Powrót do marzeń z 14 edycją Festiwalu Nocne Teatralia Strachy

0
845
Śląsk Taneczny – wernisaż wystawy fotografii, Grzegorz Krzysztofik, Tychy
Śląsk Taneczny Grzegorza Krzysztofika. Zdjęcia są częścią długoterminowego projektu „Śląsk Taneczny”, w którym prezentuje osoby związane z szeroko rozumianym „teatrem tańca” w plenerach śląskich miast | fot.: Festiwal Nocne Teatralia Strachy

Po dziwnym i trudnym roku Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy ponownie zaprasza wszystkich do rozpogodzenia codzienności za sprawą fascynujących przeżyć artystycznych. Już 14 raz podkarpackie Krosno stanie się przestrzenią spotkań z rozmaitymi przejawami sztuki niezależnej oraz okazji do udziału w wielu ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Tegoroczna edycja Strachów – sygnowana myślą przewodnią: Powrót do marzeń – odbędzie się w dniach 9-11 września 2021. Jakie atrakcje tym razem przygotowali organizatorzy Festiwalu?

Pod rękę ze sztuką alternatywną od 14 lat

Nocne Teatralia Strachy – festiwal organizowany przez Stowarzyszenie Teatr s.tr.a.c.h. i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (RCKP) – od ponad dekady powraca we wrześniu na Podkarpacie. I choć wyrasta z zamiłowania do teatru offowego, jednocześnie manifestuje otwartość na inne dziedziny, reprezentujące barwny świat sztuki alternatywnej. Dlatego uczestnicy poprzednich edycji mieli okazję nie tylko podziwiać liczne spektakle sceniczne i plenerowe, ale również brać udział w wystawach malarstwa, grafiki i fotografii, pokazach filmowych, koncertach oraz wielu innych atrakcjach. Wszystko to sprawia, że Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy stał się trwałym elementem kulturalnego krajobrazu Podkarpacia i zarazem jednym z najciekawszych wydarzeń w Polsce, poświęconych sztuce niezależnej.

14 Nocne Teatralia Strachy wracają do marzeń

W minionym roku trudności związane z pandemią odbiły się echem niemal we wszystkich dziedzinach ludzkiego życia, także w sferze kultury i sztuki. Choć los sprzyjał Strachom i finalnie pozwolił na realizację 13. edycji „zgodnie z tradycją” – dało się odczuć konieczność dostosowania programu festiwalu i warunków uczestnictwa w wydarzeniach do bieżącej sytuacji i obowiązujących obostrzeń.

Nadchodząca odsłona Strachów chce tchnąć w życie kulturalne powiew świeżości i optymizmu. Z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa, jednocześnie przyjmuje dawniejszą, pełniejszą formułę, której tym razem towarzyszy myśl przewodnia: Powrót do marzeń. Według organizatorów prostota hasła, a zarazem jego wielowymiarowość znaczeń, pasują do aktualnych wydarzeń, nastrojów, potrzeb i refleksji, obecnych zarówno w życiu społecznym, jak i w sferze sztuki. Zaplanowane atrakcje pozwolą na różne interpretacje „marzeń” i „powrotów” – raz wchodzące w dialog z otaczającą rzeczywistością, innym razem odrywające się od niej, w stronę nowych, czasem baśniowych światów i przeżyć.

PolUk MarionBrand
PolUk – pełna ironii i czarnego humoru historia o ostatnim człowieku na Ziemi | fot.: Marcin Marzec

Wydarzenia w ramach 14 edycji Strachów

Festiwal Nocne Teatralia Strachy, jak wcześniej, będzie się odbywał przez 3 dni, zarówno w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, jak i w przestrzeni miejskiej Krosna – na rynku oraz w znajdujących się przy nim obiektach. Chcąc dotrzeć do jak najszerszej publiczności oraz idąc tropem działań podejmowanych w ubiegłym roku, organizatorzy umożliwią również widzom dostęp do wydarzeń kulturalnych w formie wirtualnej, za sprawą transmisji online.

9 września Festiwal otworzy spektakl Bezimienny/Nieznany Grupy Gra/nice – wielowymiarowe widowisko wizualne z pogranicza teatru lalek, teatru fizycznego i tańca, poruszające temat współczesnej emigracji: jej przyczyn, skutków, związanych z nią doświadczeń. Następnie widzowie będą mieli okazję do spotkania i dyskusji z artystami.

bezimienny granice
9 września Festiwal otworzy spektakl Bezimienny/Nieznany Grupy Gra/nice – wielowymiarowe widowisko wizualne z pogranicza teatru lalek, teatru fizycznego i tańca, poruszające temat współczesnej emigracji | fot.: Rafał Czekajewski

Kolejny dzień festiwalowy przywita publiczność wernisażem wieńczącym serię spotkań Warsztatów Rękodzieła Artystycznego. Zostaną zaprezentowane unikalne, pięknie zdobione przedmioty, będące dziełem krośnian uczestniczących w zajęciach z techniki decoupage’u, mydlarstwa artystycznego oraz tworzenia makram i kokedamy, organizowanych przez Teatr s.tr.a.c.h. Potem przyjdzie czas na wystawę malarsko-tekstową I’m not judging you, I’m just merely stating the facts, w ramach której, wraz z autorem Kubą Maciejczykiem, zanurzymy się w refleksji na temat różnych zjawisk społecznych i politycznych, panujących stereotypów, aspektów codzienności czy też własnych przeżyć artysty lub innych wytworów współczesnej sztuki.

