany. Czasem jednak jest to efekt nagłego przypływu inspiracji lub mody. Oczywiście na decyzje zazwyczaj składa się wiele czynników, począwszy od tego, czy dany kierunek jest „przyszłościowy” i czy możliwe jest znalezienie po nim dobrego zatrudnienia, aż po to czy program danego kierunku okaże się interesujący. Oto wybory, których dokonali przyszli studenci w roku 2021

Informatyka jak zwykle na podium

Jak wskazują dane z uczelni wyższych, w tym roku informatyka okazała się najczęściej wybieranym kierunkiem. Zdecydowało się na nią ponad 33 tysiące kandydatów. I nic dziwnego! Nie jest bowiem problemem znalezienie pracy po ukończeniu tego kierunku, nawet jeśli edukacja zakończy się na I stopniu. Co więcej, jest to jedna z branż, w których  średnie zarobki są satysfakcjonujące. Informatyka nie należy jednak do najprostszych kierunków, kandydatów czeka sporo pracy w najbliższych latach. Studenci tego kierunku mogą przebierać w rozmaitych specjalizacjach jak na przykład: cyberbezpieczeństwo, sieci komputerowe, programowanie, grafika komputerowa, sztuczna inteligencja, systemy operacyjne. Wziąwszy pod uwagę całość oferowanej wiedzy i umiejętności nie można zaprzeczyć, że informatyka spełnia kryterium „przyszłościowego” kierunku. 

Psychologia, kierunek o szerokich możliwościach

Drugim najczęściej wybieranym kierunkiem okazuje się być psychologia. Próbę dostania się na nią podjęło ponad 29 tysięcy kandydatów, to więcej niż w poprzednim roku. Popularność tego kierunku rośnie w ostatnich latach wraz z zapotrzebowaniem na współpracę z psychologami na przykład w biznesie. Jednak, to nie jedyna droga, którą może podjąć absolwent tego kierunku, oferującego ogromny zakres wiedzy. Absolwenci psychologii mogą kontynuować swoją karierę jako psychoterapeuci, pracownicy poradni zdrowia psychicznego lub w zupełnie innych sektorach, jak na przykład współpraca z policją kryminalną. Jest to również kierunek, stwarzający perspektywy dla osób lubiących na przykład pracę z dziećmi, ponieważ daje kwalifikacje uprawniające do pracy w szkole lub prowadzenia zajęć z dziećmi z trudnościami rozwojowymi. 

Zarządzanie, krok w stronę przyszłości biznesu

Na trzecim miejscu pod względem popularności uplasowało się zarządzanie, z łączną liczbą kandydatów około 25 tysięcy. Jest to kierunek kształcący przede wszystkim menadżerów, specjalistów zarządzania organizacjami, przedsiębiorstwami i instytucjami, z kwalifikacjami w zakresie finansów i ekonomii. Studia te mają przygotowywać do pracy w sztabie firmy, instytucji administracyjnej czy prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Studenci mogą liczyć, że po ukończeniu tego kierunku będą posiadali umiejętności analizy, raportowania czy tworzenia biznes planu. 

Oto trzy spośród najpopularniejszych kierunków w tym roku. Jednak na liście najczęściej wybieranych nie zabrakło też pozycji nieco bardziej „egzotycznych”, jak coraz częściej wybierana przez kandydatów kryminologia, czy koreanistyka lub skandynawistyka. Niezależnie od wybranego kierunku, oby następny rok akademicki okazał się owocny dla wszystkich studentów. 

KOZ