Trwa odliczanie do kolejnej edycji Open’er Festival!

0
2154
Tegoroczna edycja Open’er Festival odbędzie się w Gdyni i potrwa od 29 czerwca do 2 lipca
Tegoroczna edycja Open’er Festival odbędzie się w Gdyni i potrwa od 29 czerwca do 2 lipca | fot.: Fotolia

Początki gdyńskiego festiwalu nie wskazywały na to, że Open’er w krótkim czasie stanie się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w tej części Europy. Wystarczy przypomnieć, że pierwsza edycja odbyła się w… Warszawie, trwała jeden dzień i zgromadziła zaledwie garstkę wykonawców. A dziś? Trwa odliczanie do kilkudniowego święta kulturalnego.
Tegoroczna edycja Open’er Festival odbędzie się w Gdyni i potrwa od 29 czerwca do 2 lipca. Przez ten czas na różnych scenach wystąpi kilkudziesięciu artystów – zarówno gwiazdy światowego formatu, jak i krajowi wykonawcy. Niemniej, współczesny Open’er wyróżnia się już nie tylko szeroką ofertą programową, dostosowaną do różnych upodobań miłośników muzyki. Festiwalowi towarzyszy również wiele innych wydarzeń kulturalnych.

Kto zagra w tym roku?

Od odpowiedzi na to pytanie wiele osób z pewnością uzależniło swoją obecność na Open’er Festival 2016. Jak co roku, organizatorzy koncertów zadbali o to, aby ściągnąć do Gdyni artystów z najwyższej półki. Gwiazdami i najbardziej rozpoznawalnymi wykonawcami będą: Florence & The Machine, Sigur Rós, PJ Harvey, Beirut, Wiz Khalifa, Pharrell Williams oraz Red Hot Chili Peppers. Nie zabraknie także miejsca dla polskich muzyków, którzy w ostatnich latach wyróżniali się na krajowym rynku fonograficznym. Na Open’erze wystąpią m.in. Dawid Podsiadło, Kortez, Maria Peszek oraz Julia Pietrucha. Co więcej, w piątek (1 lipca) swój koncert zagra weteran polskiej sceny muzycznej, Zbigniew Wodecki, wraz z Mitch & Mitch Orchestra and Choir.

Koncerty będą się odbywały na 5 scenach, zgromadzonych na terenie Lotniska Gdynia-Kosakowo: Orange Main Stage, Tent Stage, Alter Stage, Beat Stage oraz Firestone Stage. Co więcej, w tym roku organizatorzy przewidzieli również przeniesienie części festiwalu do samego centrum miasta. W okolicach plaży miejskiej stanie Gdynia Open Stage. Koncerty w tym miejscu, zaplanowane na godziny przedpołudniowe i wczesnopopołudniowe, będą dostępne dla wszystkich – także osób, które nie kupią biletów na pozostałe wydarzenia.

Open’er to nie tylko koncerty

W 2012 roku Open’er przyjął nową formułę – Music & Arts – która jest kontynuowana i rozwijana do dziś. W praktyce oznacza to, że festiwalowi muzycznemu towarzyszą inne wydarzenia kulturalne, m.in. występy teatralne oraz wystawy przygotowywane przy współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W ramach Open’era 2016 będzie również funkcjonował projekt Książka, oferujący rozmowy o literaturze z zaproszonymi gośćmi. W tym roku będą to: Justyna Kopińska, Łukasz Orbitowski i Jacek Hugo-Bader.

O czym warto pamiętać?

Open’er to obecnie jeden z najważniejszych i największych festiwali muzycznych w tej części Europy. Co za tym idzie, całe wydarzenie przyciągnie tłumy fanów. Przed przyjazdem do Gdyni na pewno warto sprawdzić informacje dotyczące stref parkingowych, punktów gastronomicznych czy też transportu publicznego w tej części Trójmiasta. Ponadto, w trakcie festiwalu na stronie głównej wydarzenia będą zamieszczane wiadomości dotyczące m.in. utrudnień w ruchu, planowanych remontów drogowych oraz objazdów. Wspomniany serwis internetowy już teraz zawiera wiele cennych wskazówek dla uczestników tegorocznego Open’era.


AW