Fifa – co się zmieniło w najnowszej odsłonie gry?

0
4340
Fifa 20
Choć zdania użytkowników, którzy mieli już okazję skorzystać z najnowszej fify są podzielone, wciąż nie brakuje chętnych, którzy chcieliby wyrobić sobie własną opinię na temat gry | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Dla wszystkich fanów produkcja nowej odsłony gry fifa wiąże się z wielkimi nadziejami. Co roku miłośnicy tej gry na całym świecie czekają na to, czym tym razem zaskoczy ich EA Sports i czy nowa wersja naprawi błędy poprzedniej. Jak fifa 20 wypada na tle poprzedniczek?

 1. Fifa 20 i największa nowość: Volta i uliczny futbol
 2. Fifa 18, fifa 19 – czym nowa wersja różni się od starych?
 3. Ile kosztuje fifa 20?

Teoretycznie gry, która od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, właściwie nie trzeba zmieniać. Jednak nawet najwięksi fani oczekiwali, że nowa odsłona fify zaskoczy nowymi wyzwaniami, a także poprawi to, co nie podobało się użytkownikom wersji fifa 18, czy fifa 19. Czy w EA Sports sprostali oczekiwaniom?

 1. Fifa 20 i największa nowość: tryb Volta

Największą i najbardziej oczekiwaną nowością w Fifie 20 jest tryb Volta, w którym widać inspirację Fifa Street. W Volcie gracz może zagrać na osiedlowym boisku, na hali, na betonie, w klatce, podziemiach i na dachu. To wszystko podczas ”zwiedzania” świata online – gracze mogą przenieść się nawet w bardzo egzotyczne miejsca. Wielu zaskakuje fakt, że w futbol uliczny można grać składami mieszanymi: mężczyźni i kobiety, po 3, 4 lub 5 zawodników. Sami producenci określają Voltę ”dodatkiem”, który nie ma wpływu na jakość pozostałych aspektów gry.

W Volcie gracze mają do wyboru tryb Kick Off z prawdziwymi zawodnikami i zmniejszonymi wersjami drużyn tj. Real Madryt. W trybie World natomiast gracz może wykreować swoją postać od zera, wybierając dla niej wygląd i ubranie (stylowe i modne, dla podkreślenia klimatu rozgrywek), a potem rozmiar drużyny i rodzaj boiska, na której zagra.

Warto wiedzieć, że w tryb Volta nie zagrają gracze, którzy korzystają z platformy Nintendo Switch. Na pozostałych czeka dobra zabawa i sporo niespodzianek. EA Sports zadbało o sporo ciekawostek dla graczy fify 20.

W Volcie – po pokonaniu przeciwnika – można zabrać mu jednego zawodnika, nawet jeśli był tworzony w trybie World od początku. Świetna zabawa, szczególnie w towarzystwie znajomego. Do tego możliwość wyboru takich niuansów jak tatuaże, fryzura i cieszynki, oczywiście do odblokowania w specjalnym sklepie, w którym zapłacimy VOLTA COINS. Gracze Volty mogą także liczyć na takie nowinki, jak gra na puste bramki, 6 fauli, które skutkuje rzutem karnym dla drużyny przeciwnej, możliwość wybrania rozmiaru ścian, przy których można dryblować, ale też odbijać od nich piłkę. Do najważniejszych i najbardziej widocznych nowości należy też na pewno zmiana fizyki piłki i mechaniki gry.

 1. Fifa 18, fifa 19 – czym nowa wersja różni się od starych?

Wielka rewolucja, czy może korekcyjne zmiany? Oto największe nowości, jakie – poza trybem Volta – czają na graczy po odsłonach fifa 18 i fifa 19:

 • gracz sam może decydować o zachowaniach bramkarza po raz pierwszy w historii gry
 • zmiana systemu wykonywania rzutów rożnych i karnych – teraz do dyspozycji graczy jest system z celownikiem
 • dopracowanie ruchu zawodników – widoczna różnica w porównaniu z poprzednimi wersjami
 • większa naturalność i realizm ruchów: zarówno podczas odbijania piłki, jak i w poruszaniu się zawodników bez piłki
 • większa kontrola nad tym, co dzieje się na boisku – w nowej wersji mniej będzie zależało od szczęścia, więcej od umiejętności
 • sędziowie, którzy nie przeszkadzają na boisku
 • większe możliwości personalizacji zawodników
 • rozbudowanie opcji konferencji prasowych i rozmów z piłkarzami, co wpływa na większy realizm całego systemu kariery
 • wprowadzenie zadań sezonowych
 • łatwiejsze zarządzanie drużyną, poprzez nowy projekt ekranu, przedstawiającego skład
 • widoczne zmiany graficzne, w tym postawienie na lepszą jakość w wyglądzie zawodników oraz w oświetleniu stadionów
 • zwiększenie dynamiki gry, odczuwalne szczególnie podczas starć jeden na jednego.

Gracze, którzy liczyli na pojawienie się Juventusu w nowszej wersji gry, niestety pozostaną rozczarowani. Zespół zastępuje Piemonte Calcio, ponieważ producent nie doszedł do porozumienia w sprawie licencji z mistrzowską drużyną Włoch.

 1. Ile kosztuje fifa 20?

Najnowsza wersja fify jest dostępna w sprzedaży regularnej od września 2019 r. Można ją kupić w różnych wersjach oraz na różne urządzenia, co wpływa na cenę. W podstawowej wersji, grę można kupić za 169 zł wzwyż dla Nintendo Switch. Wersja na PC w fifa rtv euro agd  kosztuje 209 zł. Najwięcej zapłacą użytkownicy PS4 i Xbox One – 249 zł.

Chętni oczywiście mogą kupić edycje mistrzowskie, z cyfrowymi bonusami (złote paczki FUT), strojami FUT i ikoną na wypożyczenie do wyboru.

Przed zakupem warto wiedzieć, że Xbox 360 i Play Station 3, nie obsługują fify 20. Pociesza informacja, że ogólne wymagania sprzętowe dla fanów gry, nie są wygórowane, a ci, którzy rywalizują czysto hobbistycznie i dla zabawy, zagrają dzięki komputerowi z procesorem Intel Core i3-2100 albo AMD Phenom 965.

Choć zdania użytkowników, którzy mieli już okazję skorzystać z najnowszej fify są podzielone, wciąż nie brakuje chętnych, którzy chcieliby wyrobić sobie własną opinię na temat gry.


Materiał partnera zewnętrznego