Monety kolekcjonerskie – pierwsza na świecie moneta figurka z postacią Wiedźmina

0
1097
The Witcher Netflix Geralt de Rive
Oprócz miłośników przygód wiedźmina Geralta, monetami interesują się kolekcjonerzy monet i inwestorzy | fot.: stock.adobe.com

Saga o przygodach Geralta z Rivii od lat zachwyca polskich czytelników. Powieści doczekały się przekładów na ponad 20 języków, a w przedstawionym w nich uniwersum osadzona jest seria gier komputerowych. Od 2019 roku świat fantasy zdobywa jeszcze szerszą popularność dzięki serialowi wyprodukowanemu przez platformę Netflix. W tym samym roku Andrzej Sapkowski rozpoczął współpracę z Mennicą Gdańską. Zarówno fani franczyzy, jak i numizmatycy mogą nabywać monety, na których rewersie pojawiają się wybrane sceny z książkowej sagi. Na maj tego roku planowana jest również premiera zupełnie wyjątkowego drogocennego przedmiotu. Co warto wiedzieć o monecie – statule?

Przedmiot kolekcjonerski jakiego jeszcze nie było

Figurka przedstawiająca postać Geralta jest pierwszą na świecie monetą – statuą wykonaną ze srebra. Drogocenny wiedźmin będzie posiadał 152,6 mm wysokości, 95 mm długości oraz 85 mm szerokości. Każdy egzemplarz ma być stworzony z 1.08 kg Ag 925. Do nabycia będą również mniejsze modele o wadze 155,5 g. Tym, co przykuwa uwagę jest wykonanie monety. Postać wiedźmina zachwyca dbałością o szczegóły. Bohater zaopatrzony jest w charakterystyczne dla siebie dwa miecze. Jeden z nich spoczywa na plecach postaci, drugi trzymany jest przez nią w dłoni. Na ostrzu bardziej wyeksponowanego modelu dostrzec można pismo runiczne. Wiedźmin posiada rozpoznawalny przez fanów ubiór i widoczny amulet cechu. Na twarzy Geralta widnieje również charakterystyczna blizna.

Wartość, nakład i dalsze plany

Wyjątkowa moneta o nominale 50$ w chwili obecnej warta jest ok. 18 000 złotych. Nominał mniejszych podobizn Geralta to 10$ (6-7 tys. złotych). Tę wersję na pewno będzie można nabyć w pakietach z innymi monetami. Według planów Mennicy Gdańskiej, nakład większego modelu ma wynosić 100, a mniejszego 1000 sztuk. Premiera planowana jest na 17. maja bieżącego roku. Nabywcy otrzymają również tematyczne pudełko wraz z certyfikatem autentyczności. W zestawie znajduje się specjalny pędzel służący do pielęgnacji monety. Wspaniałą informacją dla kolekcjonerów monet i fanów Wiedźmina z pewnością będzie fakt, że to nie ostatnia moneta – statua ze słowiańskiego uniwersum. W serii ma bowiem ukazać się aż 12 różnych modeli. Kolejne egzemplarze mają odpowiadać poszczególnym tomom sagi lub scenom z jej głównymi bohaterami. Planowane są emisje jednego wzoru rocznie aż do roku 2032.

Plan emisyjny monet

1. Geralt z Rivii, Biały Wilk (2021)

2. Ostatnie Życzenie (2022)

3. Miecz Przeznaczenia (2023)

4. Yennefer Czarodziejka z Vengerbergu (2024)

5. Krew Elfów (2025)

6. Czas pogardy (2026)

7. Jaskier Trubadur (2027)

8. Chrzest Ognia (2028)

9. Wieża Jaskółki (2029)

10. Ciri Dziecko Niespodzianka (2030)

11. Pani Jeziora (2031)

12. Sezon burz (2032)

Dobra inwestycja nie tylko dla fanów

Oprócz miłośników przygód wiedźmina Geralta, monetami interesują się kolekcjonerzy monet i inwestorzy. Inwestowanie w kruszec uznawane jest za jedną z najbardziej opłacalnych form lokowania pieniędzy. Modele nawiązujące do uniwersum Wiedźmina dla wielu osób będą miały duże znaczenie sentymentalne. Ze względu na ograniczony nakład można liczyć na znaczny wzrost ich cen na rynku wtórnym.

Powstanie pierwszych na świecie monet w kształcie statuy przedstawiających bohaterów powieści polskiego autora to z pewnością ważne wydarzenie. Drogocenne przedmioty kolekcjonerskie ucieszą zarówno fanów uniwersum, jak i osoby zainteresowane numizmatyką.

MRY