10 września nie zabraknie również spotkań z widowiskami teatralnymi. W ramach takich spektakli, jak Obietnica Teatru Przedmieście, PolUk i Dziadek Teatru MarionBrand lub 3xTak Rudnicki Teatru Wojtka Kowalskiego, widzowie będą mieli okazję nie tylko skonfrontować własne przemyślenia z dowcipnym ujęciem ludzkiej egzystencji i samotności, przejmującą intymnością rodzinnych historii czy wyjątkowym obliczem zwykłej codzienności, ujawniającym się w języku bohatera. To także szansa na kontakt z rozmaitymi formami teatralnymi i środkami artystycznego wyrazu. Pomiędzy wydarzeniami teatralnymi odbędzie się także wykład Jakuba Sawickiego, prowadzący do spotkania myśli przewodniej 14 edycji Strachów z twórczością należącą do nurtu surrealistycznego.

Ostatni dzień Festiwalu, odbywający się na krośnieńskim rynku i w okolicznych przestrzeniach, zacznie się od wykładu Małgorzaty Prajsner, poświęconego osobie i dokonaniom Stanisława Pigonia (spotkanie realizowane w ramach projektu Emerytura = Kultura). Następnie przyjdzie kolej na wernisaże 3 wystaw fotografii, wyłonionych w tegorocznej edycji konkursu Wystaw się w Krośnie!Muraluksy Łukasza Resiaka, Ilustracje bajek niewydanych Jacka Boczara oraz Śląsk Taneczny Grzegorza Krzysztofika. Prezentowane w nich obrazy współtworzą ciekawą wędrówkę przez różne wymiary i faktury rzeczywistości – czasem realnej, napotykanej, czasem wyśnionej, powoływanej do życia w naszej wyobraźni.

Sobota stanie również pod znakiem wiedzy praktycznej, sprzyjającej zmianie naszego życia na lepsze. Mowa o warsztatach dietetycznych Dieta najlepszą receptą na zdrowie, prowadzonych przez Karolinę Mięsowicz i Marię Brzegowy, oraz spotkaniu z Arturem Michelisem, zatytułowanym ToNieMy w śmieciach – warsztaty modowe czyli jak nadać ubraniom drugie życie. Pierwsze wydarzenie stanie się okazją do poznania tajników zdrowego odżywiania (nie tylko w teorii!), drugie zaś – możliwością poszerzenia wiedzy na temat ekologii oraz idei zero waste w kontekście ubioru, a także odczarowania starych, zużytych ubrań.

fireshow teatr strach
Pokaz w technice fire show stanie się kolejną szansą na Powrót do marzeń | fot.: Olaf_Byrdy

11 września to także dzień wyjątkowych atrakcji plenerowych. Pod tradycyjnie już „muzycznym drzewem” na rynku Krosna odbędzie się koncert zespołu Ruina Bar, który zabierze nas w świat ujmujących, niejednoznacznych gatunkowo melodii, w których jednak można doszukać się elementów soft rocka, elektroniki, rhythm-and-bluesa i piosenki poetyckiej. Na Festiwalu Nocne Teatralia Strachy nie może również zabraknąć teatru ognia, realizowanego przez uczestników warsztatów ogniowych pod okiem Dagmary Bogacz. Pokaz w technice fire show stanie się kolejną szansą na Powrót do marzeń, wraz z bohaterką sztuki i jej spektakularną podróżą po różnych zakątkach świata. Jeszcze inaczej będziemy mogli podumać o myśli przewodniej Festiwalu podczas seansu filmu Wielka majówka, w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego i z obsadą wypełnioną gwiazdami polskiego kina. Tymczasem na zakończenie 14 edycji Strachów, po jednorocznej przerwie, organizatorzy znów zaproszą do wspólnej, gorąco wyczekiwanej zabawy w stylu Silent Disco. Rozmaite rytmy, płynące ze słuchawek, podczas tańców pod nocnym niebem, dopełnią ten wyjątkowy powrót do Krosna, marzeń i niezapomnianych przeżyć.

Na wszystkie wydarzenia w ramach 14. edycji Festiwalu – wstęp bezpłatny!

Darmowe wejściówki dostępnie w kasie RCKP oraz na stronie www.nocneteatralia.pl od 16 sierpnia.

Więcej informacji o 14 edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy można znaleźć na stronie internetowej www.nocneteatralia.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/nocneteatraliastrachy

JSA