Pezet wraca po latach z nowym albumem! Jaka jest Muzyka współczesna?

0
1015
Polski raper Pezet
Najnowszy album Pezeta składa się z kilku kawałków wypuszczonych w ostatnich latach oraz z szeregu nowych pozycji | fot.: Błażej Pszczółkowski [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

Na powrót Pezeta fani czekali od 2012 roku, kiedy to ukazała się płyta „Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak”. Przez kolejne lata artysta wypuszczał pojedyncze kawałki takie jak „Co jest ze mną nie tak?”, czyli soundtrack do rewelacyjnego filmu Kamper czy „Droga” stworzona do serialu Kropla prawdy. Wreszcie, w 2019 roku ukazała się Muzyka Współczesna i właściwie od razu uzyskała status platynowej płyty. Jaka jest Muzyka Współczesna według Pezeta?

Nowe brzmienia w wielkim stylu

Najnowszy album Pezeta składa się z kilku kawałków wypuszczonych w ostatnich latach oraz z szeregu nowych pozycji. Na listach przebojów króluje „Nie zobaczysz łez”, który znany jest już od kilku lat. Większość utworów została wyprodukowana przez Auera, podobnie jak wspomniany już soundtrack z Kropli prawdy. Z kolei kawałek „Piroman”, który znany jest już od 2018 roku, wyprodukowany został przez Steez83. Muzyka współczesna rzeczywiście opiera się na współczesnych brzmieniach, lecz da się odczuć także typowy dla polskiego rapu styl, na przykład w kawałku „Intro”. Powiew świeżości zapewniają też artyści zaproszeni do współpracy przy płycie. Co ciekawe, utwór „Gorzka woda” został wypuszczony aż w 3 wersjach: jedna, która należy wyłącznie do Pezeta, jedna w której obok Pezeta usłyszymy KęKę, Ten Typ Mes, Palucha i Sokoła oraz jedna z reprezentacją młodszego pokolenia polskiego rapu, czyli Jan-rapowanie, Oki, Zdechły Osa i Otsochodzi.

Ciekawe beaty i odrobinę nowy, lecz wciąż klasyczny styl sprawiają, że płyta jest naprawdę wyjątkowa. Kilka kawałków, składa się z naprawdę bardzo emocjonalnych i zarazem współczesnych tekstów. „Dom”, „Nie zobaczysz łez” czy „Nauczysz się czekać” to utwory z ciekawym i mądrym przesłaniem, które skłaniają słuchacza do przemyśleń. Dla zachowania równowagi, „Gorzka woda” czy „Magenta” prezentują trochę lżejszy, pozytywniejszy i bardziej imprezowy obraz rzeczywistości. Wszystkie utwory nagrane na płycie uzupełniają się wzajemnie i sprawiają, że płytę można nazwać kompletną.  Przesłuchując całość w sugerowanej kolejności, wyraźnie czuć dobre ułożenie kawałków. Dla odbiorcy Muzyka współczesna jest więc czystą przyjemnością.

Spójna dyskografia

Muzyka współczesna znakomicie wpisuje się w całą twórczość Pezeta. Od Muzyki klasycznej wydanej w 2002 roku, przez Muzykę poważną z 2004 roku, Muzykę rozrywkową z 2007 roku i Muzykę emocjonalną z 2009 roku, najnowsza płyta artysty stanowi idealne dopełnienie rozpoczętej prawie 18 lat temu serii. Nowy album Pezeta jest efektem wieloletniej pracy. Sam artysta mówił, że chciał aby każdy utwór odpowiadał jego wizji w 100 procentach i udało się to dopiero w tym roku. Jedyny koncert promujący album odbędzie się 19 grudnia 2019 roku na warszawskim Torwarze. Bilety na to wydarzenie rozeszły się w mniej niż 15 minut, co potwierdza jak wielkim zainteresowaniem cieszy się powrót artysty do branży muzycznej. Muzyk zapowiedział wydarzenie jako jedyne w swoim rodzaju i absolutnie wyjątkowe. Skoro sam album jest fantastyczny pod wieloma względami, z pewnością tego samego można się spodziewać po występie na żywo.

BKO