3 wybitnych twórców muzyki filmowej, których warto znać

0
722
winyle płyty
Miłośnicy analogowego brzmienia dobrze wiedzą, że ulubione kawałki z filmów najlepiej odsłuchuje się z płyt winylowych | fot.: materiał partnera

Kto nie potrafi zanucić Marszu Imperialnego z Gwiezdnych Wojen? Albo niezapomnianego motywu z Ojca Chrzestnego, który w już w kilku nutach zamyka w sobie ludowe piękno słonecznej Italii? Muzyka w filmach towarzyszy nam od dawna. Łatwo zapada w pamięć i z powodzeniem przypomina o kultowych scenach. A niektórzy wskazują nawet, że to właśnie dzięki genialnym kompozycjom tak łatwo zapamiętujemy chwytliwe momenty akcji! Sprawdź, czy znasz czterech genialnych kompozytorów muzyki filmowej, których powinien mieć w kolekcji każdy miłośnik winyli!

Rola muzyki w filmie – dlaczego ścieżka dźwiękowa jest tak ważna?

Muzyka filmowa to nie tylko przyjemne brzemienia w tle. Odpowiednio dobrany soundtrack wprowadza widza w atmosferę danej produkcji, odzwierciedla stany emocjonalne, duchowe i odczucia prezentowanych bohaterów. Wpływa na reakcje widza, podsuwając mu interpretację danej sceny. Często przekazuje też pewne ukryte treści, które nie wynikają jednoznacznie z tego, co jest widoczne na ekranie (np. zbliżające się zagrożenie).

W połączeniu z obrazem muzyka filmowa tworzy jeden z najbardziej angażujących rodzajów treści. Duet ten oddziałuje zarówno na zmysły wzroku jak i słuchu, dlatego tak skutecznie przykuwa uwagę odbiorcy. Dowodem na to są współczesne krótkie formy filmików tak chętnie oglądane w mediach społecznościowych. Jednak nawet one czerpią ze zdobyczy największych kompozytorów i nierzadko wykorzystują ich niezapomniane dzieła!

Soundtracki na winylach – 3 artystów, którzy wzbogacą Twoją kolekcję

Miłośnicy analogowego brzmienia dobrze wiedzą, że ulubione kawałki z filmów najlepiej odsłuchuje się z płyt winylowych. Poniżej przedstawiamy trójkę wspaniałych muzyków, których dzieła powinieneś mieć w swoim zbiorze. Płyty z ich najwspanialszymi dziełami znajdziesz w wyspecjalizowanych sklepach, na przykład pod tym adresem: https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/plyty-winylowe/muzyka-filmowa-ost-188.html.

winyle muzyka filmowa
Odpowiednio dobrany soundtrack wprowadza widza w atmosferę danej produkcji, odzwierciedla stany emocjonalne, duchowe i odczucia prezentowanych bohaterów | fot.: materiał partnera

Niezapomniany mistrz – Vangelis

Genialny grecki kompozytor znany jest przede wszystkim z charakterystycznego brzmienia instrumentów elektronicznych. Twórczość tego niezapomnianego artysty zna w zasadzie każdy, nawet ci, którzy nie są w stanie wskazać jej autora. Muzyk otrzymał nagrodę Oscara za kompozycję muzyki do filmowej produkcji Rydwany ognia. Mniej więcej w tym samym czasie nawiązał współpracę z Ridleyem Scottem, czego wynikiem  była ścieżka dźwiękowa do Łowca androidów – winyl z muzyką z filmu zdecydowanie powinien posiadać w kolekcji każdy miłośnik muzyki elektronicznej. 

Hans Zimmer

To kolejny kompozytor, którego chyba nie trzeba przedstawiać. Zimmer ma na swoim koncie dwa Oscary: za ścieżkę dźwiękową do filmów Król lew oraz Diuna. Jednak większość fanów kojarzy go przede wszystkim z kultowymi soundtrackami do Piratów z Karaibów i serii filmów z Batmanem Christophera Nolana. My natomiast polecamy w szczególności płyty winylowe z muzyką z filmu Interstellar!

John Williams

Nominowany do Oscara aż pięćdziesiąt dwa razy, laureatem nagrody został pięciokrotnie! Statuetkę otrzymał za muzykę do takich filmowych hitów jak: Lista Schindlera, E.T., Gwiezdne wojny, część IV: Nowa nadzieja i inne – John Williams to kolejna amerykańska legenda wśród twórców muzyki filmowej. Przepiękne, kolekcjonerskie płyty LP z jego dziełami to ozdoba każdego zbioru. Polecamy również analogowe nagrania jego koncertów na winylach.

W Twojej kolekcji brakuje kilku kultowych płyt z muzyką filmową? Zamów je od sprawdzonego sprzedawcy, takiego jak internetowy sklep Winylownia i przygotuj się na wieczorek z niezapomnianymi hitami!

Materiał partnera